1

Temat: wskaźnik korygujący?????

Witam wszystkich i proszę o opinię, czy podane niżej zapisy traktować jako zmianę istotną umowy i przewidzieć w warunkach zmiany umowy, czy wystarczy, że znajdą się w opisie przedmiotu zamówienia, a ewentualne skorzystanie z nich na etapie realizacji umowy będzie wiązało się z realizacją, a nie zmianą umowy???
Zapisy:
"W przypadku wystąpienia utrudnień nieuwzględnionych na etapie kosztorysowania lub innych obiektywnych uwarunkowań, Zamawiający, na uzasadniony wniosek Wykonawcy, na określonej pozycji może zastosować wskaźnik korygujący max 1,3. O dokonanej zmianie Wykonawca będzie informowany niezwłocznie po podjęciu odpowiedniej decyzji przez Zamawiającego, z zachowaniem formy pisemnej.
Zamawiający zastrzega sobie możliwość wyrobu sortymentu x w długościach .... m i  .... m. Przy wyrobie sortymentów o długościach ...m i ....m z surowca Y stosowany będzie współczynnik zwiększający 1,25".

2

Odp: wskaźnik korygujący?????

Ja bym zawarła zapis w SIWZ, Ogłoszeniu i we wzorze umowy

3

Odp: wskaźnik korygujący?????

Dokładnie tak chcę zrobić, tylko zastanawiam się czy traktować te zapisy w odniesieniu do opisu przedmiotu zamówienia ewentualnie sposobu realizacji umowy czy bezwzględnie należałoby je także umieścić w części, która dotyczy warunków zmiany umowy (chodzi o to czy kwalifikować je w kategorii istotnych zmian - art. 144 Pzp)?

4

Odp: wskaźnik korygujący?????

Zapisałabym w istotnych zmianach umowy

5

Odp: wskaźnik korygujący?????

Miałam nadzieję, że te zapisy nie będą miały aż takiej "rangi".
Zastanawiam się czy one faktycznie spełniają kryteria zmiany istotnej, co prawda będą miały wpływ na zwiększenie wynagrodzenia (pytanie czy istotny jeśli cały pakiet wart jest kilkaset tysięcy, a jedna pozycja - kilka tysięcy), ale czy taka zmiana na etapie realizacji zwiększyłaby krąg potencjalnych podmiotów zainteresowanych zamówieniem skoro informacja taka jest znana wykonawcom od momentu wszczęcia postępowania, poza tym zmiany będą obiektywne i mogą zostać wprowadzone bez względu na osobę wykonawcy).

6

Odp: wskaźnik korygujący?????

No właśnie, zmiana, zwiększenie wynagrodzenia...

7

Odp: wskaźnik korygujący?????

A czy nie można tych zapisów potraktować jak klauzul waloryzacyjnych, które umożliwiają automatyczną zmianę umowy bez konieczności aneksu??? (chodzi o to, że specyfika zamówienia może "wymuszać" takie zmiany i może się okazać, że tych  zmian będzie kilka (kilka aneksów) na naprawdę stosunkowo niewielkie zwiększenia kwotowe)???

8

Odp: wskaźnik korygujący?????

A klauzule waloryzacyjne to nie są istotne zmiany umowy? Jeżeli masz taką możliwość to oblicz maksymalny próg zwiększenia wynagrodzenia i na tej podstawie oceń czy np 3% zwiększenie można traktować jako zmianę istotną. Moim zdaniem nie, ale jakie będzie zdanie kontrolującego, tego nie przewidzisz.

9

Odp: wskaźnik korygujący?????

To nie są "czyste" klauzule waloryzacyjne, tylko warunkowe - ja bym wpisał do zmian umowy

10

Odp: wskaźnik korygujący?????

Ja też

11

Odp: wskaźnik korygujący?????

Katiqq napisał/a:

A klauzule waloryzacyjne to nie są istotne zmiany umowy?

Np. z zaleceń Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wychodzi, że nie (podobnie publikacja np. Małgorzaty Moras "Ograniczone możliwości zmiany umowy o zamówienie publiczne w praktyce", którą zresztą polecam).

12 (edytowany przez Katiqq 2014-05-27 07:07:16)

Odp: wskaźnik korygujący?????

tak będzie bezpieczniej dopisać do umowy. dzięki za poleconą lekturę. skorzystam smile

13

Odp: wskaźnik korygujący?????

A co powiecie na takie zapisy:
1. "Strony dopuszczają zmiany ilościowego i rzeczowego zakresu zadań do wykonania, w przypadkach wystąpienia okoliczności uzasadniających odstąpienie lub zmniejszenie rozmiaru danego zadania (np. ... i tutaj wymienię określone przypadki), a wynagrodzenie będzie obliczone w oparciu o stawki jednostkowe wymienione w ofercie za rzeczywiście wykonaną pracę, z zastrzeżeniem, że redukcja nieprzekraczająca np. 10% wartości umowy nie oznacza zmiany umowy". 
2. "Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany lokalizacji zadań, będących przedmiotem umowy w przypadkach wystąpienia okoliczności uzasadniających odstąpienie od danego zabiegu w danej lokalizacji. Wynagrodzenie zostanie obliczone w oparciu o stawki jednostkowe wymienione w ofercie. O każdorazowej zmianie Wykonawca zostanie powiadomiony w momencie przekazywania zlecenia na wykonywanie prac".

Determinują zmiany istotne, czy stanowią normalną realizację warunków zamówienia?

14

Odp: wskaźnik korygujący?????

Katiqq napisał/a:

A klauzule waloryzacyjne to nie są istotne zmiany umowy?

Czyste klauzule waloryzacyjne nie są wg mnie istotnymi zmianami umowy. Tutaj mamy do czynienia z warunkowymi klauzulami i te IMO już są istotnymi zmianami, ponieważ nie są bezwzględne.

15

Odp: wskaźnik korygujący?????

Istotne zmiany, jak bipi

16

Odp: wskaźnik korygujący?????

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wcześniej Europejski Trybunał Sprawiedliwości) z dnia 19 czerwca 2008 r. w sprawie C-454/06 Presstext Nachrichtenagentur - zmiana zamówienia może zostać uznana za istotną, jeśli modyfikuje ona równowagę ekonomiczną umowy na korzyść usługodawcy w sposób nieprzewidziany w warunkach pierwotnego zamówienia

17

Odp: wskaźnik korygujący?????

No właśnie  cyt. "w sposób nieprzewidziany w warunkach pierwotnego zamówienia" (a przy tych zapisach wszystko zostałby przewidziane w warunkach realizacji)