1

Temat: Protest na treść ogłoszenia i zapisy SIWZ

Śledzę wypowiedzi na niniejszym forum już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz się przyłączyłem do dyskusji. O tym, że obecnie obowiązujące przepisy Pzp to knot chyba nie trzeba Wam udowadniać. Bardzo mnie jednak ciekawi Wasze zdanie na pewien temat.
Otóż
Wprowadzono zapis art. 4a ust. 3, który miał skrócić terminy. Wiemy jak się liczy terminy więc idę dalej. W postępowaniu prowadzonym w trybie PN wyznaczamy minimalny termin na złożenie ofert tj. 7 dni bo śpieszy nam się. O godz. 12.00 otwieramy oferty, a o 14.00 tj. zgodnie z treścia art. 180 ust. 1, 2, 3 pkt 1 otrzymujemy Protest wobec treści ogłoszenia lub na zapisy SIWZ. Co wówczas? Pomijam już to czy jest on uzasadniony, czy też nie, chociaż to też będzie miało wpływ na nasze postępowanie, ale chodzi mi o zasadę. Przecież może tak się zdażyć. Ktoś nie wygrał przetargu więc poprosił znajomego o wniesienie Protestu.
Ja wydłużam ten termin przynajmniej o 1 dzień, ale dlaczego Pzp musi być pisana przez dyletantów i to we trzech czy czterech, każdy jakąs część, które potem do siebie nie chcą za bardzo pasować.
Nie miałem tekiego przypadku, ale komuś może się przydażyć, bo inwencja twórcza wykonawców nie ma granic.

2

Odp: Protest na treść ogłoszenia i zapisy SIWZ

masz rację  i nie masz. Ustawodawca daje nam możliwośc skracania terminów, celem szybkiego przeprowadzania procedur. Występuje faktycznie sytuacja w której zachodzi taka kolizja. Czynność jedna i druga odbyła się prawidłowo i w majestacie prawa. Pozostaje kwestia, którą po prostu zignorowałeś.

Cytuję: "(...)Pomijam już to czy jest on uzasadniony, czy też nie, chociaż to też będzie miało wpływ na nasze postępowanie(...)".
a, wg. mnie jest to najważniejszy element. Bowiem, jeżeli protest jest zasadny, niezależnie od wykonywanych czynności należy wyczerpać wszystkie czynności do jakich zobowiązują normy zawarte w art. 181 ust. 3 inastępnie unieważnić postępowanie, mimo, że otworzono oferty bowiem nie mozna wrócić do czynności modyfikacji SIWZ.

Jeżeli protest jest bezzasadny, sprawdzamy czy wykonawca ma interes prawny, dokonujemy czynnosci do jakich jesteśmy zobowiązani i odrzucamy protest.

Wszystko jest wykonywalne.

3

Odp: Protest na treść ogłoszenia i zapisy SIWZ

Masz rację, to rzeczywiście ważne. Niemniej jednak wystarczyło wstawić zapis "nie później niż w przeddzień upływu terminu składania ofert" i wszyscy bybli "szczęśliwi".
Możesz sobie wyobrazić, jak zareagują wykonawcy, gdy po otwarciu ofert unieważniasz postępowanie na podstawie protestu na treść ogłoszenia lub zapisy SIWZ

4

Odp: Protest na treść ogłoszenia i zapisy SIWZ

jasne, że sobie wyobrażam i nie tylko to. Jednak ich reakcja będzie oparta na wiedzy jaką poznają czytając treśc protestu, a nie mojej czynności. To ja odpowiadam za prawidłowość procedowania. Oni pragną tylko uzyskac kontrakt, więc emocje ich są mi obojętne.