1

Temat: PILNE !Czy Zamawiający może odstąpić od podpisania umowy?

PILNE ! taka sytuacja:

Zamawiający wybrał ofertą (jedyna złożona)
wysłał w grudniu informację o wyborze.

umowę podpisuje korespondencyjnie z uwagi na odległość siedzib W i Z

Pierwszy umowę miał podpisać W.
W. przesłał podpisaną umowę 2 egzemplarze.

Z. zanim podpisał zreflektował się, że oferta była niezgodna z SIWZ i powinien ją odrzucić a całe postępowanie unieważnić z uwagi na brak ofert niepodlegających odrzuceniu.

Czy Z. może odstąpić od podpisania umowy? A w związku z tym dokonać ponownej oceny ofert, odrzucić ofertę, unieważnić postępowanie i ogłosić nowy przetarg?

Niewątpliwie zawarcie i realizacja takiej umowy to zarzut. Mało tego Prezes mógłby wystąpić o jej unieważnienie ponieważ zawarta została z naruszeniem przepisów które miało wpływ na wynik postępowania.

Minus jest taki, że w oczekiwaniu na przysłanie przez W. podpisanej umowy Z. złożył zamówienie cząstkowe, a W je zrealizował (umowa dot. dostaw sukcesywnych). Wartość zamówienia zrealizowanego to około 4 tys brutto. wartość całej umowy to prawie 160 tys brutto.

Jeśli Z. odstąpi od podpisania umowy te zakupy zostaną zakwalifikowane jako zakupy z art. 4 pkt 8 upzp. Jest ryzyko że W. się zreflektuje, że jeśli tak to nie wiązałyby go ceny umowne i sprzedałby drożej. Prawdopodobnie te różnicę wliCzyłby sobie w cenę oferty w ponownym postępowaniu.

Co z tym fantem? PILNE !!

2

Odp: PILNE !Czy Zamawiający może odstąpić od podpisania umowy?

Jeszcze jedna uwaga: w tej chwili Z. ma u siebie 2 egz umowy podpisane przez W.
Z. umowy jeszcze nie podpisał !
data wpisana na umowie jest że zawarta niby 31.12.2013 obowiązuje od 01.01.2014

Tylko czy te daty mają jakieś znaczenie?
Zdarza się bowiem, że Z. podpisuje umowę z dniem jakimś która powinna być realizowana a W. w odpowiedzi odsyła niepodpisaną z pismem że odstępuje od podpisania....

Obawiam się, że podpisanie umowy, jej odesłanie W, i potem odstąpienie może być podstawą roszczeń W. o jej wykonywanie. W końcu Wykonawcy nie interesuje czy Z. ma błąd w papierach...
a powinno ;/

3

Odp: PILNE !Czy Zamawiający może odstąpić od podpisania umowy?

Nie podpisuj umowy. Napisz unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty a później unieważnienie postępowania. Lepiej posłuchać ewentualnych pretensji od Wykonawcy niż od Prezesa. smile

4

Odp: PILNE !Czy Zamawiający może odstąpić od podpisania umowy?

Również wychodzę z założenia żeby nie podpisywać umowy. Niestety muszę do tego przekonać naszego prawnika.

Dla mnie daty wpisane na umowie: data zawarcia i obowiązywania nie ma znaczenia. Ważne jest obustronne podpisanie umowy.

Ustawa niejako reguluje odwrotną sytuację: Z. podpisuje umowę, wysyła 2 egzemplarze. W umowie jest data że umowa zawarta i już obowiązuje. Z. może nawet złożyć zamówienie... a tymczasem W. otrzymuje w korespondencji umowę i wysyła do Z. pisemko że on odstępuje od jej podpisania..

5

Odp: PILNE !Czy Zamawiający może odstąpić od podpisania umowy?

Umowa teoretycznie nie została zawarta. Z drugiej strony wasze już złożone zamówienia wskazują że umowa działa. Na dwoje babka wróżyła.