Ustawa Pzp dopuszcza uzupełnianie po terminie składania ofert (wniosków) zarówno oświadczeń i dokumentów, które wykonawcy posiadali w tej dacie ? ale ich nie złożyli, jak również oświadczeń lub dokumentów, których wykonawcy nie posiadali, pod warunkiem iż potwierdzają one stan faktyczny i prawny obowiązujący najpóźniej na dzień składania ofert (wniosków). Sytuacja wskazana w drugim przypadku wymaga każdorazowo indywidualnego rozpatrzenia (wyrok KIO z 11 marca 2009 r., sygn. akt: KIO/UZP 229/09).
Przepis art. 26 ust. 3 ustawy Pzp w praktyce oznacza, że dokument np. w postaci zaświadczenia z urzędu skarbowego, w przypadku jego uzupełnienia może zostać wystawiony z datą po terminie składania ofert, jednakże z jego treści musi wynikać, że wykonawca nie zalegał z opłacaniem podatków na dzień upływu terminu składania ofert. Takie uregulowanie uniemożliwia sytuację, w której dokonałbyś opłacenia zaległości podatkowych po terminie składania ofert.
Zagadnienia niniejszego dotyczy wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 października 2009 roku (sygn. akt KIO/ UZP 1249/09), w którym uznano, iż z trybu uzupełniania dokumentów uregulowanego w art. 26 ust. 3 ustawy Pzp wynika, że wystawienie zaświadczenia potwierdzającego spełnianie warunków udziału w postępowaniu z datą późniejszą niż data składania ofert, spełnia wymogi zamawiającego. Konieczne jest jednak, aby z treści uzupełnianego dokumentu w sposób nie budzący wątpliwości wynikało, że warunki niniejsze były spełnione w dacie upływu składania ofert.