1

Temat: jak ocenić taką ofertę?

Czy zamawiający powinien odrzucić ofertę, jeżeli została złożona na druku formularza ofertowego unieważnionego postępowania z datą opatrzenia jej podpisem zaufanym przed datą ogłoszenia nowego postępowania? Zamawiający prowadził postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji, które zostało unieważnione na podstawie art 255 pkt 3 - przekroczenie środków. W postępowaniu tym wpłynęły oferty. Zamawiający ponownie ogłosił postępowanie, z tym że zmieniony został termin realizacji z 60 dni na 40 dni. Pozostałe warunki zamówienia, warunki udziału, kryteria, pozostałe warunki realizacji określone w umowie - tak jak w pierwszym postępowaniu. W ponowionym postępowaniu ofertę złożył wykonawca, który brał udział również w pierwszym postępowaniu. Oferta złożona w ponowionym postępowaniu jest tą samą ofertą, która była złożona w pierwszym postępowaniu. Oferta została złożona na druku formularza ofertowego unieważnionego postępowania z datą opatrzenia jej podpisem zaufanym przed datą ogłoszenia nowego postępowania, tj. data podpisu oferty odpowiada terminom przewidzianym w unieważnionym postępowaniu, podpis jest złożony w dacie przed wszczęciem nowego postępowania. jak zmawiający powinien ocenić taką ofertę? Czy Zamawiający taką ofertę powinien odrzucić, jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej?
Czy ktoś z Was miał kiedyś podobną sytuację?  w Lex znalazłam artykuł z podobną sytuacją. Autor odpowiedział, żeby wezwać do wyjaśnienia czy wykonawca rzeczywiście miał wolę uczestniczenia w postępowaniu, jeśli z wyjaśnień wyjdzie że tak, to poprawić numer postępowania jako inną omyłkę. I konkluzja - Należy zaznaczyć, że ustawa w żadnym momencie nie nakazuję odrzucenia ofert w przypadku podpisania dokumentów z datą wcześniejszą. Natomiast nakazuje badanie prawidłowej formy oraz jego aktualności.

Jeden z prawników z którym rozmawiałam stwierdził żeby odrzucić jako wadliwe oświadczenie woli. I mam wątpliwości jak postąpić z taką ofertą, która i tak nie wygra bo jest ostatnia w rankingu.