NowePrzetargi.pl

Zamówienia publiczne

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – nowoczesne estakady usprawnią ruch kolejowy w Krakowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – nowoczesne estakady usprawnią ruch kolejowy w Krakowie

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują najważniejszą linię kolejową w stolicy Małopolski. Jej kluczowym elementem będą dwie estakady kolejowe, wybudowane w centrum miasta. Konstrukcja obiektów właśnie zaczęła powstawać. Do końca 2020 roku pojawią się na nich cztery tory kolejowe, dla sprawnego ruchu pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych.

Obecnie przez miasto biegnie XIX – wieczny nasyp kolejowy, który dzieli centrum Krakowa i utrudnia komunikację po obu jego stronach. Do tej pory znajdowały się na nim dwa tory kolejowe. W obliczu rosnących potrzeb, szczególnie w kontekście uruchomienia kolei aglomeracyjnej, inżynierowie PLK zdecydowali o dołożeniu dodatkowych dwóch torów. Takie rozwiązanie obejmie niemal czterokilometrowy odcinek linii kolejowej, łączący dwie najważniejsze stacje pasażerskie w mieście: Kraków Główny i Kraków Płaszów.

Najtrudniejszy fragment tego odcinka, krakowskiej linii średnicowej, położony jest w rejonie ul. Grzegórzeckiej, pomiędzy Starym Miastem i Kazimierzem. W tym miejscu nasyp zostanie zastąpiony dwoma estakadami kolejowymi. Pierwsza z nich usytuowana będzie wzdłuż ul. Blich, druga pomiędzy Halą Targową i ul. Miodową. W sumie będą miały 800 metrów długości, a rozdzielać je będzie tylko zabytkowy wiadukt kolejowy, położony nad ul. Grzegórzecką, który jest również rozbudowywany.

Pierwsze elementy konstrukcji już gotowe

Budowa estakad rozpoczęła się w zeszłym roku. W pierwszej kolejności wykonawca zajął się przygotowaniem podpór, na których posadowiona będzie właściwa konstrukcja. Obiekty podzielone są w sumie na 10 mniejszych odcinków i realizowane są równolegle.

W zeszły weekend ruszył kolejny etap budowy estakad – przy ul. Blich zabetonowany został ich pierwszy fragment. Było to bardzo trudne zadanie pod względem inżynieryjnym. W jego realizacji przeszkadzały przede wszystkim upały. Reżim technologiczny wymaga, by tego typu prace realizowane były w odpowiednich temperaturach. Przez najbliższe kilka dni beton będzie wiązał. Później konstrukcja zostanie sprężona i wykonawca będzie mógł przystąpić do demontażu szalunków. Równocześnie trwają prace przy kolejnych odcinkach estakady. Następny, przeznaczony do betonowania, jest fragment obiektu, położony tuż przy Hali Targowej.

Konstrukcja estakad, na całej ich długości, będzie gotowa pod koniec tego roku. Wtedy inżynierowie przystąpią do ich wykończenia. Pojawi się na nich nawierzchnia kolejowa, tory, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W połowie 2019 roku zaczną po nich kursować pierwsze pociągi. Wtedy też wykonawca przystąpi do ostatecznej likwidacji nasypu, który obecnie jeszcze służy podróżnym. Następnie rozpocznie się budowa brakujących fragmentów estakad, na których ułożone zostaną pozostałe trzy tory.

Efekty modernizacji linii średnicowej

Estakady kolejowe w centrum Krakowa znacznie usprawnią ruch pociągów pasażerskich w mieście. To nie jedyny efekt modernizacji krakowskiej linii średnicowej. Powstaną także nowe przystanki: Kraków Złocień i Kraków Grzegórzki, a istniejące stacje i przystanki zostaną zmodernizowane. Przez Wisłę pociągi pojadą po dwóch nowych mostach, a dzięki nowym torom poruszać się będą z prędkością 100 km/h. Największa inwestycja, realizowana przez PLK na południu Polski, zakończy się w 2020 roku. Wartość robót budowlanych szacowana jest na niemal 1 mld zł.

 

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Artykuły powiązane

Aktualny przelicznik EURO w zamówieniach publicznych

Aktualny przelicznik EURO w zamówieniach publicznych: 4,3117 co stanowi 129 351,- zł

Nowości na forum

Statystyki forum:

Liczba użytkowników: 77742
Liczba postów: 141179
Liczba tematów: 17699

Zapisz się do naszego newslettera

Newsletter – nota prawna dotycząca ochrony danych osobowych zapisując się do Newslettera akceptuję jej treść

infolinia szkoleniowa 801 889 888

Najnowsze pliki do pobrania

Pisaliśmy o…

aktualny kurs euro zamówienia publiczne dokumentacja projektowa rozporządzenie Dz. U. Nr 202 poz. 2072 elektronizacja zamówień publicznych ewidencjonowanie wydatków w zamówieniach publicznych GDDKiA intepretacje prawo zamówień publicznych mec. Łukasz Mackiewicz Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja prawa zamówień publicznych opinie prawo zamówień publicznych opinie UZP Piotr Sperczyński Platforma e-Zamówienia poradnik Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Umowy i Zamówienia poradnik rodzajowa ewidencja wydatków web pressinfo Prezes UZP protokół postępowania w zamówieniach publicznych Przegląd prasy zamówienia publiczne przetargi drogownictwo przetargi na drogi raport przetargi Rodzajowa Ewidencja Wydatków Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Umowy i Zamówienia Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia Rodzajowa Ewidencja Wydatków plus Zamówienia wersja WEB rozporządzenie dokumentacja projektowa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej rozporządzenie w sprawie protokołu postępowania solaris Solaris Bus % Coach specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego sprawozdanie z udzielonych zamówień Standardy Usług i Danych dla Platformy e-Zamówienia szkolenia zamówienia publiczne szkolenia z zamówień publicznych Urząd Zamówień Publicznych ustawa PZP opinie Wokanda KIO wydatki według rodzajów zamówienia publiczne zamówienia publiczne kurs euro zamówienia publiczne na oprogramowanie zapytanie o cenę na oprogramowanie