1 (edytowany przez marynarz 2014-02-03 13:34:13)

Temat: błąd w SIWZ

Witam
Po otwarciu ofert okazało się, że w zapisach SIWZ jest błąd. tj. Zamawiający wymagał w przetargu na dostawę tonerów na potwierdzenie równoważności  aby wykonawca dla produktów wskazanych w poz. od 1 - 30 przedłożył wyniki z testów (raporty z testów) potwierdzające  wydajność oferowanego produktu, natomiast dla produktów w poz. od 31 do 45 wymagał opisów z treści których wynikać będzie że oferowane produkty spełniają wymagania zamawiającego. 
Jednakże podczas sprawdzania ofert zamawiający zauważył iż popełnił w SIWZ błąd tz. dla produktów wskazanych w pozycji  4,8,22 wykonawca nie jest wstanie przedłożyć wymaganych raportów, gdyż dla tych produktów takiego dokumentu się nie wydaje.
Żaden z wykonawców na etapie przed otwarciem ofert nie negował zapisów w SIWZ.
W postępowaniu założono 9 ofert.
1) w 2 ofertach wykonawcy dla żadnego z oferowanych produktów nie przedłożyli wymaganych dokumentów - czy mogę wezwać do uzupełnienia braków, jeśli tak to jak sformułować takie wezwanie, czy wymagać tak jak w SIWZ?
2) w 4 ofertach tylko dla wskazanych wyżej pozycji wykonawca nie przedłożył żadnych dokumentów - wzywać czy nic z tym nie robić?
3) w 3 ofertach wykonawcy dla tych pozycji zamiast raportów przedłożyli opis oferowanego produktu na potwierdzenie spełniania wymogów zamawiającego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zmawiający?
Czy to postępowanie da się jeszcze uratować czy może należałoby go unieważnić? Bardzo proszę o pomoc.

2

Odp: błąd w SIWZ

Jak żądałeś czegoś niemożliwego to nie ma szans aby to dostać więc uznaj oferty w tym zakresie wszystkie.

3

Odp: błąd w SIWZ

W tej sprawie nie zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania. Jedyna możliwa przesłanka to art 93 ust.1 pkt.7 który nie ma tu zastosowania. Wedle orzecznictwa przesłankę taką można zastosować, gdy zmaterializuje się jedna z przesłanek unieważnienia umowy, o której mowa w art. 146 ustawy.
Dokumenty, o które się rozchodzi nie stanowią potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu, a jedynie potwierdzają zgodność oferowanych dostaw z OPZ. Jednocześnie, jeżeli żądałeś wpisania nazwy i typu oferowanego asortymentu w treści oferty, to już na tej podstawie jesteś w stanie określić, czy faktycznie oferta spełnia wymagania Zamawiacza.
Nikogo nie wzywaj do uzupełnienia. Obie strony wiedzą, że żądany dokument nie istnieje i w tym zakresie należy pominąć. Dopiero wezwanie do uzupełnienia może przynieść szkodę Wykonawcy i wywołać negatywne konsekwencje w postaci wniesienia odwołania. Natomiast w pozostałym zakresie dokumentów jak najbardziej wezwij.