Temat: Prawo opcji
Czy stosując Prawo opcji, żądacie od wykonawcy aby wycenił oddzielnie część obligatoryjną zamówienia, i oddzielnie tę z na zasadzie prawa opcji?
A wartością oferty jaką podajecie na OO jest cena łączna, czy jak?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Czy stosując Prawo opcji, żądacie od wykonawcy aby wycenił oddzielnie część obligatoryjną zamówienia, i oddzielnie tę z na zasadzie prawa opcji?
A wartością oferty jaką podajecie na OO jest cena łączna, czy jak?
Wycena razem. Cena łączna.
Rozumiem, że w umowie też jest podana kwota za całość przedmiotu zamówienia, tak?
Jeśli chcesz to możesz sobie rozbić, nic nie zakazuje, nic nie nakazuje.
Tak czy owak w sumie musi być to kwota uwzględniająca prawo opcji czyt. największy możliwy zakres zamówienia.
Tylko z głową. Bo może być tak, że Wykonawca za opcję da inną cenę jednostkową niż za pewną część zamówienia. A przecież wycenia to samo.
Trzeba pamiętać też o odpowiedniej nocie w umowie, że opcja zostanie wykorzystana w takich a takich warunkach. Chyba, że cena oferty najkorzystniejszej była tak korzystna, że można zrealizować cały zakres na raz.
Jednocześnie myślę, że trzeba dodać, że opcja zostanie wykorzystane jakiś czas przed końcem zamówienia, żeby Wykonawca miał czas na przygotowanie dostawy i nie był narażony na odsetki.
Odgrzewamy kotleta.
Zastanawiam się czy faktycznie formularz winien odzwierciedlać wartość łącznie zamówienia obowiązkowego oraz uwzględniać prawo opcji? I taką wartość należy odczytać podczas sesji otwarcia ofert a następnie ująć w zawartej umowie czy może wartość zamówienia obowiązkowego do realizacji z adnotacją dot. możliwości skorzystania z prawa opcji w takim a takim zakresie i nie ujmować jej w wartości przedmiotu zamówienia?
Mam dylemat. A Wy?
Musisz tak skonstruować formularz, żebyś miał podaną lub mógł łatwo obliczyć wartość gwarantowaną i wartość opcji. Jak to zrobisz? - to już pozostawię Twojej wyobraźni
a jeżeli chcemy zabezpieczenie umowy ZNWU to liczymy np 5% od ceny całości umowy? Czy tylko wartości podstawowego?
Od całkowitej wartości.
czy moge zastosowac prawo opcji w przypadku remontu dachow na boksach garazowych, rozne zakresy robot poszczegolnych boksow, z kosztorysu wynika ze nie mamy w budzecie calej kwoty wiec chcemy zrobic pewna czesc na 100%( np. 7 boksow na 10) a jak bedzie cena korzystna tej reszty boksow ( tych 3) tj. zmiesci sie w naszej kwocie z budzetu to zrobimy calosc.
Tak, należy jednak określić na 100% co się wykona, reszta to opcja.
dobra wiadomosc dla szefa:-) Mar4cel masz doswiadczneie w sotsowaniu prawa opcji przy remontcie?
mam kosztorys, przemdiat, ocene stanu technicznego oraz opis prac do wykonania z podzialem na poszczegolne boksy
moge okreslic patrzac na kosztorys ktore robimy a reszta bedzie dla nas tą opcja ze jak kasy starczy to zrobimy rowniez
w formularzu ofertowym byla bylaby kwota łaczna oraz kwota za którą robimy na 100% i kwota tej części opcjonalnej, ale my bedziemy porownywac oferty tylko patrzac na kwote ryczaltowa za colosc zadania jaki okresla nam przedmiar tak?
Sorki, ale opcja nie będzie dotyczyła r.budowlanych, tylko dostawy i usługi jednak nie problem przewidzieć zamówienia uzupełniające, to przecież żaden problem.
potwierdzeniem będzie . art. 34 ust. 5 ustawy p.z.p. Zgodnie z jego brzmieniem, jeżeli zamówienie na usługi lub dostawy przewiduje prawo opcji, przy ustalaniu wartości zamówienia uwzględnia się największy możliwy zakres tego zamówienia z uwzględnieniem prawa opcji. Z przepisu tego wynika, że:
- prawo opcji będzie miało zastosowanie tylko do zamówień, których przedmiotem są usługi lub dostawy, z wyłączeniem robót budowlanych,
- przy szacowaniu wartości zamówienia obejmującego prawo opcji uwzględnia się największy
możliwy zakres tego zamówienia.
Tak, więc wczesniej zapędziłem się
:-)))) czyli i przy opcji i przy uzupelniających musze miec kase na calosc w budzecie
co za bezsens przepisów....
Środki muszą być zabezpieczone na zamówienie podstawowe a nie łącznie z uzupełniającym.
"W przypadku zamówienia uzupełniającego, podpisując umowę podstawową zamawiający zaciąga zamówienie tylko w tym podstawowym zakresie. Nie ulega wątpliwości, że w tym momencie nie zaciąga zobowiązania w zakresie potencjalnych jeszcze zamówień uzupełniających, nie musi mieć także już teraz zabezpieczonych środków finansowych na pokrycie tychże zamówień uzupełniających. Dopiero podpisanie umowy na zamówienie uzupełniające stanowi zaciągnięcie zobowiązania i to wtedy te środki w budżecie zamawiającego muszą się najpóźniej pojawić."
KIO 827/13 KIO 832/13
W ocenie Izby opcja to przewidywane przez zamawiającego na etapie planowania zamówienia największa ilość czynności do wykonania dla wykonawcy, jaka zamawiającemu jest potrzebna, ale co do której liczy się z tym, że może okazać się przede wszystkim ze względów finansowych niemożliwa do realizacji
-
z tego wynika ze przy opcji tez nie musze miec kasy na maksymalna kwote
a co do braku mozliwosci stosowania prawa opcji przy r.b. to chyba tak nie do konca jest czytam wlasnie rozne opinie...
Tak, co do zasady kasa musi być na gwarantowane zamówienie, np. na 80%.
a co do braku mozliwosci stosowania prawa opcji przy r.b. to chyba tak nie do konca jest czytam wlasnie rozne opinie...
To się zgadza, patrząc literalnie na ustawę tylko dostawy i usługi ale czytając opinie również na r.budowlane, przyznam że opcji przy r. budowlanych nie stosowałem a przewidywałem zamówienia uzupełniające, nie ryzykowałem, może niesłusznie.
http://www.piszcznorek.pl/pliki/PNIW_Prawo_opcji_w_zamowieniu_04.05.2015-25_05_2015__10_48.pdf
przy uzupelniajacych trzeba przeprowadzic cale postepowanie z wolnej reki, a w opcjach jedynie dobre zapisy w umowie i siwz i mozna realizowac
Czy ktos z was kochani forumowicze moze pochwalic sie zapisami w siwz i umowie dot. zastosowania prawa opcji?
a jeżeli chcemy zabezpieczenie umowy ZNWU to liczymy np 5% od ceny całości umowy? Czy tylko wartości podstawowego?
A kiedy w takim postępowaniu należy zwrócić zabezpieczenie należytego wykonania umowy (70%): po zrealizowaniu zamówienia podstawowego czy po wygaśnięciu okresu na jaki została zawarta umowa w którym to okresie może nastąpić zamówienie dostawy w ramach prawa opcji?
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc