Zamawiający nie ma możliwości wyboru wykonawcy oraz zawarcia umowy na mniejszy zakres zamówienia (tym samym za mniejsze wynagrodzenie) niż wskazany w ofercie.
W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia art. 140 ust. 1 ustawy Pzp. Stosownie do tego przepisu zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. Manipulowanie zakresem zamówienia prowadzi w konsekwencji do nieuprawnionego ingerowania w treść oferty. Wykonawca złożył swoją ofertę i przedstawił cenę, uwzględniając opisany przez zamawiającego przedmiot zamówienia. Nie można wykluczyć, że także cena jednostkowa brutto została zaproponowana na określonym poziomie, ponieważ wykonawca brał pod uwagę usługę we wskazanej w siwz wielkości (np. według zasady ?im więcej, tym taniej?).
Zobacz: Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 września 2010 r. (sygn. akt: KIO/1776/10), Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 września 2010 r. (sygn. akt. KIO 1756/10).
Zasada swobody kontraktowania wynikająca z art. 353 (1) Kodeksu cywilnego ulega na gruncie prawa zamówień publicznych znacznym ograniczeniom. Zakazane są co do zasady zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przewidziałaś możliwość dokonania takiej istotnej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz oraz określiłeś jej warunki.