1

Temat: części

Witam ma pytanie. Ogłosiłem przetarg częściowy. Podałem kwotę jaką zamawiający zamierza przeznaczyć. Łączna suma najkorzystniejszych zamówień częściowych mieści się w kwocie jaką zamierzam przeznaczyć. Natomiast niektóre zamówienia częściowe przewyższają kwotę jaka została dla nich przeznaczona. Czy w takim przypadku puszczam całe postępowanie, czy odrzucam oferty częściowe, które przekroczyły kwotę?

2

Odp: części

Robisz jak uważasz, ale przy założeniu, że kwotę jaką zamierza przeznaczyć zamawiający rozbiłeś na części, a nie podałeś ją w całości.

3

Odp: części

A nie da się przesuną z jednej części na drugą, skoro łączna kwota wystarcza?

4

Odp: części

Ty decydujesz na co cię stać z zastrzeżeniem Psz-ta

5

Odp: części

No cóż, nie mam wyroku pod ręką ale są takie które mówią że skoro starcza na całość to winno wykonać się przesunięcia celem realizacji całości.

6

Odp: części

Zamawiający każdorazowo decyduje o zasadności poniesienia konkretnego wydatku.
Przesunięcie środków z automatu jeśli zaoszczędziliśmy na jakiejś części jest nonsensowne. Zamawiający nie podaje kwoty jaką jest w stanie przeznaczyć na realizację zamówienia tylko jaką zamierza bo przecież wie, że są również zasady wydatkowania środków publicznych - m.in. oszczędność, rzetelność, racjonalność. Jeśli więc zamawiający uzna, że cena jest zawyżona do przedmiotu zamówienia nie powinien udzielić takiego zamówienia.

Można się zgodzić z taką zasadą jeśli środki jakie zamierzał przeznaczyć zamawiający są mniejsze niż kwota szacunkowa, a oferta mieści się w szacunku.

7

Odp: części

W wyroku z dnia  12.08. 2010r. KIO 1624/10, 1625/10 Krajowa Izba Odwoławcza  przyznała rację odwołującemu, ?że w sytuacji, gdy zamawiający przed otwarciem ofert wskazał, że na pierwszą część zamówienia przeznaczył kwotę 15 918 085,57 złotych, a na drugą część kwotę 15 533 170,17 złotych (łącznie na całość zamówienia przeznaczył kwotę 31 342 856,65 złotych), a kwota łączna podana w ofertach wybranych przez zamawiającego na obie części zamówienia wynosząca 30 763 942,69 złotych, jest niższa od tej, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na całe zamówienie o 578 913,96 złotych, nie zachodzą podstawy do unieważnienia postępowania określone przepisem art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp na część postępowania, gdzie została złożona oferta z ceną wyższą niż kwota jaką zamawiający zamierzał na ten cel wydatkować. Samo zestawienie powyższych kwot, jak trafnie wskazywał odwołujący, dowodzi, iż możliwe było zwiększenie kwoty, którą zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia w odniesieniu do pierwszej części, gdyż pozwalała na to wielkość kwoty całkowitej, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację pełnego zakresu zamówienia.

8

Odp: części

psz napisał/a:

Zamawiający każdorazowo decyduje o zasadności poniesienia konkretnego wydatku.

Zgodzę się jeżeli faktycznie z jednej z części wynika wprost, że cena jest stosunkowo wysoka i nie odzwierciedla danej sytuacji cenowej w danym okresie czasu.