Swego czasu dostałem oferte z niepodpisanym opisem technicznym. Odwaliłem ją pisząc:
W myśl art. 82 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2004 r. nr 19 poz. 177) ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie pisemnej albo, za zgodą zamawiającego, w postaci elektronicznej. W niniejszym postępowaniu zamawiający nie dopuścił składania ofert w postaci elektronicznej, zatem jedyną dopuszczalną formą oferty jest forma pisemna. O tym fakcie zamawiający informował w pkt. 10 SIWZ.
Na podstawie art. 14 ustawy do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16 poz. 93 ze zm.). Zgodnie z art. 78 par. 1 zd. 1 kodeksu cywilnego do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.
Zgodnie z art. 66 par. 1 kodeksu cywilnego oferta to oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy określające istotne postanowienia tej umowy. Istotne postanowienia umowy w sprawie niniejszego zamówienia określają przedmiot zamówienia i jego cenę. Wynika stąd, że ofertę stanowi oświadczenie określające oba te elementy. Oferta jest zatem złożona w formie pisemnej wówczas, gdy jej treść (przedmiot zamówienia i cena) została opatrzona własnoręcznym podpisem.
Oferta firmy (----------) została złożona na dwóch dokumentach: formularzu ofertowym (określenie ceny) i w załączniku nr 1 (opis przedmiotu zamówienia). Tymczasem podpis został złożony tylko pod pierwszym z nich, natomiast drugi pozostał nie podpisany. W konsekwencji oferta nie została złożona w formie pisemnej, wymaganej przez ustawę pod rygorem nieważności. Jako oferta niezgodna z ustawą podlega odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy.