1

Temat: usługi rekreacyjno-sportowe

Witam,
czy usługi rekreacyjno-sportowe (miesięczne karnety dla pracowników na basen, siłownie itp. w ramach jednej umowy rocznej) są usługą okresową czy może ciągłą?

2

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Nikt nie chce pomóc?

3

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Z wyjaśnienia Departamentu Prawnego UZP z dnia 3 lutego 2009 r.
"Generalnie wszystkie umowy, których przedmiotem sa usługi świadczone wedle zapotrzebowania, tzn. uruchamiane są na podstawie indywidualnego zlecenia konkretnej usługi w ramach stałej umowy, nie mogą być kwalifikowane jako usługi powtarzające się okresowo. To samo odnosi się do udzielanych oddzielnie zamówień na usługi, które powtarzają się kilka razy do roku, w zależności od potrzeb".

4

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Nie jest to usługa okresowa, nie jest to usługa ciągła.

5

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Z tego samego wyjaśnienia Departamentu Prawnego UZP
"W przypadku świadczeń ciągłych wyznacznikiem zarówno rozmiaru jak i treści świadczenia jest czas. Świadczenie ciągłe polega bowiem na określonym, stałym zachowaniu się dłużnika przez czas trwania stosunku prawnego. Z istoty rzeczy spełnienie takiego świadczenia musi więc trwać przez pewien czas. Świadczenie ciągłe ma to do siebie, że nie da się w nim wyodrębnić poszczególnych zachowań dłużnika, które mogłyby być potraktowane jako samoistne świadczenia albo partie świadczenia. Charakter ciągły mają świadczenia wynajmującego, wydzierżawiającego, dającego w użyczenie, udzielającego pożyczki, przechowawcy, pracownika w stosunku pracy, zarządzającego, banku w umowie rachunku bankowego, świadczenia przedsiębiorstw dostarczających wodę, gaz, elektryczność.
Dla uznania świadczenia za ciągłe nie jest konieczne, aby zachowanie się dłużnika stanowiące treść świadczenia trwało nieprzerwanie w ciągu istnienia stosunku prawnego. Dla uznania świadczenia za ciągłe wystarcza, jeżeli składa się ono z pewnych następujących po sobie zachowań dłużnika, które - mimo że oddzielone od siebie w czasie - tworzą razem funkcjonalną całość. Miernikiem tej całości jest czas, a interes wierzyciela jest zaspokojony właśnie dlatego, że odpowiednie zachowanie się dłużnika ma charakter trwały.
Ze świadczeniem ciągłym często są związane obowiązki podjęcia przez dłużnika pewnych działań, które nie stanowią jednak elementu tego świadczenia. Chodzi tu przede wszystkim o działania, bez podjęcia których nie jest możliwa realizacja świadczenia ciągłego (np. wydanie rzeczy najętej), albo o działania, których podjęcie stanowi istotne uzupełnienie świadczenia ciągłego (np. naprawa rzeczy najętej). Obowiązki te nie mogą być kwalifikowane jako oddzielne świadczenie (w szczególności jako jednorazowe), ich wykonanie bowiem nie zaspokaja interesu wierzyciela, lecz jedynie służy spełnieniu świadczenia2.
Z kolei świadczenia okresowe (zwane niekiedy periodycznymi lub powrotnymi) w piśmiennictwie definiowane są jako świadczenia polegające na stałym dawaniu przez czas trwania  stosunku  prawnego,  w określonych  regularnych  odstępach  czasu,   pewnej  ilości".

6

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Tak, ale nie da się skumulować tych zajęć i zrealizować ich jednorazowo. Czy dobrze myślę? Tutaj właśnie chodzi o to, że przez cały rok osoby mogą korzystać z różnych form aktywności fizycznej.

7

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Igulinka2014 - Dobrze myślisz. Są to  zajęcia polegające na ich świadczeniu  w określonych odstępach czasu (np. raz na tydzień) przez cały okres obowiązywania umowy.

8

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

No nie wiem - zupełnie hipotetycznie mogę udzielić te usługi jednym "ciągiem"...

9

Odp: usługi rekreacyjno-sportowe

Już nic nie rozumiem???/
W takim razie jednorazowa, okresowa czy ciągła?
Czy szacując wartość zamówienia z uwzględnieniem okresu czteroletniego, należy do każdego kolejnego roku szacunku dodawać inflację?