1

Temat: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

Witam.
Przetarg na wykonanie usługi. Wykonawca w złożonym kosztorysie ofertowym w jednej z pozycji (transport sadzonek) pomylił jednostkę miary. Zamawiający w kosztorysie cenowym załączonym do SIWZ miał km, natomiast Wykonawca wstawił C/godz.(ciągniko-godziny) Należy podkreślić, że  zmieniając jednostkę nie dokonał przeliczenia ilości, która występowała w kosztorysie. Na dodatek stawka jednostkowa za 1 C/godz transportu sadzonek przewyższa 1000 razy stawkę, którą zastosowali inni oferenci. Ciężko porównać złożone oferty. Dodam, że przyjęcie tej oferty doprowadzi do zaoszczędzenia prawie 1 mln zł...
Co zrobić z taką ofertą? Odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2, czy poprawić na podstawie art 87 ust. 2 pkt 3? (Dodam, że co bym nie zrobiła i tak będzie KIO ) . Który wariant jest bardziej bezpieczny dla Zamawiającego z analizy wyroków KIO?

2

Odp: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

Mówisz, że pomimo zaoferowania stawki 1000x wyższą, jego oferta jest najtańsza? Ciekawe

Odnosząc się do Twojego problemu gotów byłbym potraktować to jako inną omyłkę, pod warunkiem, że w SIWZ były określone jednostki miary oraz ilości dla poszczególnych pozycji kosztorysowych.
Rozumiem, że Wykonawca w ofercie miał podać cenę, która będzie stanowiła wynagrodzenie ryczałtowe, a kosztorys ofertowy wymagany był wraz z ofertą?

3

Odp: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

http://www.noweprzetargi.pl/forum/viewtopic.php?id=6829

4

Odp: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

W jednym z wyroków Krajowej Izby Odwoławczej wprost stwierdzono, że wpisanie w ofercie ?sztuk? zamiast ?metrów? może być uznane za oczywistą omyłkę pisarską  (sygn. KIO/UZP 654/08).
"Zakładając, że wykonawca w wyjaśnieniach wskaże, iż cena nie obejmuje ceny materiałów (które jednak zaoferował) i poda właściwą cenę, musisz rozważyć, czy takie uszczegółowienie prowadzi do istotnej zmiany w treści oferty. Istotna zmiana treści oferty nie została zdefiniowana w przepisach. A zatem oceny należy zawsze dokonywać w konkretnych okolicznościach. Musisz mieć przy tym na uwadze cel omawianego przepisu, którym jest uniknięcie odrzucania najkorzystniejszych ofert z  powodu drobnych, nieistotnych błędów. Przy ocenie powinieneś wziąć pod uwagę:
wartość zamówienia w stosunku do wartości poprawianej pozycji oraz
liczbę poprawianych pozycji.
Omyłka w wartości zmienianej pozycji rzędu kilkudziesięciu złotych w stosunku do wartości przedmiotu zamówienia liczonym w milionach jest z pewnością omyłką, która nie powoduje istotnych zmian w treści oferty i jako taka może zostać poprawiona (wyrok KIO o sygn. KIO/UZP 1277/08).

Gdyby wykonawca w ogóle nie zaoferował wymaganych w siwz materiałów, ofertę, co do zasady, powinieneś odrzucić jako niezgodną z siwz. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy poprawienie tego typu omyłki nie spowoduje istotnych zmian w treści tej oferty, np. gdy materiały stanowią bardzo nieznaczną część zamówienia."

5

Odp: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

Tak, Zamawiający w SIWZ podał jednostki oraz ilości poszczególnych pozycji kosztorysowych,
Wynagrodzenie uzależnione jest od ilości wykonanych usług. Są to usługi leśne, więc będą rozliczani po cenach podanych w kosztorysie. Problem w tym, że zawyżył tylko tą pozycję i nie da jej się w żaden sposób zinterpretować. Kolejnym problemem jest Komisja przetargowa, która twierdzi, że ten błąd jest celowy. Ja mam mieszane uczucia i bym to poprawiła. Najgorsze, że już otrzymałam pismo od kancelarii prawnej, która oceniła tą ofertę (pozostali Wykonawcy postanowili sprawdzić ofertę tego "teczkowego" Wykonawcy). Pani prawnik napisała, że nie jest możliwe poprawienie tej omyłki ponieważ jest to ingerencja w kosztorys ofertowy Zamawiającego... Natomiast KIO ma swoje interpretacje, które mówią, że można poprawić błędy jednostkowe... Koszmar...

6

Odp: Błąd jednostki w kosztorysie cenowym

Trzeba podpierać się wyrokami KIO, po to wprowadzono możliwość poprawiania omyłek aby ratować oferty i nie odrzucać ich za absurdalne sprawy, oczywiście każda sprawa wymaga indywidualnego podejścia.