Pytanie, czy ten artykuł obliguje zamawiającego do waloryzacji wynagrodzenia w wymienionych przypadkach? czy tylko do wypełnienia przepisu poprzez zapisy w umowie?
Spotkałem się np. z takim zapisem:
"Ustala się następujące zasady wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy wynikających z art. 142 ust. 5 ustawy Prawo Zamówień Publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r. poz.907 ze zmianami):
? - w przypadku zmiany obowiązującej stawki VAT Zamawiający zrewaloryzuje kwotę określoną §3 ust. 1 uwzględniając w całości zmienioną stawkę VAT. Powyższa zmiana dokonana będzie w formie aneksu do niniejszej umowy;
? - wynagrodzenie za przedmiot umowy jest wynagrodzeniem ryczałtowym i obejmuje wszystkie koszty związane z realizacją usługi, w tym ryzyko wykonawcy z tytułu oszacowania zmian wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zmian zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne,a także oddziaływania innych czynników mających lub mogących mieć wpływ na te koszty."
Czyli zamawiający de facto nie dopuszcza zmian w pzrypadku zmiany minimalnego wynagrodzenia i zasad ubezpieczeniowych.
Co o tym sądzicie?