1

Temat: banki

Witam, w siwz Zam. wymagał:
"Wykonawca przedstawi informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, gdzie posiada rachunek, potwierdzającą wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową Wykonawcy w kwocie nie mniejszej niż 300 000,00 zł, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert"- termin otwarcia 20.03.

1) w jednej ofercie mam zaświadczenie z banku z 22.01, że wykonawca na dzień 30.12 miał 400 tys. zł- czy takie zaświadczenie mozna uznań? Jest wystawione nie wcześniej niż 3 miesiace, ale kwota o której pisze bank jest sprzed 3 miesięcy...

Co byście zrobili? wzywac do uzupęłnienia?

2

Odp: banki

Zaświadczenie jest wystawione w terminie, ale treść już tego nie potwierdza.

3

Odp: banki

Dokładnie czyli wzywać?
A jeżeli jeszcze inny wykonawca zamiast informacji z banku dołącza mi do oferty wydruk z konta bankowego, w którym jest mowa o wolnych środkach, to wydruk taki właściwie można uznać za info z banku i powinniśmy uznac?

4

Odp: banki

KIO 445/12
Zachowanie formy pisemnej należy oceniać, biorąc pod uwagę fakt, iż przedmiotowe przepisy stanowią regulację szczególną w odniesieniu do art. 78 § 2 k.c. (B. Smykła: Prawo bankowe. Komentarz.). Zaś, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, czynności bankowe dokonane w formie elektronicznej spełniają wymagania formy pisemnej. Skoro więc, w świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo bankowe, prowadzenie rachunków bankowych stanowi czynność bankową, a wszelkie oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w formie elektronicznej (art. 7 ust. 1 ustawy Prawo bankowe), to nie ulega wątpliwości, iż informacja banku o stanie rachunku bankowego mieści się w zakresie oświadczeń woli składanych w związku z wykonywaniem czynności bankowych i dopuszczalne jest jej przedstawienie w postaci elektronicznej, nie wymagającej opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Przy czym, elektroniczna postać tychże dokumentów, z mocy wskazanych przepisów, spełnia wymagania formy pisemnej.
W okolicznościach niniejszej sprawy oznacza to, iż wymóg przedłożenia oryginału dokumentu w istocie oznacza przedstawienia dokumentu w formie pisemnej. Zaś, zachowanie formy pisemnej w odniesieniu do informacji z banku o wysokości zgromadzonych na rachunku, prowadzonym przez ten bank, środków finansowych jest równoznaczne ze sporządzeniem tej informacji w postaci elektronicznej. Wbrew więc twierdzeniom Odwołującego, przedmiotowe informacje nie wymagały formy pisemnej ani też potwierdzenia za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. Dla dochowania formy pisemnej, w świetle przepisów ustawy Prawo bankowe, nie jest również wymagane opatrzenie
przedmiotowych dokumentów pieczęcią banku ani też podpisem jego pracownika.