1 (edytowany przez Fart 2015-04-24 11:19:46)

Temat: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

PN na roboty budowlane poniżej 11,8.
Wykonawca do oferty załączył formularz Cena oferty. Jednak ten formularz zawiera Skan podpisu i pieczątki. Wygląda na to że Wykonawca podpisał ten formularz przesłał osobie która sporządziła kosztorys. Ta osoba na podstawie kosztorysu wpisała Cenę oferty i odesłała w formie Skanu. Numeracja stron w ofercie została wpisana tym samym długopisem z wyjątkiem ww. formularza.  Natomiast Cena oferty i nr strony formularza Cena oferty została opisana innym długopisem (żelowym).

1. Czy odrzucam taką ofertę jako nie złożona w formie pisemnej.
2.Odrzucam na podst. art. 89.1.1 w związku z art. 82.2 ustawy Pzp.
3. Odrzucam na podst. art. 89.1.8 w związku z art. 78 KC

P.S. Pozostałe strony oferty są OK
Kosztorys jest podpisany prawidłowo - wynagrodzenie kosztorysowe.

2

Odp: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

Art. 78. § 1. KC
Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

3

Odp: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

Oferta musi być złożona w formie pisemnej, skan odpada, natomiast podstawą prawną jest art. 89.1.1 w związku z art. 82.2 ustawy Pzp.

4

Odp: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

Jak wynika z art. 75 § 1 kodeksu cywilnego w przypadku, gdy ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną pod rygorem nieważności, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest bezwzględnie nieważna. Zgodnie z dyspozycją art. 82 ust. 2 Pzp, ofertę składa się pod rygorem nieważności w formie pisemnej, albo za zgodą zamawiającego w postaci elektronicznej, opatrzoną bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Forma pisemna jest zgodnie z art. 78 § 1 kodeksu cywilnego zachowana pod warunkiem złożenia własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Oferta powinna być zatem podpisana przez osobę upoważnioną do złożenia oferty w imieniu wykonawcy.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego konieczność własnoręczności podpisu wynika z tego, że przy podpisie chodzi o udokumentowanie nie tylko brzmienia nazwiska, ale także i charakteru pisma, by w ten sposób ułatwić orientację w rozpoznaniu osoby (np. wyrok SN z dnia 8 maja 1997 r. sygn. akt CKN 153/97). Obowiązek złożenia na ofercie własnoręcznego przepisu podkreśla również KIO, która w wyroku z dnia 15 maja 2009 r. Informator Urzędu Zamówień Publicznych Grudzień 2009 r. Nr 6
(sygn. akt KIO/UZP 575/09, 595/09) podkreśliła, że dla zachowania wymogu własnoręczności podpis musi być złożony osobiście. Zatem faksymile, które może być odciśnięte na dokumencie przez inną osobę nie jest podpisem, a jedynie jego kopią, co oznacza, że nie spełnia warunku własnoręczności, o którym mowa w art. 78 § 1 k.c. Skutkiem niedochowania formy pisemnej jest odrzucenie oferty.

5

Odp: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

A nie odrzucam na podst. 89.1.8 w związku z art. 82.2 ustawy Pzp ?np.
Uzasadnienie faktyczne
Artykuł 82 ust.2 ustawy Pzp jednoznacznie przesądza o tym, że oferta musi zostać złożona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Jedyne odstępstwo od tej zasady to możliwość złożenia, za zgodą Zamawiającego, oferty w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Minimalne wymagania dla zachowania formy pisemnej zostały określone w art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym tego rodzaju dokument powinien zostać opatrzony własnoręcznym podpisem osoby składającej oświadczenie woli. Brak podpisu w przypadku oferty, dla której zastrzeżono formę pisemną, na mocy art. 73 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 82 ust. 2 Pzp, skutkuje jej bezwzględną nieważnością i w związku z tym jej odrzuceniem w trybie art.89 ust.1 pkt 8 ustawy Pzp.

6

Odp: Skan podpisu i pieczątki na formularzu Cena oferty

Słuszna uwaga Fart.