Temat: 93.1.4 - czy badać oferty, gdy oferty wyższe od środków Zamawiającego?
Wpłynęło 5 ofert. Wszystkie są wyższe od środków Zamawiającego, których nie może zwiększyć.
czy trzeba badać oferty?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Zakres stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych → 93.1.4 - czy badać oferty, gdy oferty wyższe od środków Zamawiającego?
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Wpłynęło 5 ofert. Wszystkie są wyższe od środków Zamawiającego, których nie może zwiększyć.
czy trzeba badać oferty?
A jeśli występuję np błąd rachunkowy i w konsekwencji poprawienia błędu okaże się, że cena oferty mieści się w kwocie, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia?
Może sprawdzić rachunkowo?
błędów rachunkowych nie ma.
Ale dodatkowym (obok ceny) kryterium oceny ofert był termin gwarancji, zaś oferta z najniższą ceną (jednakże i tak wyższą od środków zamawiającego) ma podany za krótki termin gwarancji (kryterium oceny ofert) dodatkowo występują braki w ofercie.
Czy w powyższym przypadku należy badać oferty po sprawdzeniu zgodności rachunkowej?
Nie ma potrzeby - i tak unieważniasz.
"cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty"
Ale nie mamy najkorzystniejszej oferty. Będzie jeżeli dokonamy badania i ocenimy.
Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 15 maja 2014 r. (sygn. akt KIO 823/14) wskazała, że ?Nie znajdują uzasadnienia w przepisach ustawy Pzp. twierdzenia Odwołującego, zgodnie z którymi Zamawiający w pierwszej kolejności zobowiązany był dokonać wyboru oferty najkorzystniejszej, tak aby dopiero po dokonaniu tej czynności móc rozważać możliwość unieważnienia postępowania wobec ustalenia braku możliwości zwiększenia posiadanych środków. Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp. Zamawiający unieważnia postępowanie, gdy cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Przepis ten dopuszcza zatem wprost możliwość unieważnienia postępowania przez Zamawiającego, po samym tylko ustaleniu, że oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Stąd też nie sposób czynić Zamawiającemu skutecznie zarzutów naruszenia przepisów ustawy Pzp, w sytuacji, gdy działanie jego stanowi wypełnienie normy powyżej opisanej.?
MARCEL ok. tylko pisząc uzasadnienie prawne unieważnienia postępowania- co napisać:
Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, gdyż oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, a Zamawiający nie może zwiększyć tej kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty?
No cały czas ta najkorzystniejsza oferta.....
No tak, przecież sama ustawa mówi o najkorzystniejszej, a wyroki wprost zezwalają na takie postępowanie, więc ja problemu nie widzę.
Dla Ciebie najkorzystniejszą jest ta która jest najtańsza, nie trzeba dokonywać szczegółowej analizy aby to stwierdzić, widać to "gołym" okiem
Problem jest w tym, że nie tylko cena jest kryterium oceny ofert. Jest jeszcze gwarancja...., która została źle określona w ofercie z najniższą ceną...
Jak źle, nadaje się do poprawienia czy też nie, czy poprawienie wpłynie na cenę?, nie sądzę.
zamawiający wymagał min 24 miesiące. Za wydłużenie tego okresu dodatkowo punktował. Wykonawca podał 12 miesięcy - czyli oferta powinna podlegać odrzuceniu za niezgodność z treścią SIWZ.
Dlatego moje pytanie było, czy nie trzeba sprawdzać, bo może sie okazać, że najkorzystniejsza (bilans ceny i innych kryteriów) jest z wyższą ceną.
Dlatego sprawdź oferty pod względem rachunkowym. Jeśli okaże się, oferta z najniższą ceną (nie najkorzystniejsza!) przekracza Twoje możliwości finansowe, to unieważniasz bez badania. W innym przypadku musisz przeprowadzić procedurę badania i oceny ofert.
Nastąpiła mała zmiana:
Zamawiający może zwiększyć środki jedynie do kwoty tej z najniższej oferty, jednakże ta najniższa będzie podlegała odrzuceniu za niezgodność z treścią SIWZ.
1) Czy trzeba badać wszystkie oferty, jeżeli dostaliśmy informację, że można zwiększyć środki o 100.000 zł
2) Jeżeli badamy - to odrzucam ofertę tą z najniższą ceną, wskazuję (jako komisja przetargowa dla Zamawiającego) najkorzystniejszą (nie wybieram z pozostałych, jednakże unieważniam całe postępowanie z tytułu 93.1.4
Jeżeli odrzucasz, to badasz, oceniasz, wybierasz najkorzystniejszą i... unieważniasz
A czy Zamawiający widząc że oferty przekraczają jego środki podane przy otwarciu ofert musi zbadać swój budżet?
Jak zbadać?
przeanalizować możliwość zwiększenia środków na realizację zamówienia
Przeanalizować trzeba zawsze.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc