1

Temat: zwrot zabezpieczenia nwu

Witam
Przygotowuję postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej. Kryterium oceny ofert cena i gwarancja na dokumentację projektową min. 36m-cy max. 120m-cy.
zwrot zabezpieczenia 30% po upływie rękojmi za wady czy gwarancji? jak prawidłowo zapisać? No bo wykonawca aby wygrać postepowanie może dać 10 letni okres gwarancji, czy można tak długo trzymać zabezpieczenie.
W umowie będzie zapis że odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady prac projektowych upływa po upływie 5 lat od dokonania odbioru robót budowlanych na podstawie dokumentacji.

2

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

30% po upływie rękojmi, nie musisz trzymać 10 lat jeżeli nie będziecie wymagali wydłużenia rękojmi adekwatnie do udzielonej gwarancji, wówczas będzie ona obowiązywała na okres na jaki przewiduje to KC.

3

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

ale mogę wpisać że po upływie gwarancji? choć nie jestem pewna jaki okres wykonawca zaproponuje bo jest to kryterium . Jak powinnam napisać aby było prawidłowo?

4 (edytowany przez Marcel 2015-09-17 12:47:01)

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Jeżeli nie będziecie wymagali aby rękojmia wynosiła tyle ile zaproponuje wykonawca gwarancji to nic szczególnego pisać nie trzeba, kryterium będzie gwarancja a nie gwarancja i rękojmia za wady, wówczas zgodnie z terminem z KC 30% wykonawcy zostanie zwrócone po upływie rękojmi.

Jeżeli zamawiającemu z tytułu wykonania przedmiotu zamówienia przysługuje od wykonawcy rękojmia za wady, zamawiający nie musi zwracać całości zabezpieczenia po wykonaniu zamówienia. Może pozostawić zabezpieczenie roszczenia z tytułu rękojmi za wady, które nie może przekraczać 30% wysokości zabezpieczenia. Ale i tę kwotę powinien zwrócić wykonawcy najpóźniej w terminie 15 dni od upływu okresu rękojmi za wady.

W związku z tym:

Art. 568. Przedawnienie roszczeń z tytułu rękojmi
Dz.U.2014.0.121 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
§ 1. Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości ? przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

5

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Marcel a możesz na przykładzie?

6

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Ale co mam opisać na przykładzie?, przecież rękojmi wcale przedłużać na siłę nie trzeba, tylko samą gwarancję, wówczas rękojmia obowiązuje w terminach ustawowych.

7

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

No przyznaję się bez bicia, że mam problem z rozróżnieniem gwarancji od rękojmi.
1. Np ogłaszam postępowanie i zrównuję gwarancję z rękojmią na okres 60 m-cy , to 30% oddaję po wykonaniu zamówienia.
2. Nie zrównuję gwarancji z rękojmią (budowa budynku), gwarancja jest 120 m-cy, to 30% oddaję po upływie rękojmi, czyli teraz po upływie 5 lat?

8

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Marcel odpowiedz na zapytanie Katigg, dzięki, odpowiedź będzie mi bardzo pomocna.

9

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Załóżmy że Wykonawca dał max. gwarancję 10 lat, kryterium oceny ofert wynosiła gwarancja 10 lat a nie gwarancja i rękojmia za wady, wówczas 30% zostaje zwrócone po 5 latach (budowa budynku jako przedmiot zamówienia).
Inaczej było by gdyby kryterium była gwarancja i rękojmia, wówczas zwrot 30% po 10 latach.

10

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

oki, dziękuję

11

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

1. Np ogłaszam postępowanie i zrównuję gwarancję z rękojmią na okres 60 m-cy , to 30% oddaję po upływie 60-m-cy.
2. Nie zrównuję gwarancji z rękojmią (budowa budynku), gwarancja jest 120 m-cy, to 30% oddaję po upływie rękojmi, czyli teraz po upływie 5 lat. Okres gwarancyjny pomiędzy 5 a 10 lat nie jest zabezpieczony, bądź też wykonawca zgodnie z SIWZ przedstawia  dokument gwarancyjny.

12

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

A jaki to jest dokument gwarancyjny? wink

13

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

No właśnie tego nie wiem. Czy to ma być extra dokument wystawiony przez W - zobowiązanie pisemne do objęcia gwarancją po ustaniu rękojmi? Czy wystarczy jeśli umowa będzie odpowiednio skonstruowana pod tym względem?

14

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Przeważnie jest to po prostu umowa.

15

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Wystarczy jeśli umowa będzie odpowiednio skonstruowana. Poza tym gwarancja biegnie równolegle do rękojmi także nie wiem dlaczego późniejszy okres ma być niezabezpieczony?

16

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Bo wszystko zależy od tego czy faktycznie biegnie równolegle z gwarancją, może tak właśnie nie być gdy zamawiający jedynie będzie punktował gwarancję bez rękojmi, o czym już pisałem powyżej.

17

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Marcel ale z SIWZ może wynikać, że zamawiający zrównał gwarancję z rękojmią, czyli w tym przypadku kiedy jako kryterium daję gwarancję jest to jednoznaczne, że chodzi mi także o rękojmię. Czy powinnam stosować inne nazewnictwo: kryterium termin gwarancji i rękojmi?

18 (edytowany przez Marcel 2015-09-21 12:51:13)

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Moim zdaniem nie jest jednoznaczne, zawsze podaję termin gwarancji lub termin gwarancji i rękojmi za wady, wówczas jest opisane jasno.

19

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Jeżeli jest napisane, że termin gw.=terminowi ręk. to nie ma znaczenia czy kryterium nazwiesz okres gwarancji czy okres rękojmi. Ja przeważnie określam okres rękojmi na sztywno i jeśli okres gw. daję jako kryterium to minimalny okres gwarancji zrównuję z rękojmią a każdy miesiąc gwarancji ponadto punktuję (oczywiście podaję też maksymalny okres gwarancji).

20

Odp: zwrot zabezpieczenia nwu

Zgadza się, forma zapisów nie ma znaczenia, byle by jasno wynikało jak i co.
Przynajmniej się rozumiemy smile