1

Temat: cena

Witam,
w postępowaniu powyżej progu na sprzątanie miałam do wyceny pkt. a) sprzątanie miesięczne i pkt. b) sprzątanie roczne.
Kwota podlegająca ocenie to suma pkt. a)+b) (ogólna wartość brutto oferty).
Czy powinnam wnikać w wycenę np. pkt a) czy pod uwagę biorę ogólną wartość oferty?

2

Odp: cena

Najważniejsza jest wartość ogólna i ona podlega ocenie, przypuszczam że w Twoim przypadku również.

3

Odp: cena

a jak postąpić, gdy np za pkt.b) Wykonawca dał cenę 3 groszę, (duzo wiecej wycenił pkt,a) - ogólna wartość brutto oferty wysoka.
Nie czepiać się i uznać ofertę??

4

Odp: cena

Moim zdaniem zbadać można, nic nie stoi na przeszkodzie.

5

Odp: cena

Zbadac na wyjasnienie tresci oferty (art.87 ust1) , tak?
Bo razaco niskiej ceny ogolnej nie ma.

6

Odp: cena

Ale być może jeżeli masz podejrzenie smile, a tak na poważnie, jeżeli potrzebna jest tylko cena ogólna a poszczególne części masz tylko poglądowo, tak dla zaspokojenia ciekawości to oceniaj dalej i nie wzywaj.

7

Odp: cena

ale czy ktos mi nie zarzuci, ze wycena za 1 m kw. sprzątania raz do roku wynosi 3 groszy, przecież to absurd, a tak bym miała jakieś przynajmniej wyjaśnienia i może mądrze to jakoś uzasadnią

8

Odp: cena

"Zgodnie z orzecznictwem w tym zakresie wstępnie badając ceny zaproponowane w ofercie, należy brać pod uwagę całkowitą cenę zaoferowaną za przedmiot zamówienia, a nie ceny  poszczególnych pozycji czy ceny jednostkowe podane np. w kosztorysie ofertowym. Jeśli wymagałeś podania ceny ryczałtowej (czyli za całość zamówienia), nie możesz następnie oceniać poszczególnych jej elementów czy pozycji jako zawierających rażąco niskie ceny. Potwierdzenie tego znajdziesz w orzecznictwie.

W jednym z wyroków arbitrzy stwierdzili, że odwołujący się (zarzucający zamawiającemu, że ten wybrał w postępowaniu ofertę z rażąco niską ceną) kwestionował tylko jeden element całości kosztów wpływających na cenę, tj. wysokość wynagrodzenia osobowego. Nie kwestionował natomiast samej ceny i pozostałych elementów (kosztów), które na nią wpływały. W tej sytuacji arbitrzy podkreślili fakt, że ocena zarzutu rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia nie może odnosić się tylko do jednego elementu wpływającego na wysokość cen (sygn. UZP/ZO/0-771/06). "

Uzasadnione będzie żądanie cen jednostkowych dla poszczególnych produktów jeżeli przewidujesz wykonywanie dostaw partiami i rozliczanie ich fakturami częściowymi, czy też w przypadku gdy nie do końca znasz swoje zapotrzebowanie na zamawiany towar i zastrzegasz możliwość rezygnacji z części asortymentu. Wówczas realizacja tych celów bez uzyskania cen jednostkowych może być niemożliwa. W takim przypadku najczęściej cena za całość zamówienia jest ceną niezbędną dla oceny ofert oraz określenia maksymalnego zobowiązania w stosunku do wykonawcy.


Z kolei nieuzasadnionym żądaniem jest wymaganie podania cen jednostkowych jeśli nie wiążesz z tym żadnych skutków np. zamierzasz zrealizować jednorazowo całość zamówienia. Od zapisów siwz uzależniona będzie również ocena oferty wykonawcy, który nie zastosował się do Twoich wymagań np. nie podając cen jednostkowych. Odrzucenie takiej oferty będzie musiało nastąpić jeśli stwierdzisz jej niezgodność z treścią siwz. Chyba że niezgodność ta będzie jedynie niezgodnością z formalnymi wymaganiami (np. niepodanie cen jednostkowych nie będzie miało żadnego wpływu na ocenę oferty czy też realizację zobowiązań umownych, a osiągnięte zostaną założone w siwz cele również bez tej informacji).

9

Odp: cena

Dziękuję za odpowiedzi