Temat: Kosztorys ofertowy na nielegalnym oprogramowaniu
Jeden z wykonawców zasygnalizował nam temat sporządzenia Kosztorysu ofertowego przez innego wykonawcę na oprogramowaniu bez licencji. Zacząłem szperać po necie i znalazłem coś takiego u jednego z Zamawiających:
"Stosownie do treści art. 89 ust.1 pkt.3 Ustawy PZP, podstawą do odrzucenia oferty jest okoliczność, że jej złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami.
Wykonawca w ofercie przedłożył Kosztorysy, które zostały sporządzone bez wymaganej licencji. Poproszony o wyjaśnienia stwierdził, że ich nie wykonywał. Kosztorysy załączone do oferty, są dokumentem podpisanym i złożonym przez Wykonawcę, stanowią treść oferty. W obrocie gospodarczym podmioty winny prowadzić działalność zgodną z prawem. Niezależnie od powyższego, Wykonawca, nie ponosi kosztów licencji, co w konsekwencji może wpływać na zmniejszenie kosztów ogólnych w stosunku do Wykonawców, którzy złożyli oferty w przedmiotowym postępowaniu.Posługiwanie się przy sporządzeniu elementu oferty, jakim jest Kosztorys ofertowy, w sposób nieuprawniony programem komputerowym bez licencji a więc "pirackim" jest przestępstwem, wyczerpującym znamiona art. 278 par. 2 kodeksu karnego stanowiącego, iż kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje program komputerowy w celu uzyskania korzyści majątkowej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Czyn taki jest również przestępstwem z art. 116 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w myśl którego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do 1 roku. Zamawiający rozważa o fakcie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Wykonawcę zawiadomić właściwe organy ścigania.
W świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 20 lutego 2008r. I A Ca 93/08 " czynem nieuczciwej konkurencji, jest każde zachowanie przedsiębiorcy, które narusza przepisy prawa (i to nie tylko ujęte w rozdziale drugim ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.) lub dobre obyczaje przez co zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy lub klienta.".
Posługiwanie się przez Wykonawcę (który go podpisał) Kosztorysem ofertowym sporządzonym na nielegalnym programie komputerowym Norma Pro wersja 4.01 marzec 2003 licencja 37337, bez wątpienia jest przestępstwem i czynem naruszającym dobre obyczaje. Autor programu komputerowego potwierdził fakt nielegalnego posługiwania się programem, informacja taka znajduje się również na stronie internetowej firmy ATHENASOFT, podmiotu posiadającego prawa autorskie do programu. Bez znaczenia jest w tym przypadku, kto sporządzał Kosztorys, istotnym jest, że Kosztorysem tym posługuje się Wykonawca, podpisując go i dołączając do oferty. Tym samym zachodzi w tym przypadku bezwzględna przesłanka do odrzucenia oferty w oparciu o art. 89 ust. 1 pkt. 3 ustawy - Prawo zamówień publicznych."
Dla mnie jest to temat, z którym się nigdy nie spotkałem.
1) Co sądzicie o sporządzeniu Kosztorysu na nielegalnym oprogramowaniu? Jest to niezgodne z ustawą PZP?
2) Czy zamawiający powinien w sprawę nielegalnego oprogramowania ingerować, np.: zawiadomić organy ścigania?
3) Czy jest to powód do odrzucenia oferty w oparciu o art. 89 ust. 1 pkt. 3 ustawy PZP jak w powyższym rozstrzygnięciu?