1

Temat: Roboty budowlane w zakresie dróg - szacować łącznie czy osobno?

Witam,
Mam następujące pytanie. W planie zamówień publicznych na ten rok przewidziano następujące Roboty:
1) Przebudowa skrzyżowania na ulic "X" i "Y"  - wartość szac. niecałe 40.0000
2) Przebudowa ulicy "Z" - zlokalizowana w innej części tego samego miasta - wart. szac. powyżej 30000 euro
3) Rozbudowa parkingu przy ulicy "A" - to samo miasto niedaleko inwestycji nr 1 - wart. szac. powyżej 30000 euro
4) Modernizacja ul. "B" - to samo miasto, jednak w innej części miasta niż inwestycje 1) - 3) - wart. szac. powyżej 30000 euro
5) Remonty cząstkowe dróg na terenie miasta i całej gminy (Gmina miejsko - wiejska) - wart. szac. powyżej 30000 euro
6) Budowa dworca wraz z przebudową przyległej ulicy w tym samym mieście - wart. szac. niewiele poniżej progów unijnych

Jak to przyjąć do szacowania?
Inwestycja nr 6 najprawdopodobniej będzie dofinansowana ze środków UE - dlatego budynek szacowany jest łącznie z drogą.

czytając niektórych opinie wnioskuję, że powinienem wszystko zsumować. Jednak wtedy wszystkie postępowania musiałbym prowadzić w procedurze unijnej. No, może po za inwestycją nr 1, którą to zrobiłbym po za ustawą opierając się na art. 6a.

A jaka jest Wasza opinia?

2

Odp: Roboty budowlane w zakresie dróg - szacować łącznie czy osobno?

Jeżeli r. budowlane mają odrębne dokumentacje i nie stanową jednej funkcji gospodarczej i użytkowej to szacujesz osobno, z pominięciem zamówienia które jest już odgórnie uregulowane i połączyć trzeba.

3 (edytowany przez peri78 2016-02-23 08:06:14)

Odp: Roboty budowlane w zakresie dróg - szacować łącznie czy osobno?

Ale czy w ramach tych inwestycji nie jest realizowany jeden wspólny cel? Wiadomo bowiem, że wszelkie remonty i przebudowy mają wpływ na komunikację. Tak więc jest raczej zarówno funkcja gospodarcza jak i funkcjonalna. Jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie mnie z tego błędu.

4

Odp: Roboty budowlane w zakresie dróg - szacować łącznie czy osobno?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 5d ustawy Pzp przez obiekt budowlany rozumieć należy wynik całości robót budowlanych w zakresie budownictwa lub inżynierii lądowej i wodnej, który może samoistnie spełniać funkcję gospodarczą lub techniczną.
W orzecznictwie ETS istnienie obiektu budowlanego jest oceniane w związku z funkcją gospodarczą lub techniczną rezultatu wykonanych robót budowlanych. Obiektem może być zatem określony budynek, a także zespół czy kompleks obiektów w rozumieniu prawa budowlanego mający pełnić określoną funkcję gospodarczą lub techniczną. Szacując wartość robót budowlanych, niezbędnych do realizacji obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy Pzp, nawet jeżeli roboty te odnoszą się do różnych obiektów budowlanych w rozumieniu prawa budowlanego, ale składają się na jedno zamierzenie budowlane wyznaczone wspólną funkcją gospodarczą i techniczną, jaką ta inwestycja budowlana ma pełnić, zamawiający powinien dokonać łącznego szacowania. Musi zsumować wartość robót składających się na wskazane zamierzenie.

Dla ustalenia tożsamości przedmiotowej zamówienia na roboty budowlane nacisk należy położyć na funkcjonalne znaczenie robót budowlanych. Chodzi zatem o to, by jako jedno zamówienie traktowane były wszystkie prace, które zmierzają do realizacji (w tym też poprawy stanu) obiektu budowlanego jako rzeczy spełniającej ogół funkcji techniczno - użytkowych, do których jest przeznaczona.

5

Odp: Roboty budowlane w zakresie dróg - szacować łącznie czy osobno?

Marcel, zapoznałem się z tym wyrokiem jak i innymi. Przytaczane są tam postępowania dot. sieci kanalizacyjnych, energetycznych, itp. Wyroki te wskazują, że sieci łącznie spełniają w/w określone funkcje. Układ komunikacyjny danej miejscowości tworzą drogi (ulice) znajdujące się w tej miejscowości. Stąd właśnie moje pytanie.

Na chłopski rozum jak najbardziej zgadzam się z Tobą Marcel. Jednak czytając opinie UZP oraz niektóre wyroki odnoszę wrażenie, że powinno się to szacować łącznie.