1

Temat: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Wykonawca wpisał w wykazie narzędzi, iż dysponuje miejscem do realizacji szkolenia w sposób bezpośredni. A do tego załączył zobowiązanie innego podmiotu. zobowiązanie to skan podpisu, a data wpisana ręcznie, normalnie, długopisem.

Co z tym fantem zrobić?

Do wyjaśnienia czy dysponuje bezpośrednio czy pośredni? Jeśli się okaże, że jednak dysponuje miejscem w sposób pośredni, to do uzupełnienia wykazu i zobowiązania, czy samego zobowiązania - oryginału.

Czy można zrobić wezwanie do wyjaśnienia z wezwaniem do uzupełnienia w jednym piśmie? Jeśli wykonawca dysponuje zasobem pośrednio, to jednocześnie wzywa się do uzupełnienia?

2

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

W jednym piśmie.

3

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Właśnie się dopatrzyłam, że wykaz narzędzi trzeba uzupełnić.

Czyli wezwanie do uzupełnienia prawidłowego wykazu, a jednocześnie wyjaśnienie w kwestii dysponowania i ewentualnie uzupełnienie oryginału zobowiązania?

4

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

A wiemy na czym polega to bezpośrednie dysponowanie miejscem przez wykonawcę?

5

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

W takiej sytuacji najpierw bym wyjaśnił a potem wzywał. Wezwać możesz tylko raz.

6

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Chodzi o plac, na którym będą odbywały się praktyczne zajęcia na kursie.
Wykonawca wykazał gdzie się on znajduje (chodziło o terminie miejscowości lub w odpowiedniej odległości) i wykazywał parametry tego miejsca. W jednym parametrze się pomylił (tu muszę wezwać do uzupełnienia).
W informacji o podstawie dysponowania zaznaczył "dysponowanie bezpośrednie", a pod wykaz załączył zobowiązanie pewnej firmy o oddaniu do dyspozycji potencjału technicznego - placu, miejsca do prowadzenia zajęć praktycznych,  charakter stosunku łączącego wykonawcę z ta firmą: udostępnienie za odpłatnością.

Chciałam wezwać du uzupełnienia wykazu, w którym Wykonawca wykaże, iż plac spełnia dany parametr.
Jednocześnie chciałam poprosić o wyjaśnienie czy dysponuje placem bezpośredni (jak to zaznaczył) czy też pośrednio - w uzupełnianym wykazie musi prawidłowo zaznaczyć. A jeśli dysponuje pośrednio, czyli plac jest udostępniany przez podmiot trzeci, to musi uzupełnić również oryginał zobowiązania.

7

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Plac wynajął, ma stosowną umowę i to raczej będzie bezpośrednie dysponowanie. Nie wiem po co i do czego jest potrzebne zobowiązanie podmiotu 3 względem wykonawcy, ale to pewnie wynika z niewiedzy wykonawcy skoro taką deklarację złożył.
Wg mnie w wyjaśnieniu wykonawca powinien wskazać (odpowiednie pytania zamawiającego) jaką umową dysponuje a ocena tego należy do zamawiającego.
Jeżeli mimo wszystko potwierdzi pośredni charakter dysponowania - zobowiązanie podmiotu 3, to obok uzupełnienia dokumentów dotyczących podm. 3 w wykazie powinien również zmienić informację dotyczącą dysponowania placem. Jeżeli już teraz wezwiesz do uzupełnienia wykazu narzędzi z powodu jednego z parametrów to później nie uzupełnisz dysponowania.

8

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Wykonawca wyjaśnił, że zawarł umowę użyczenia na plac.
Czyli uznaję, że dysponuje placem bezpośrednio, skoro ma umowę?

9

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Tak, dysponuje bezpośrednio.

10

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Dziękuję za potwierdzenie, bo już czasem zaczynam wątpić nawet w rzeczy oczywiste...

11

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Ja też big_smile

12

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Wiem, że to nie ten temat, ale już nie chcę zakładać osobnego.

Wykonawca został wezwany do wyjaśnienia ceny. Termin miał do dziś do godziny  13:00.
Był wezwany również do złożenia wyjaśnień do dokumentów do dzisiaj do godz. 14:00. (Wezwanie wysłane innego dnia niż poprzednie.)

Odpowiedź łącznie na oba wezwania otrzymaliśmy dziś o godz. 13:45.

Uznalibyście że wyjaśnienia ceny wpłynęły w terminie?

Wiem, po co wyznaczać godziny, a nie do końca konkretnego dnia.
W tym temacie to nie ja decyduję...

Jeśli uznamy wyjaśnienia ceny, czy kto nie zarzuci nam, że wpłynęły po terminie i nie powinny być uwzględnione, czyli oferta odrzucona?

13 (edytowany przez Darek W. 2016-05-24 12:35:11)

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Edelka - za brak wyjaśnień lub za złożone wyjaśnienia po terminie nie ma sankcji-odrzucenia na podstawie 26.4 (niestety). Wyjaśnienie ceny na podstawie 90.1. ?

14 (edytowany przez edelka 2016-05-24 12:52:54)

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Darek W. - dokładnie, chodzi o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny (art. 90 ust. 1).
Wykonawca został wezwany do wyjaśnienia elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny. Termin udzielenia wyjaśnień - do dziś do 13:00.

Potem ten sam wykonawca, następnego dnia, został wezwany do wyjaśnienia na podst. art. 26 ust. 4. termin udzielenia wyjaśnień - do dziś do 14:00.

Odpisał jednym pismem na oba wezwania i wysłała mailem, który wpłynął dziś o godz. 13:45.

Czyli wyjaśnienia ceny (art.90 ust. 1) wpłynęły po terminie.  I co teraz?

Wykonawca ma cenę drugą w kolejności, nie wiem jak wypadnie po ocenie (punktowaniu...). Muszę to sprawdzić...

15

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Mam coś takiego edelka - powinno pomóc - smile


LEX - Autor odpowiedzi: Bereszko Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 14 maja 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Pytanie

Zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień ws. rażąco niskiej ceny, wyznaczając ich termin. Wykonawca złożył wyjaśnienia, ale dzień po wyznaczonym terminie. W postępowaniu była tylko jedna oferta - tego wykonawcy. Art. 90 ust. 3 p.z.p. nakazuje odrzucić ofertę wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień - w tym przypadku wyjaśnienia zamawiający otrzymał ale następnego dnia rano po wyznaczonym terminie.

Co powinien zrobić zamawiający?
Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych ? dalej p.z.p., zamawiający odrzuca ofertę wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, ze oferta zawiera rażąco niska cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia. Przepis nie nakłada na zamawiającego wprost obowiązku odrzucenia oferty wykonawcy, który ww. wyjaśnienia złożył, ale z uchybieniem terminu wyznaczonego przez zamawiającego. Jednakże, obowiązujące w tym zakresie pozostają przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny dalej k.c., w szczególności przepisy Tytułu V - art. 110 k.c. - Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy art. 111-116 k.c. Zgodnie z art. 116 § 1 k.c., jeżeli skutki czynności prawnej mają powstać w oznaczonym terminie, stosuje się odpowiednio przepisy o warunku zawieszającym. Pamiętać jednak należy, iż zgodnie z treścią art. 94 k.c. - warunek niemożliwy, jak również warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający; uważa się za niezastrzeżony, gdy jest rozwiązujący. Oznacza to, że jeżeli zamawiający wyznaczy zbyt krótki termin na udzielenie wyjaśnień kwestii rażąco niskiej ceny, czynność prawna polegająca na wezwaniu wykonawcy do ich udzielenia jest ex lege nieważna.

Wprowadzone 19 października 2014 r. zmiany uregulowań p.z.p. odnoszących się do kwestii rażąco niskiej ceny nałożyły z jednej strony na zamawiającego obowiązek zwrócenia się do wykonawcy w określonych sytuacjach o udzielenie wyjaśnień, w tym złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny, a na wykonawcę obowiązek wykazania, że złożona przez niego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, z drugiej jednak strony, przepisy art. 90 p.z.p. nie daje wprost zamawiającemu uprawnienia do wyciągnięcia w stosunku do wykonawcy negatywnych konsekwencji w przypadku, gdy dostarczy on wyjaśnienia oraz dowody wskazujące, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny w stosunku do przedmiotu zamówienia ? lecz z uchybieniem wskazanego przez zamawiającego terminu.

Należy zauważyć, iż odmiennie, aniżeli w przypadku uregulowań wskazanych np. w art. 26 ust. 3 p.z.p., czy 4 p.z.p., w przypadku wezwania do złożenia wyjaśnień w tym złożenia dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny, ustawodawca nie posługuje się sformułowaniem "złożenia ich w wyznaczonym terminie". Dodatkowo, zauważyć należy, iż przepis art. 90 ust. 3 p.z.p. nakazujący zamawiającemu dokonanie czynności odrzucenia oferty wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, ze oferta zawiera rażąco niska cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia ma charakter represyjny, który nie podlega wykładni rozszerzającej. Nie pozostaje również bez znaczenia, iż przepis art. 90 ust. 1 p.z.p. w brzmieniu uprzednio obowiązującym wskazywał, iż zamawiający "zwraca się do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny".

W trakcie obrad z dnia 26 lipca 2011 r. Komisji Gospodarki nad przedmiotowym projektem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy ? Prawo zamówień publicznych - Biuletyn nr: 5384/VI, Komisja Gospodarki nr 222, Wiceprezes UZP Dariusz Piasta zauważył: "Skreślenie z kolei sformułowania "w terminie określonym przez zamawiającego" w naszej ocenie tak naprawdę prowadzić będzie do sytuacji, w której zamawiający będzie mógł wyznaczyć jakiś absurdalnie krótki termin, uniemożliwiając wykazanie wykonawcy, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny, co jest bardzo istotne w kontekście przerzucenia ciężaru dowodu. Obecne sformułowanie jest korzystniejsze z punktu widzenia wykonawcy, ponieważ daje mu szansę ustosunkowania się w terminie, on wie, do kiedy może tego typu wyjaśnienia przedstawić. Co więcej, może to prowadzić do takiej sytuacji, kiedy w postępowaniu dojdziemy do sytuacji patowej. Z jednej strony zamawiający nie będzie mógł zakończyć wyjaśnień, bo nie będzie miał informacji, z drugiej zaś nie będzie mógł odrzucić oferty, bo nie będzie miał informacji od wykonawcy, dlatego że równocześnie projektodawca skreśla przepis dający podstawę do odrzucenia oferty zawierającej rażąco niską cenę, kiedy wykonawca nie złożył wyjaśnień we wskazanym przez zamawiającego terminie." Stanowisko powyższe zostało potwierdzone w stanowisku Rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy ? Prawo zamówień publicznych (druk nr 4451) ? "(...) usunięcie obowiązku wskazania terminu na udzielenie wyjaśnień przez wykonawcę może doprowadzić do zahamowania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, bowiem do momentu złożenia wyjaśnień przez wykonawcę, oferta nie będzie mogła zostać odrzucona, jak również nie będzie mogła zostać wybrana jako najkorzystniejsza; jednocześnie obecnie obowiązujące brzmienie przepisu art. 90 ust. 1 p.z.p. pozwala zamawiającemu na wielokrotne zwracanie się do wykonawcy o udzielenie wyjaśnień odnośnie rażąco niskiej ceny, co więcej zamawiający jest obowiązany do kontynuowania wyjaśnień aż do momentu usunięcia wszelkich wątpliwości albo potwierdzenia istnienia rażąco niskiej ceny (...)".

W razie wątpliwości, możliwe jest również ponowne wezwanie wykonawcy do złożenia wyjaśnień w kwestii "rażąco niskiej ceny" ? np. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 lutego 2015 r. (KIO 178/15, KIO 197/15, KIO 198/15): "(...) żaden przepis p.z.p. nie obliguje, ani nie ogranicza ilości możliwych wezwań kierowanych do oferentów w przedmiocie wyjaśniania treści ich ofert i takie ewentualne ograniczenie (jak dokonał tego Zamawiający w niniejszym Postępowaniu) pozostaje w pełni uprawnieniem Zamawiającego, (...) Możliwość kilkukrotnego wzywania wykonawcy do złożenia wyjaśnień w trybie art. 90 ust. 1 p.z.p., została również potwierdzona przez Sąd Okręgowy w Olsztynie, który w wyroku z dnia 9 grudnia 2010 r. (V Ga 122/30), jednoznacznie wskazał, iż brak jest przeszkód do ponownego wzywania wykonawcy do złożenia wyjaśnień, jeżeli pierwotne wyjaśnienia zamawiającego nie rozwiały wątpliwości zamawiającego związanych z rażąco niską ceną (...)".

Dość ciekawe stanowisko, choć w pełni uzasadnione logiką przedstawiono w Wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 marca 2015 r. (KIO 436/15) W zakresie kwestionowania braku dowodów załączonych do wyjaśnień i w tym zakresie kwestionowania samych wyjaśnień Izba wskazuje, że zarówno w poprzednim stanie prawnym jak i obecnie to od okoliczności sprawy jak również wiarygodności przedstawionych wraz z wyjaśnieniami informacji wynika konieczność przedstawiania wraz z wyjaśnieniami dowodów. Co do zasady przedmiotem wyjaśnień jest podawanie konkretnych informacji a nie prowadzenie przez wykonawcę postępowania dowodowego. W ocenie Izby brak dowodów nie przesądza i nie może przesądzać że cena oferty jest rażąco niska, przedmiotem oceny są wyjaśnienia złożone przez wykonawcę (...)". Warto także przytoczyć stanowisko Sądu Okręgowego w Gliwicach z 23 lutego 2007 r. (X Ga 23/07/za), gdzie wskazano "(...) Formalizm postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nie jest celem samym w sobie, a ma na celu realizację zasad p.z.p. (...)" ? zaś podstawowym założeniem stosowania p.z.p. jest zawarcie ważnej, nie podlegającej unieważnieniu umowy.

Reasumując ? zdaniem Autora, z uwagi na niejednoznaczność przepisów art. 90 p.z.p., zastosować należy celowościową wykładnię przepisów. Celem wszczęcia przez zamawiającego procedury wyjaśniającej jest uzyskanie wiedzy dotyczącej realności zaoferowanej przez wykonawcę ceny. Jeśli treść wyjaśnień złożonych przez wykonawcę pozwala na pozytywną ocenę oferty, a uchybienie terminowi na złożenie wyjaśnień ma charakter nieznaczny i niezawiniony, możliwe jest dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej. Jeśli w wyniku oceny złożonych wyjaśnień okaże się, iż dla podjęcia przez zamawiającego wiążącej decyzji w zakresie odrzucenia oferty bądź wyboru jej jako najkorzystniejszej konieczne są dodatkowe informacje, należy ponownie zastosować procedurę wezwania do złożenia wyjaśnień.

16

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Darek W. - dziękuję bardzo :-)

"Uchybienie terminowi na złożenie wyjaśnień ma charakter nieznaczny" - to się zgadza w sumie, "i niezawiniony" - tu już sprawa nie tak jasna...

17

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Edelka, proszę, przyjmij to wyjaśnienie

18

Odp: dysponowanie bezpośrednie + zobowiązanie

Janek159 - ku temu się skłaniam właśnie  smile i zbieram dowody, że tak mogę zrobić.
Jeden Wykonawca będzie nam mocno patrzył na ręce (już chciał mieć wgląd w oferty), dlatego chcę mieć jakieś poparcie dla naszego działania.

A Darek W. bardzo pomocny materiał podrzucił.