No to jeszcze inna opinia z Lex:
Autor odpowiedzi:
Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono:
3 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie
Pytanie
W postępowaniach dot. materiałów medycznych - po nowelizacji p.z.p. z 2016 r., duża część zamawiających wymaga w SIWZ złożenia dokumentów dopuszczających je do obrotu, deklaracji zgodności, certyfikatów, folderów, katalogów. itp. wraz z ofertą. Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p., te dokumenty powinny być składane przez wykonawców, których oferta została najwyżej oceniona - na wezwanie zamawiającego. Z drugiej strony ww. dokumenty są potrzebne, żeby ocenić czy asortyment zaproponowany przez wykonawcę, jest zgodny z SIWZ.
Jak należy postąpić w przypadku procedury zwykłej jak i odwróconej?
Odpowiedź
Wymaganie przez zamawiającego by wraz z ofertą były złożone dokumenty potwierdzające zgodność oferty z treścią SIWZ jest prawidłowe, choć równocześnie może wydawać się niezgodne z treścią art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych dalej p.z.p. Zarówno w klasycznej procedurze oceny ofert jak i w procedurze odwróconej, zamawiający musi dokonać badania oferty pod kątem zgodności z treścią SIWZ, zanim przystąpi do właściwego badania właściwości wykonawcy. Ocena ofert przez pryzmat art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. nie może być dokonana bez analizy dokumentów potwierdzających właściwości oferowanych produktów.
Zagadnienie zaprezentowane w pytaniu pokazuje niespójność przepisów p.z.p. Z jednej strony wprowadzono do systemu art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p., który uprawnia do żądania przedłożenia dokumentów potwierdzających okoliczności o jakich mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p. dopiero na etapie następującym po analizie ofert pod kątem aktualizacji podstaw odrzucenia ofert. Z drugiej strony stwierdzenie, czy dana oferta kwalifikuje się do odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p., nie może niekiedy nastąpić bez analizy dokumentów o jakich stanowi art. 25 ust. 1 pkt 2 p.z.p. W tych okolicznościach zamawiający musi zdecydować jak skonstruować SIWZ przy założeniu, że przyjęcie konstrukcji znajdującej logiczne uzasadnienie w poszczególnych etapach badania ofert i wykonawców, może równocześnie być odczytywane jako naruszenie art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p.
W ocenie Autora właściwym sposobem postępowania jest wymaganie złożenia wraz z ofertą dokumentów potwierdzających, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania opisane w SIWZ. Odstąpienie od żądania złożenia tego rodzaju dokumentów wraz z ofertą, uniemożliwia w praktyce analizę ofert pod kątem ich zgodności z treścią SIWZ. Uwaga ta jest aktualna zarówno w postępowaniach, w których ocena ofert przebiega w sposób klasyczny, jak i w postępowaniach prowadzonych przy wykorzystaniu art. 24aa p.z.p. Autor zwraca uwagę, iż zgodnie z art. 26 ust. 1 p.z.p. wezwanie do złożenia dokumentów jest kierowane tylko i wyłącznie do wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona. Zgodnie z art. 24aa p.z.p. zamawiający jest uprawniony do tego, by najpierw dokonać oceny ofert i dopiero po ich weryfikacji stwierdzić, iż jedna z ofert została uznana za najkorzystniejszą, a co za tym idzie wykonawca może być poddany procedurze badania pod kątem spełniania warunków. Z przepisów wynika więc, iż niezależnie od rodzaju procedury zamawiający stosuje art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p. jedynie w odniesieniu do tego lub tych wykonawców, których oferty nie podlegają odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. Skoro wezwanie do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia może być wystosowane wyłącznie do podmiotów, które złożyły ofertę nie podlegającą odrzuceniu, to w pierwszym etapie konieczna jest analiza dokumentów potwierdzających zgodność oferty lub ofert z treścią SIWZ.
Jeżeli zamawiający postanowił, że na potwierdzenie zgodności oferty z treścią SIWZ wymaga złożenia jednego lub kliku dokumentów o jakich stanowi § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to tego rodzaju dokumenty muszą być składane wraz ofertą. Przyjęcie odmiennego założenia, tj. stwierdzenie, iż dokumenty potwierdzające zgodność oferty z treścią SIWZ mogą być wymagane dopiero w wezwaniu o jakim stanowi art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p. uniemożliwia uprzednie przeprowadzenie czynności analizy ofert, do której to czynności zamawiający jest zobowiązany . Przy przyjęciu takiego rozwiązania może dojść do sytuacji, gdy w wyniku przedstawienia dokumentów np. w postaci karty katalogowej produktu okaże się, iż oferowane urządzenie nie posiada cech określonych w opisie przedmiotu zamówienia, a co za tym idzie oferta kwalifikuje się do odrzucenia. Tymczasem analiza oferty pod kątem zgodności z SIWZ musi być dokonana zanim zamawiający wezwie do złożenia dokumentów w trybie art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p.