26

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Niefortunne zapisy....wg SJP niefortunny, czyli niemający szczęścia, mający niepomyślny przebieg...jak przepis może nie mieć szczęścia? Autor, to rozumiem. Najlepiej zwalić na przepis, na literki które się nie obronią...

Wypisz, wymaluj tak samo było z RNC i przyrównywaniem co wartości zamówienia...

Można zadać sobie tylko pytanie, kto w Polsce tak naprawdę tworzy prawo? Sejm, Senat, Prezydent, czy może UZP swoimi opiniami wraz z orzecznikami KIO?

27

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Katiqq napisał/a:

A w jaki sposób koleżanka oceni ofertę nie mając potwierdzenia, że zaoferowane dobra spełniają żądania zamawiającego, przy czym podkreślić należy, że w procedurze odwróconej w pierwszej kolejności bada się właśnie ofertę?

Wstępna ocena oferty nie będzie obejmowała oceny tego, czy oferowane usługi, roboty czy dostawy spełniają wymagania zamawiającego. Wykładnia przepisu art. 26 ust 1 i 2 prowadzi do wniosku, że żądam tych dokumentów od wuykonawcy którego oferta została oceniona najwyżej. Gdyby tych dokumentów można było żadać na etapie składania oferty nie byłoby takiego zapisu art. 26 ust. 1 i ust. 2 pzp. Po co przepis mówiący, że zamawiający wzywa do przedstawienia dokumentów przedmiotowych od wykonawcy, którego oferta została najwyzej oceniona, skoro te dokumenty miałby juz u siebie bo byłyby złożone z ofertą? Wtedy nie byłoby zapisu tego, tylko ewentualnie wchodził w grę zapis o wezwaniu do uzupełnienia dokumentów z art. 26 ustawy pzp.
A co do procedury odwróconej - badanie w tym zakresie nie polega na badaniu w pierwszej kolejności spełniania warunków czy tego czy oferowane dostawy spełniają wymagania zamawiajacego ale najpierw dokonuje się oceny oferty za pomocą ustalonych kryteriów oceny ofert - czyli przyznawanie punktów a dopiero w następnej kolejności bada się spełnianie przez tą najwyżej oceniona czy nie podlega wykluczeniu, czy spełnia warunki i dalej stosuje się w następnej kolejności art. 26 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.

28 (edytowany przez Katiqq 2016-10-14 11:00:05)

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

No to jeszcze inna opinia z Lex:

Autor odpowiedzi:
    Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono:
    3 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Pytanie

W postępowaniach dot. materiałów medycznych - po nowelizacji p.z.p. z 2016 r., duża część zamawiających wymaga w SIWZ złożenia dokumentów dopuszczających je do obrotu, deklaracji zgodności, certyfikatów, folderów, katalogów. itp. wraz z ofertą. Z kolei zgodnie z art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p., te dokumenty powinny być składane przez wykonawców, których oferta została najwyżej oceniona - na wezwanie zamawiającego. Z drugiej strony ww. dokumenty są potrzebne, żeby ocenić czy asortyment zaproponowany przez wykonawcę, jest zgodny z SIWZ.

Jak należy postąpić w przypadku procedury zwykłej jak i odwróconej?
Odpowiedź

Wymaganie przez zamawiającego by wraz z ofertą były złożone dokumenty potwierdzające zgodność oferty z treścią SIWZ jest prawidłowe, choć równocześnie może wydawać się niezgodne z treścią art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych dalej p.z.p. Zarówno w klasycznej procedurze oceny ofert jak i w procedurze odwróconej, zamawiający musi dokonać badania oferty pod kątem zgodności z treścią SIWZ, zanim przystąpi do właściwego badania właściwości wykonawcy. Ocena ofert przez pryzmat art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. nie może być dokonana bez analizy dokumentów potwierdzających właściwości oferowanych produktów.

Zagadnienie zaprezentowane w pytaniu pokazuje niespójność przepisów p.z.p. Z jednej strony wprowadzono do systemu art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p., który uprawnia do żądania przedłożenia dokumentów potwierdzających okoliczności o jakich mowa w art. 25 ust. 1 p.z.p. dopiero na etapie następującym po analizie ofert pod kątem aktualizacji podstaw odrzucenia ofert. Z drugiej strony stwierdzenie, czy dana oferta kwalifikuje się do odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p., nie może niekiedy nastąpić bez analizy dokumentów o jakich stanowi art. 25 ust. 1 pkt 2 p.z.p. W tych okolicznościach zamawiający musi zdecydować jak skonstruować SIWZ przy założeniu, że przyjęcie konstrukcji znajdującej logiczne uzasadnienie w poszczególnych etapach badania ofert i wykonawców, może równocześnie być odczytywane jako naruszenie art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p.

W ocenie Autora właściwym sposobem postępowania jest wymaganie złożenia wraz z ofertą dokumentów potwierdzających, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane spełniają wymagania opisane w SIWZ. Odstąpienie od żądania złożenia tego rodzaju dokumentów wraz z ofertą, uniemożliwia w praktyce analizę ofert pod kątem ich zgodności z treścią SIWZ. Uwaga ta jest aktualna zarówno w postępowaniach, w których ocena ofert przebiega w sposób klasyczny, jak i w postępowaniach prowadzonych przy wykorzystaniu art. 24aa p.z.p. Autor zwraca uwagę, iż zgodnie z art. 26 ust. 1 p.z.p. wezwanie do złożenia dokumentów jest kierowane tylko i wyłącznie do wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona. Zgodnie z art. 24aa p.z.p. zamawiający jest uprawniony do tego, by najpierw dokonać oceny ofert i dopiero po ich weryfikacji stwierdzić, iż jedna z ofert została uznana za najkorzystniejszą, a co za tym idzie wykonawca może być poddany procedurze badania pod kątem spełniania warunków. Z przepisów wynika więc, iż niezależnie od rodzaju procedury zamawiający stosuje art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p. jedynie w odniesieniu do tego lub tych wykonawców, których oferty nie podlegają odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. Skoro wezwanie do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia może być wystosowane wyłącznie do podmiotów, które złożyły ofertę nie podlegającą odrzuceniu, to w pierwszym etapie konieczna jest analiza dokumentów potwierdzających zgodność oferty lub ofert z treścią SIWZ.

Jeżeli zamawiający postanowił, że na potwierdzenie zgodności oferty z treścią SIWZ wymaga złożenia jednego lub kliku dokumentów o jakich stanowi § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to tego rodzaju dokumenty muszą być składane wraz ofertą. Przyjęcie odmiennego założenia, tj. stwierdzenie, iż dokumenty potwierdzające zgodność oferty z treścią SIWZ mogą być wymagane dopiero w wezwaniu o jakim stanowi art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p. uniemożliwia uprzednie przeprowadzenie czynności analizy ofert, do której to czynności zamawiający jest zobowiązany . Przy przyjęciu takiego rozwiązania może dojść do sytuacji, gdy w wyniku przedstawienia dokumentów np. w postaci karty katalogowej produktu okaże się, iż oferowane urządzenie nie posiada cech określonych w opisie przedmiotu zamówienia, a co za tym idzie oferta kwalifikuje się do odrzucenia. Tymczasem analiza oferty pod kątem zgodności z SIWZ musi być dokonana zanim zamawiający wezwie do złożenia dokumentów w trybie art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p.

29

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Grzegorz Bednarczyk    - "O dokumentach potwierdzających spełnianie przez oferowany przedmiot zamówienia wymagań zamawiającego".

Jednym z podstawowych założeń nowelizacji ustawy Pzp było podzielenie oceny ofert i wykonawców na dwa etapy ? sama oferta ma zawierać minimum informacji pozwalających na dokonanie oceny, natomiast dokumenty na potwierdzenie oświadczeń zawartych w ofercie ma składać tylko taki wykonawca, który zyskuje realną szansę na uzyskanie zamówienia (oceniony najwyżej). Art. 26 ust. 1 i 2 Pzp, które precyzują zasady wzywania do złożenia dokumentów na tym drugim etapie, wyraźnie odnoszą się do dokumentów i oświadczeń potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 ? a zatem chodzi o potwierdzenie czterech elementów:
? spełniania warunków udziału w postępowaniu,
? spełniania kryteriów selekcji,
? braku podstaw wykluczenia,
? wypełniania przez oferowany przedmiot zamówienia wymagań określonych przez zamawiającego.

Ten ostatni element jest dość istotny, ponieważ w bardzo dużej mierze powiązany jest z przedmiotową oceną oferty ? stwierdzeniem zgodności jej treści z treścią siwz, a niekiedy także kryteriami oceny ofert. Wszak wśród dokumentów, o których mowa, będą stosowane często karty katalogowe, próbki czy zaświadczenia o spełnianiu odpowiednich norm. Oczywiście, zamawiający może zażądać podania podstawowych danych w samej ofercie i na tej podstawie wstępnie wstępnie zweryfikować zgodność ofert z siwz. Może też zażądać podania tych parametrów przedmiotu zamówienia, które będą oceniane w kryteriach oceny ofert ? i w ten sposób zrealizować wymóg wyłonienia wykonawcy, który będzie wezwany do złożenia kompletu dokumentów.


Ale takie rozwiązanie niekiedy będzie niemożliwe ? nie wszystkie oceniane w kryteriach elementy dotyczące przedmiotu zamówienia zamawiający może sprowadzić do dających się precyzyjnie opisać parametrów czy zerojedynkowych oświadczeń. Tak jest często, ale niekiedy ocena jest znacznie bardziej skomplikowana ? np. jeśli zamawiający będzie dokonywać jakichś wymyślnych analiz składanych przez wykonawców próbek. I nie da się tego przełożyć na słowa do formularza ofert. Taka przykładowa próbka jest zatem niezbędna na wcześniejszym etapie ? oceny składanych ofert.

Tu z pomocą przychodzi nam art. 26 ust. 2f Pzp, który pozwala zamawiającemu na żądanie dokumentów dotyczących okoliczności wymienionych w art. 25 ust. 1 Pzp (wszystkich lub niektórych) na każdym etapie postępowania ? jeśli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania. Niewątpliwie umożliwienie oceny oferty spełnia cel ?zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania?. A zatem w takiej sytuacji zamawiający najpierw zażąda złożenia wspomnianych wyżej przykładowych próbek, aby w ogóle móc dokonać porównania ofert, a dopiero potem wezwie do złożenia pozostałych dokumentów. Z kolei zapis ?Na każdym etapie postępowania? oznacza także ? jak się zdaje ? że takie żądanie zamawiający może sprecyzować już w specyfikacji i zażądać złożenia odpowiedniego dokumentu już wraz z ofertą. W ten sposób uniknie piętrowych wezwań ? najpierw oferta, potem próbka, potem dokumenty, potem uzupełnienia?

Można się zastanowić także, czy nawet jeśli nie jest to absolutnie konieczne dla wyboru najkorzystniejszej ofert, zamawiający nie mógłby zażądać określonych dokumentów już wraz z ofertą. Tu jednak musi pamiętać o celu takiego żądania wskazanym w art. 25 ust. 1 Pzp (a więc wykazaniu, że chodzi o zapewnienie odpowiedniego przebiegu postępowania). Jak wskazuje jednak praktyka, w niektórych wypadkach zażądanie szczegółowych dokumentów dotyczących oferowanego przedmiotu zamówienia może być istotne ? nieraz zdarza się, że wielu wykonawców oferuje rozwiązania niezgodne z wymogami zamawiającego. Stosowanie procedury opisanej w ustawie przeciągnie się wówczas niezmiernie w czasie ? zamawiający wybiera, wzywa do złożenia dokumentów, ocenia negatywnie, wybiera ponownie, wzywa ponownie, znowu ocenia? i tak do momentu, gdy dotrze do oferty, która spełnia wszystkie wymogi. Niekiedy takie problemy można przewidzieć.

Czy nie byłoby prościej dokumenty przedmiotowe po prostu uczynić elementem składowym oferty? W tym wypadku, jak widać, więcej z tym kłopotów, niż to warte?

Ps. A póki co wykonawcy jeszcze się nie przestawili i często składają mimo wszystko komplet dokumentów już wraz z ofertą. Zignorować czy badać? Moim zdaniem badać.

30

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Tylko treść art. 26 ust. 1 i 2 nie wyłacza z tego zakresu dokumentów przedmiotowych. Gdyby było dopuszczalne składanie takich dokumentów wraz z ofertą to art. 26 ust. 1 brzmiałby, że zamawiający wzywa do złożenia dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 3. W obecnym brzmieniu ustawy tego ograniczenia nie ma. Do tego sam JEDZ w zakresie dokumentów przedmiotowych zawiera jedynie pytania, np. czy wykonawca będzie w stanie przedsatwić zaświadczenia sporządzone przez niezależne jednostki poświadczające spełnianie przez wykonawcę wymaganych norm zapewnienia jakości (...). I w JEDZ wykonawca oswiadcza jedynie czy ma takie dokumenty i będzie mógł je przedstawić na żadanie zamawiającego a jesli zaznaczy odpowiedź nie - wówczas musi wyjasnic czemu i wskazać jakie ma inne środki dowodowe.
Sam JEDZ wskazuje, że w tym zakresie równiez składane są jedynie oświadczenia. Dokumenty należy złożyć później.

31 (edytowany przez Katiqq 2016-10-14 11:55:25)

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Agnieszko przeczytaj to jeszcze raz i zastanów się:
Z przepisów wynika więc, iż niezależnie od rodzaju procedury zamawiający stosuje art. 26 ust. 1 i 2 p.z.p. jedynie w odniesieniu do tego lub tych wykonawców, których oferty nie podlegają odrzuceniu na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 p.z.p. Skoro wezwanie do złożenia dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i brak podstaw do wykluczenia może być wystosowane wyłącznie do podmiotów, które złożyły ofertę nie podlegającą odrzuceniu, to w pierwszym etapie konieczna jest analiza dokumentów potwierdzających zgodność oferty lub ofert z treścią SIWZ.

Postępując tak, jak piszesz, osiągniesz jedynie sytuację opisaną w poście Apollo. Nikt nie zamierza cię przekonać do zmiany zdania na siłę. Każdy i tak zrobi tak, jak uważa za słuszne.

32

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Analizuję właśnie wpis dokonany przez Apollo...

33

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

O ten fragment mi chodzi:
Jak wskazuje jednak praktyka, w niektórych wypadkach zażądanie szczegółowych dokumentów dotyczących oferowanego przedmiotu zamówienia może być istotne  nieraz zdarza się, że wielu wykonawców oferuje rozwiązania niezgodne z wymogami zamawiającego. Stosowanie procedury opisanej w ustawie przeciągnie się wówczas niezmiernie w czasie  zamawiający wybiera, wzywa do złożenia dokumentów, ocenia negatywnie, wybiera ponownie, wzywa ponownie, znowu ocenia i tak do momentu, gdy dotrze do oferty, która spełnia wszystkie wymogi. Niekiedy takie problemy można przewidzieć.

34

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Apollo napisał/a:

1.  Tu z pomocą przychodzi nam art. 26 ust. 2f Pzp, który pozwala zamawiającemu na żądanie dokumentów dotyczących okoliczności wymienionych w art. 25 ust. 1 Pzp (wszystkich lub niektórych) na każdym etapie postępowania

2. Ps. A póki co wykonawcy jeszcze się nie przestawili i często składają mimo wszystko komplet dokumentów już wraz z ofertą. Zignorować czy badać? Moim zdaniem badać.

1. Art. 26 ust. 2f pzp: "Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, zamawiający może na każdym etapie postępowania wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, a jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio oświadczenia lub dokumenty nie są już aktualne, do złożenia aktualnych oświadczeń lub dokumentów."

Gdzie tu autor widzi tzw. dokumenty przedmiotowe?

2. I tutaj znowu dwie szkoły:
    - oceniać, tym bardziej że wykonawca może skorzystać z par. 10 rozporządzenia w spr. dokumentów;
    - wezwać (zgodzie z literalnym brzmieniem ustawy), a jak wykonawca skorzysta z par. 10 rozporządzenia w spr.     
       dokumentów - oceniać.

35

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Katiqq vs agnieszka 82

Co byście nie zrobiły/li to i tak będzie źle/dobrze.

Trzeba poczekać na oficjalną wykładnię UZP smile

Moi zdaniem jeżeli ktoś się decyduje na zastosowanie 24aa, to ze wszystkimi tego konsekwencjami w tym m.in.
- z brakiem obowiązku stosowania: 26.1/2 wprost, a jedynie odpowiednio;
- z brakiem obowiązku wzywania wszystkich do złożenia oświadczenia o GK (wezwanie dla samego wezwania).

PS. żeby było kolorowo: ogłoszenie o zamówieniu wskazuje dokumenty przedmiotowe jako te, które są składane na wezwanie.

36

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

A żeby był cyrk, to bez tych dokumentów nie jestem w stanie stwierdzić, czy zaoferowane dobra spełniają wymagania siwz, a tym samym nie stworzę rankingu, bo nie będę wiedziała, które z nich (oferty) są do odrzucenia.

37

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Ale przecież w tym przypadku można odrzucić po ustaleniu rankingu....

38

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Jeżeli dokumenty nie potwierdzą zgodności po wezwaniu najwyżej ocenionego to odpada z gry.

39 (edytowany przez Katiqq 2016-10-15 21:49:58)

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Po pierwsze nie ustalę rankingu, bo nie mam pewności czy oferty są na tip top zgodne z siwz. Po drugie -  chcecie mi panowie powiedzieć, że w tym właśnie objawia się tzw. racjonalność ustawodawcy zmierzająca do skrócenia postępowania, że po każdorazowym stworzeniu rankingu wzywam wykonawcę do potwierdzenia, że zaoferowany przedmiot jest zgodny z moimi wymaganiami?

40

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

prawnicy zasugerowali że należy żądać takich dokumentów dopiero na etapie wzywania oferenta najkorzystniejszego bo i tak idzie wezwanie o inne dokumenty dotyczące np wykluczenia bądź doświadczenia (chyba że nie były żądane)

41

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Jednym słowem, nie jest ważne co na dostarczą (w szerokim tego słowa znaczeniu) ale KTO nam to dostarczy:)

42

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

wyszli z założenia że zamawiający winien byś zamawiającym ufającym czyli oświadczenie do oferty

43

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Oświadczenie o jakiej treści i na jakiej podstawie składane???

44

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

np Oświadczam że wszystkie zaoferowane materiały/urządzenia spełniają wymogi opisane W SIWZ. Wpisuję to w formularzu ofertowym tam gdzie oświadcza że np. zapoznał się projektem umowy.

45

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Tylko, że samo oświadczenie nie gwarantuje jeszcze zgodności z siwz, jak w wielu wypadkach bywało np z oświadczeniem o spełnianiu warunków.

46

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

przy wezwaniu z 26 ust 1 lub 2 sprawdzam wykluczenia, warunki i materiały

47

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Katiqq napisał/a:

Tylko, że samo oświadczenie nie gwarantuje jeszcze zgodności z siwz, jak w wielu wypadkach bywało np z oświadczeniem o spełnianiu warunków.

Tak samo jak oświadczenie że nie podlega wykluczeniu, bez dok. nie sprawdzimy czy faktycznie podlega wykluczeniu.

48

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

No właśnie. I nadal jesteśmy w punkcie wyjścia, bo nie mamy solidnego dokumentu potwierdzającego, że zaoferowane dobra spełniają wymagania siwz.

49

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

Niestety pisana w pośpiechu ustawa zamiast ułatwić, to wszystkim (wykonawcom i zamawiającym) utrudniła życie. Kiedyś proste postępowanie, do którego wpływało kilka ofert rozstrzygało się w jeden dzień i tydzień po otwarciu ofert była zawarta umowa z wykonawcą. Teraz po upływie tegoż tygodnia dopiero zaczynamy badać oferty. Obecnie we wszelkich harmonogramach przyjmuję minimum trzy tygodnie na wybór wykonawcy.

50

Odp: na jakim etapie żądać certyfikatów, katalogów itp.

coś w tej sprawie się wyjaśniło jakoś opinia uzp albo KIO na jakim etapie wy wzywacie??