Temat: rękojmia za wady projektu
Ile wynosi rękojmia za wady projektu za wady? Czy jeżeli projekt dotyczy obiektu budowlanego, to rękojmia wynosi 5 lat, ale od momentu opracowania dokumentacji projektowej, czy od momentu wybudowania obiektu?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Ile wynosi rękojmia za wady projektu za wady? Czy jeżeli projekt dotyczy obiektu budowlanego, to rękojmia wynosi 5 lat, ale od momentu opracowania dokumentacji projektowej, czy od momentu wybudowania obiektu?
mamy takie zapisy
§ 10
GWARANCJA I RĘKOJMIA
1. Projektant udziela Zamawiającemu gwarancji jakości oraz rękojmi na wykonaną Dokumentację Zadanie 1 i Dokumentację Zadanie 2. Z tytułu udzielonej rękojmi Projektant jest odpowiedzialny wobec Zamawiającego za wady przedmiotu Umowy określonego w § 1 ust. 1 pkt. 1) lit. a) i lit. b) Umowy, zmniejszające jego wartość lub użyteczność ze względu na cel w Umowie określony lub wynikający z jego przeznaczenia, a w szczególności za rozwiązania niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa i normami technicznymi.
2. Projektant zobowiązuje się usunąć wady Dokumentacji Zadanie 1 i Dokumentacji Zadanie 2 ujawnione w okresie gwarancji lub rękojmi w terminie 7 dni od daty zawiadomienia Projektanta, niezależnie od pozostałych uprawnień z tytułu rękojmi.
3. Uprawnienia Zamawiającego z tytułu gwarancji jakości wygasają w stosunku do Projektanta wraz z wygaśnięciem odpowiedzialności Wykonawcy z tytułu rękojmi za wady robót budowlanych wykonanych na podstawie Dokumentacji Zadanie 1 i Dokumentacji Zadanie 2.
4. Strony rozszerzają odpowiedzialność Projektanta z tytułu rękojmi za wady Dokumentacji Zadanie 1 i Dokumentacji Zadanie 2 i ustalają, że uprawnienia Zamawiającego z tego tytułu wygasają w stosunku do Projektanta wraz z wygaśnięciem odpowiedzialności Wykonawcy z tytułu rękojmi za wady robót budowlanych wykonanych na podstawie Dokumentacji Zadanie 1 i Dokumentacji Zadanie 2.
5. Projektant odpowiada za wadę Dokumentacji Zadanie 1 i Dokumentacji Zadanie 2 również po upływie okresu gwarancji i rękojmi, o ile Zamawiający zawiadomił Projektanta o wadzie przed upływem okresu gwarancji i rękojmi.
6. Zamawiający w ramach rękojmi ma prawo:
1) żądać usunięcia wad, wyznaczając w tym celu Projektantowi odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym jego upływie odstąpi od Umowy ? jeżeli wady są istotne, lub obniży wynagrodzenie w odpowiednim stosunku ? jeżeli wady nie są istotne,
2) odstąpić od Umowy, gdy wady nie dadzą się usunąć lub gdy z okoliczności wynika, że Projektant nie zdoła ich usunąć w odpowiednim czasie lub Projektant nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego ? jeżeli wady są istotne,
3) żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku, gdy wady nie dadzą się usunąć albo gdy z okoliczności wynika, że Projektant nie zdoła ich usunąć w odpowiednim czasie lub Projektant nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego ? jeżeli wady nie są istotne.
7. Projektant nie może odmówić usunięcia wad ze względu na wysokość kosztów usunięcia wad.
8. W przypadku gdy Projektant odmówi usunięcia wad lub nie usunie ich w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego lub z okoliczności wynika, iż nie zdoła ich usunąć w tym terminie, Zamawiający ma prawo zlecić usunięcie tych wad osobie trzeciej na koszt i ryzyko Projektanta oraz potrącić koszty zastępczego usunięcia wad z wynagrodzenia Projektanta lub z zabezpieczenia należytego wykonania Umowy, na co Projektant wyraża zgodę.
A jeżeli w umowie z projektantem nie było zapisów dot. ust. 3, 4. Czy mogę skorzystać z takich uprawnień?
W kodeksie cywilnym ani w innych przepisach pokrewnych nie występuje pojęcie ?rękojmia za prace projektowe?. Zaliczając jednak dokumentację projektową jako dzieło, należy uznać, że jest ona objęta rękojmią. Dokumentacja projektowa w momencie jej tworzenia, w ramach umowy, jest dziełem, a ustawowy termin rękojmi określa art. 646 k.c.: Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane ? od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.
Tak więc dokumentacja projektowa jako dzieło ma ustawowy termin rękojmi ? dwa lata od dnia wydania. Strony mogą jednak odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. ... Ustalenie uprawnień z tytułu rękojmi za prace projektowe jest problemem złożonym. Powszechnie jest przyjmowany okres dwóch lat od odbioru dokumentacji projektowej. Przy łączeniu ustalenia uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne dokumentacji projektowej z rękojmią za wady wykonanych robót budowlanych mogą powstać zasadnicze wątpliwości wynikające z braku możliwości decyzyjnych projektanta do wyboru wyposażenie technologicznego i technicznego w realizowanym obiekcie. Z reguły zamawiający wybiera w postępowaniu przetargowym ofertę z najniższą ceną, a nie według parametrów technicznych określonych w dokumentacji projektowej. Projektant na dokonany wybór wyposażenia nie ma żadnego wpływu, ale może odpowiadać za ich wadliwe działanie przy przedłużonym uprawnieniu z tytułu rękojmi.
Można postawić wniosek, że uprawnienia z tytułu rękojmi za dokumentację projektową powinny być zróżnicowane dla poszczególnych rodzajów obiektów.
http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,3142
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc