Odp: Wartość brutto, wartość VAT - tylko jak wyliczony?
Przez błąd w obliczeniu ceny, zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 2 Prawa zamówień publicznych w związku z art. 84 k.c., należy rozumieć błąd w oświadczeniu woli, a zatem taki sposób obliczenia ceny, który został dokonany merytorycznie niezgodnie z wymogami zamawiającego określonymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub też niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (np. ustawą o podatku od towarów i usług) - podkreśla Krajowa Izba Odwoławcza.
Wykonawca, który złożył odwołanie, zastosował zasady obliczenia ceny zgodnie z postanowieniami zamawiającego zawartymi w specyfikacji i przyjął prawidłową stawkę podatku. Popełniona przez niego omyłka polegała wyłącznie na błędnie wykonanym działaniu arytmetycznym, a jej dostrzeżenie nie wymagało posiadania jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy w tym zakresie lub zasięgania dodatkowych informacji u wykonawcy, co stanowiłoby wyraz niedozwolonych negocjacji dotyczących treści oferty, stosownie do art. 87 ust. 1 p.z.p. Ponadto, oczywiste jest, że przy obliczaniu wartości podatku konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie stawki podatku VAT, a następnie obliczenie kwoty podatku, a nie odwrotnie.
W związku z powyższym, zamawiający jest zobowiązany do poprawienia w ofercie odwołującego oczywistej omyłki rachunkowej przy obliczeniu ceny na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 2 p.z.p., przez obliczenie kwoty podatku VAT od ceny netto z zastosowaniem odpowiedniej stawki, a następnie obliczenie prawidłowej ceny brutto, przez zsumowanie ceny netto i prawidłowo obliczonej kwoty podatku VAT.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 22 grudnia 2010 r., KIO 2695/10
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line
Źródło: www.uzp.gov.pl, stan z dnia 27 stycznia 2011 r.