1 (edytowany przez samzam 2016-12-08 07:47:16)

Temat: Czy to tajemnica przedsiębiorstwa - brak zastrzeżenia

Wykonawca w formularzu ofertowym wskazał, iż zastrzega stronę 15 - tj zobowiązanie do udostępnienia zasobów.
zamawiający w treści SIWZ wymagał, aby Wykonawca składając ofertę zastrzegł w odniesieniu do tych informacji, że nie mogą być one udostępnione. Informacje zastrzeżone powinny być w sposób trwały oddzielone i oznaczone jako część niejawna oferty. W związku z powyższym Wykonawca zobowiązany jest wykazać (udowodnić) w złożonej ofercie, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.

Wykonawca nie dołąCzył żadnych wyjaśnień w tym zakresie.
Czy mogę to odtajnić bez żadnego wyjaśniania?

2

Odp: Czy to tajemnica przedsiębiorstwa - brak zastrzeżenia

Wezwij do złożenia wyjaśnień. Najistotniejsze tutaj jest jakie wykonawca podjął czynności w celu utrzymania poufności informacji. Niezasadne odtajnienie może się skończyć w sądzie.

KIO 586/14
W ocenie Izby, wyłączne znaczenie w sprawie ma poprawne zakwalifikowanie wyjaśnień przystępującego w kontekście spełnienia przesłanek wynikających z art. 11 ust. 4 uznk. Zgodnie z tym przepisem "przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania poufności". "Przyjmuje się, że informacja ma charakter technologiczny, techniczny, jeśli dotyczy sposobów wytwarzania, formuł chemicznych, wzorów i metod działania. Za informację organizacyjną przyjmuje się całokształt doświadczeń i wiadomości przydatnych do prowadzenia przedsiębiorstwa, niezwiązanych bezpośrednio z cyklem produkcyjnym. Inne informacje mające wartość gospodarczą, to w szczególności informacje handlowe. Jej istotą jest też poufność, tj. nie może być ujawniona do wiadomości publicznej, co oznacza, że nie może to być informacja znana ogółowi lub osobom, które ze względu na prowadzoną działalność są zainteresowane jej posiadaniem." (?). Ponadto zastrzegający tajemnicę musi wykazać, że podjął czynności w celu utrzymania poufności informacji. Przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nie precyzują zakresu lub rodzaju środków, do których przedsięwzięcia zobligowany jest przedsiębiorca" (wyrok Izby z dnia 20 czerwca 2011 r., sygn. akt KIO 1172/11). W wyroku z dnia 5 września 2001 r. sygn. akt I CKN 1159/00 Sąd Najwyższy orzekł, że przepis art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (?) wyklucza objęcie tajemnicą informacji, które osoba zainteresowana może uzyskać w zwykłej i dozwolonej drodze (OSNC 2002 nr 5, poz. 67). O zachowaniu poufności informacji wypowiedział się Sąd Najwyższy też w wyroku z dnia 7 marca 2003 r., sygn. akt I CKN 89/01, wskazując na obowiązek przedsiębiorcy podjęcia działań w celu zachowania poufności informacji (Lex nr 583717). Zatem, by informacje mogły uzyskać walor tajemnicy przedsiębiorstwa decydujące jest łączne ziszczenie się przesłanek wymienionych w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.