1

Temat: umowa ramowa

Witam wszystkich
Mam pytanie:
1. Czy w przypadku umów ramowych zawartych według znowelizowanych przepisów Pzp, Zamawiający zapraszając wykonawców (z którymi podpisał umowę ramową) do składania ofert na cząstkowe zamówienia musi znowu wyznaczać warunki udziału w postępowaniu i żądać dokumentów na ich potwierdzenie? (art. 101a ust. 9 pkt. 1). Dla mnie to znowu zbytni formalizm, tym bardziej, że takich zamówień zapowiada się u nas po kilka w miesiącu.

2. Jeśli nie chce zapraszać do składania ofert, to na jakich zasadach może skorzystać z art. 101a ust. 1 pkt. 2 lit. a? - jakie byłyby wtedy warunki wyłonienia wykonawców na zamówienie cząstkowe.

Przyznam że umowy ramowe to dla mnie nowość, a właśnie do takich chyba się będziemy przymierzać.
Proszę o pomoc i wasze zdanie

2

Odp: umowa ramowa

Przyznaję, że art. 101 to teraz niezła rozpierducha do analizy.

3

Odp: umowa ramowa

Dokładnie,
dla mnie najgorsze jest to ponowne stosowanie warunków udziału w postępowaniu. Bo to znowu wydłuża czas itd. Do tej pory chyba nie trzeba było tego stosować.
Pod warunkiem, że to rzeczywiście trzeba stosować.

Może ktoś ma jakieś wnioski w tym temacie.

4 (edytowany przez janek159 2016-12-30 13:38:40)

Odp: umowa ramowa

No właśnie niech ktoś wyjaśni jak stosować literę a. Jak można z góry wszystko określić przy zawieraniu umowy ramowej bez konieczności składania ofert przy umowach wykonawczych? To co,  ci załóżmy dwaj z umowy ramowej już później nie walczą miedzy sobą? To jak im udzielać zamówień jak jeden jest lepszy a drugi gorszy w tej umowie ramowej.   

Art. 101a. 1. Zamawiający udziela zamówień, których przedmiot jest objęty umową ramową:
1) wykonawcy, z którym zawarł umowę ramową, na warunkach określonych w umowie ramowej;
2) wykonawcom, z którymi zawarł umowę ramową:
a) zgodnie z warunkami umowy ramowej, bez ponownego zwracania się do wykonawców o składanie ofert, w przypadku gdy w umowie tej określono wszystkie warunki dotyczące realizacji robót budowlanych, usług lub dostaw oraz warunki wyłonienia wykonawców będących stroną umowy ramowej, którzy zrealizują roboty budowlane, usługi lub dostawy,

mam komentarz ale nic c niego nie wynika

ot np.

Nowelizacja PrZamPubl z 22.6.2016 r. wprowadziła zatem możliwość udzielania zamówienia wykonawcom, z którymi dany zamawiający zawarł umowę ramową bez ponownego poddawania zamówienia procedurze konkurencyjnej jedynie w sytuacji, gdy w umowie tej określono wszystkie warunki dotyczące realizacji robót budowlanych, usług lub dostaw oraz warunki wyłonienia wykonawców będących stroną umowy ramowej, którzy zrealizują roboty budowlane, usługi lub dostawy.

5

Odp: umowa ramowa

Właśnie, właśnie. Z kim wtedy podpisać umowę cząstkową? Z tańszym, z tym kogo lubimy, a może z tym, kto daje nam więcej kalendarzy na koniec roku? smile

Zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać

6

Odp: umowa ramowa

Może jeszcze ten cytat.:

Obiektywne warunki ustalania, którzy wykonawcy będący stronami umowy ramowej powinni wykonywać dane zadanie, takie jak dostawy lub usługi przeznaczone do wykorzystania przez osoby fizyczne, mogą, w kontekście umów ramowych określających wszystkie warunki, obejmować potrzeby tych osób fizycznych lub wybór, którego dokonały. Instytucje zamawiające powinny mieć większą elastyczność przy dokonywaniu zamówień na mocy umów ramowych, które są zawierane z co najmniej dwoma wykonawcami i określają wszystkie warunki. W takich przypadkach instytucjom zamawiającym należy umożliwić uzyskanie konkretnych robót budowlanych, dostaw lub usług objętych umową ramową albo przez nałożenie wymogu ich wykonania na jednego z wykonawców, ustalonego zgodnie z obiektywnymi kryteriami i na warunkach uprzednio określonych, albo przez udzielenie konkretnego zamówienia na te roboty budowlane, dostawy lub usługi w następstwie minikonkursu przeprowadzonego wśród wykonawców będących stronami danej umowy ramowej. Aby zapewnić przejrzystość i równe traktowanie, instytucje zamawiające powinny wskazać w dokumentach zamówienia dotyczących danej umowy ramowej obiektywne kryteria, które będą regulowały wybór między tymi dwiema metodami realizacji umowy ramowej. Kryteria te mogą dotyczyć na przykład ilości, wartości lub cech charakterystycznych danych robót budowlanych, dostaw lub usług, w tym na przykład wyższego poziomu usługi lub większego poziomu bezpieczeństwa, lub różnic cenowych w porównaniu do uprzednio ustalonego cennika. Umowy ramowe nie powinny być stosowane w sposób nieodpowiedni ani też w sposób uniemożliwiający, ograniczający lub zakłócający konkurencję. Zgodnie z niniejszą dyrektywą instytucje zamawiające nie powinny mieć obowiązku zamawiania robót budowlanych, dostaw lub usług objętych umową ramową na mocy tej umowy ramowej.



Należy również sprecyzować, że chociaż zamówienia oparte na umowie ramowej mają być udzielone przed zakończeniem okresu obowiązywania samej umowy ramowej, to okres obowiązywania poszczególnych umów w sprawie zamówień opartych na umowie ramowej nie musi odpowiadać okresowi obowiązywania tej umowy ramowej, lecz może być ? stosownie do przypadku ? krótszy lub dłuższy. W szczególności należy zezwolić na określanie długości poszczególnych umów opartych na umowie ramowej, z uwzględnieniem takich czynników, jak czas konieczny do ich realizacji gdy uwzględnia się utrzymanie sprzętu o oczekiwanym okresie użytkowania przekraczającym cztery lata lub gdy konieczne jest intensywne szkolenie personelu w celu realizacji zamówienia.

7

Odp: umowa ramowa

No dobra a gdyby chcieć stosować ust. 9, to znów maja potwierdzać spełnienie warunków udziału w postępowaniu? Oj nie ładnie.

8

Odp: umowa ramowa

Ponoć Dyrektywa 2014/24/UE mówi tylko o tych samych warunkach, które stosowano na potrzeby zawarcia umowy ramowej.
W naszej ustawie dopisano warunki udziału w postępowaniu - no i klopsik - jak zwykle zresztą.
A miało być tak pięknie.