Temat: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?
Witam.
Otrzymaliśmy informację o unieważnieniu postępowania.
Uzasadnienie prawne:
Art. 93 ust.1 pkt. 7 Postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Uzasadnienie faktyczne:
Zamawiający w treści SIWZ w pkt. ? wskazał , że jeżeli z przedłożonych wraz z oferta oświadczeń lub dokumentów wynikać będzie, że wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ustawy Pzp to będzie badał Czy nie zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust.1 pkt 13-22 i ust 5 ustawy Pzp i zażądał będzie w odniesieniu do tych podmiotów przedstawienia wszystkich dokumentów, o których mowa w par. 9 ust 2 Rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich może żądać zamawiający.
Po otwarciu ofert, w trakcie trwania Czynności ich badania, Zamawiający powziął informację o dokonaniu w SIWZ nieprawidłowego opisu nadania przesłanek wykluczenia podmiotu trzeciego stosownie do dyspozycji art. 22a ust. 3 ustawy Pzp.
UZP na swojej stronie internetowej zamieścił następujące stanowisko dotyczące znowelizowanych przepisów ustawy Pzp odnoszące się do podmiotowego i przedmiotowego stosowania ustawy Pzp praz badania i oceny ofert:
Stosownie do dyspozycji art. 22a ust. 3 ustawy Pzp, zamawiający ma obowiązek ocenić, Czy udostępniane wykonawcy przez inne podmioty zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz zbadać Czy w odniesieniu do podmiotu udostępniającego potencjał nie zachodzą przesłanki wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 13-22 i ust. 5 ustawy Pzp. W świetle przepisów ustawy Pzp, ocena Czy w stosunku do podmiotu trzeciego udostępniającego swój potencjał realizują się przesłanki wykluczenia określone w art. 24 ustawy Pzp, powinna przebiegać w oparciu o takie same zasady, jakie dotyczą wykonawcy, który tym potencjałem się posługuje. Tym samym, jeżeli zamawiający w toku postępowania o udzielenie publicznego nie bada podstaw do wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 5 ustawy Pzp, w stosunku do wykonawcy, nie może zweryfikować w tym zakresie podmiotu trzeciego i żądać przedstawienia przez ten podmiot odpowiednich dokumentów. Analogiczna reguła ma zastosowanie do wszystkich przesłanek dotyczących braku podstaw do wykluczenia ? jeśli zamawiający nie żądał w postępowaniu przedłożenia określonych dokumentów podmiotowych od wykonawcy obowiązek ich przedłożenia nie dotyCzy także podmiotu trzeciego.
Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko stwierdzić należy, ze Zamawiający może badać i żądać dokumentów w zakresie przesłanek wykluczenia w odniesieniu do podmiotu trzeciego na takich samych zasadach jak wobec Wykonawcy.
Nieprecyzyjne zapisy w tym zakresie dokonane w SIWZ mają niewątpliwie wpływ na wynik przedmiotowego postępowania, wada na obecnym etapie ma charakter nieusuwalny, ponadto Zamawiający pozostawiając te zapisy SIWZ naraża się na utrudnianie uczciwej konkurencji i nie zapewnienie równego traktowania wykonawców w postępowaniu.
Zamówienie z dofinansowaniem poniżej progów.
Oferty złożone
Czy jest to prawidłowe podejście Zamawiajacego?
Czy naprawdę wady nie da się usunąć?