1

Temat: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Witam.
Otrzymaliśmy informację o unieważnieniu postępowania.
Uzasadnienie prawne:
Art. 93 ust.1 pkt. 7 Postępowanie  obarczone  jest  niemożliwą  do  usunięcia  wadą  uniemożliwiającą  zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.

Uzasadnienie faktyczne:
Zamawiający w treści SIWZ w pkt. ? wskazał , że jeżeli z przedłożonych wraz z oferta oświadczeń lub dokumentów wynikać będzie, że wykonawca polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ustawy Pzp to będzie badał Czy nie zachodzą wobec tego podmiotu podstawy wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust.1 pkt 13-22 i ust 5 ustawy Pzp i zażądał będzie w odniesieniu do tych podmiotów przedstawienia wszystkich dokumentów, o których mowa w par. 9 ust 2 Rozporządzenia w sprawie dokumentów, jakich może żądać zamawiający.
Po otwarciu ofert, w trakcie trwania Czynności ich badania, Zamawiający powziął informację o dokonaniu w SIWZ nieprawidłowego opisu nadania przesłanek wykluczenia podmiotu trzeciego stosownie do dyspozycji art. 22a ust. 3 ustawy Pzp.
UZP na swojej stronie internetowej zamieścił następujące stanowisko dotyczące znowelizowanych przepisów ustawy Pzp odnoszące się do podmiotowego i przedmiotowego stosowania ustawy Pzp praz badania i oceny ofert:
Stosownie do dyspozycji art. 22a ust. 3 ustawy Pzp, zamawiający ma obowiązek ocenić, Czy udostępniane wykonawcy przez inne podmioty zdolności techniczne lub zawodowe lub ich sytuacja finansowa lub ekonomiczna, pozwalają na wykazanie przez wykonawcę spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz zbadać Czy w odniesieniu do podmiotu udostępniającego potencjał nie zachodzą przesłanki wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 13-22 i ust. 5 ustawy Pzp. W świetle przepisów ustawy Pzp, ocena Czy w stosunku do podmiotu trzeciego udostępniającego swój potencjał realizują się przesłanki wykluczenia określone w art. 24 ustawy Pzp, powinna przebiegać w oparciu o takie same zasady, jakie dotyczą wykonawcy, który tym potencjałem się posługuje. Tym samym, jeżeli zamawiający w toku postępowania o udzielenie publicznego nie bada podstaw do wykluczenia, o których mowa w art. 24 ust. 5 ustawy Pzp, w stosunku do wykonawcy, nie może zweryfikować w tym zakresie podmiotu trzeciego i żądać przedstawienia przez ten podmiot odpowiednich dokumentów. Analogiczna reguła ma zastosowanie do wszystkich przesłanek dotyczących braku podstaw do wykluczenia ? jeśli zamawiający nie żądał w postępowaniu przedłożenia określonych dokumentów podmiotowych od wykonawcy obowiązek ich przedłożenia nie dotyCzy także podmiotu trzeciego.
Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko stwierdzić należy, ze Zamawiający może badać i żądać dokumentów w zakresie przesłanek wykluczenia w odniesieniu do podmiotu trzeciego na takich samych zasadach jak wobec Wykonawcy.
Nieprecyzyjne zapisy w tym zakresie dokonane w SIWZ mają niewątpliwie wpływ na wynik przedmiotowego postępowania, wada na obecnym etapie ma charakter nieusuwalny, ponadto Zamawiający pozostawiając te zapisy SIWZ naraża się na utrudnianie uczciwej konkurencji i nie zapewnienie równego traktowania wykonawców w postępowaniu.

Zamówienie z dofinansowaniem poniżej progów.
Oferty złożone
Czy jest to prawidłowe podejście Zamawiajacego?
Czy naprawdę wady nie da się usunąć?

2

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Będzie się zamawiający tłumaczył z tego zagrania. Nawet nie chce się gadać.

Na pewno nie była to wada (zastosowano zapisy żywcem z ustawy). Jeżeli nawet przyjąć, że wada ,to łatwa do usunięcia poprzez zastosowanie w praktyce interpretacji jak wynika z UZP.   
A poza wszystkim, ciekawe czy w ogóle był tu, w tej konkretnej sytuacji  podmiot trzeci udostępniający zasoby?

3

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Też tak uważam.
Przecież Zamawaiajacy skoro jak nie wiedział jak interpretować przepisy, a w trakcie postępowania ma informację jak postąpić to co stoi na przeszkodzie gdy ma już wszystkie oferty żeby postępować zgodnie z ustawą, przecież jeżeli miał błędny zapis w SIWZ to wg mnie powinien sprawdzić oferty wg już posiadanej wiedzy, a zwłaszcza że w SIWZ żądał więcej dokumentów od podmiotu trzeciego a teraz część tych dokumentów wylatuje tzn. wymaga się mniejsza ilość dokumentów.

4

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Janek, a jeżeli informację przesłali 02.01.2017 r. to czy Firma najlepsza w rankingu może sie odwołać, czy zawiadomić uzp o przeprowadzenie kontroli doraźnej?

5

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Według mnie zamawiający nie miał innego wyjścia niż unieważnienie postępowania. Dalsze procedowanie i wybór wykonawcy niezależnie od tego czy postępował by wg zapisów SIWZ, czy według opinii PZP zostałoby zakwestionowane przez pierwszą kontrolę.
1. Postępowanie wg SIWZ jako niezgodne z prawem i utrudniające konkurencję
2. Postępowanie wg opinii PZP czyli zgodnie z prawem również spotkało by się z zarzutem utrudniania konkurencji  poprzez zapisy SIWZ, które spowodować mogły nie przystąpienie do postępowania wykonawców zamierzających skorzystać z podmiotów trzecich, które tego nie uczyniły ze względu na konieczność przedłożenia żądanych w SIWZ dokumentów. Przypomnijcie sobie kłopoty zamawiających, którzy nie wymagając w SIWZ udokumentowania przez podmioty krajowe nie podlegania wykluczeniu z postępowania odruchowo przepisali z rozporządzenia pełną treść formułki dotyczącej podmiotów zagranicznych. Za to była i chyba nadal jest korekta.

6 (edytowany przez janek159 2017-01-05 11:13:51)

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Jak widzisz Fart, sprawa nie jest oczywista. Marek ma swoje racje, aczkolwiek ja nie czuję się przekonany w tej konkretnej sprawie. Niech ktoś jeszcze się wypowie.

Ostatecznie można by też przyjąć że zamawiający wcale nie miał obowiązku zmieniać swojego podejścia co do sposobu oceny spełnienia warunków w oparciu o interpretacje UZP, która nie jest wiążąca i obowiązująca, i to jeszcze w trakcie danego postępowania.

Choć opinia UZP jest jak najbardziej słuszna.

7 (edytowany przez Fart 2017-01-05 11:22:50)

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

czy można zwrócić sie do Prezesa Uzp o przeprowadzenie kontroli doraźnej w przypadku gdy unieważniono postepowanie?

8

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Zawsze możesz to zrobić jednak z uwagi na niską wartość zamówienia nie wróżę Ci w tym przypadku powodzenia. Odwołanie też tu nie przysługuje.

9

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Biorąc pod uwagę fakt, że stosownych dokumentów żąda się jedynie od wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, uważam, że zamawiający miał obowiązek zweryfikowania zgodnie z opinią UZP. Trzeba wziąć pod uwagę to, że opinia pojawiła się znacznie później niż nowelizacja ustawy. Zamawiający działał zgodnie z literą prawa, zakładam, że w międzyczasie pojawiła się opinia, więc skorygował swoje działanie żądając właściwych dokumentów. Znacznie gorszym czynem jest unieważnienie tego postępowania, przynajmniej w mojej opinii. Bezpodstawne unieważnienie to też dyscyplina fp. Trochę inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby w chwili ogłoszenia postępowania opinia UZP była znana.

10

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Dziękuję za odpowiedzi.
a tak na marginesie to jeżeli postępowanie poniżej progów to nie ma odwołania na unieważnienie, uzp też raczej nie zajmie stanowiska, z tego morał taki że teoretycznie zamawiający mógłby w siwz zawrzeć jakis zapis sprzeczny z ustawa i na tej podstawie umarzać postępowanie , po otwarciu ofert. Dzień po unieważnieniu (02.01.2017 r.) zamawiający ogłosił kolejne (to samo postępowanie). Jak teraz sporządzić ofertę skoro wszystkie karty już zostały odkryte:)

11

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Bezprawne unieważnienie jest naruszeniem dyscypliny f.p. Boją się tego niektórzy.

12

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

trzeba sprawy rozważyć
1) DFP jezeli RIO namierzy przetarg (zazwyczaj nie sprawdzają wszystkich tylko wyrywkowo) i sprawdzi i udowodni że nastąpiło naruszenie przepisów ale rzadko są wysokie kary
2) korekta finansowa projektów dofinansowanych jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów w zrealizowanym przetargu to korekta czasem bolesna i zawiadomienie do RIO

13

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

Typowe, Zamawiający nie postępuje kierując się przepisami, tylko kierując się strachem przed korektą.

Dla mnie to unieważnienie jest nieracjonalne.
Przepis jest taki jaki jest - zamawiający postąpił zgodnie z jego treścią żądając od podmiotu trzeciego - tak jak chcą w rozporządzeniu. To co, teraz wszyscy, którzy przyjęli taką interpretacje - mają teraz unieważniać postępowania?

Osobiście od początku uważałem, że to babol i bez opinii UZP - żądałem od podmiotu trzeciego tyle, ile od wykonawcy, kierując się logiką.

Natomiast rozumiałem także pracowników zamawiających, którzy robili tak, jak napisał ustawodawca, zwłaszcza, że ludzie, którzy robią szkolenia, w tym z tego portalu, w tym ich utwierdzali, że to nie babol, tylko tak miało być, że podmiot trzeci ma być czystszy, niż wykonawca.
Jeśli tak, to teraz trzeba być konsekwentnym, a nie jak chorągiewka zmieniać się pod opinią prawną, która nie jest prawem obowiązującym (choć tak jak janek uważam, że jest słuszna)

14

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

co Ci po dobrym samopoczuciu, że robisz zgodnie z przepisami jak się sprawa skończy np korektą

15

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

jo napisał/a:

2) korekta finansowa projektów dofinansowanych jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów w zrealizowanym przetargu to korekta czasem bolesna i zawiadomienie do RIO

No tu się akurat nie zgodzę smile bo korektę nakłada się od zawartej umowy, a w przypadku jej braku (unieważnienia) nie ma podstawy do jej nałożenia. Pomijam tu także kwestię braku potencjalnej szkody.

16 (edytowany przez jo 2017-01-10 11:47:51)

Odp: Unieważnienie postępowania- Czy Zamawiajacy dobrze postąpił?

dokładnie to przypadek unieważnienia przeze mnie opisany w pkt 1) a 2) to w przypadku jeżeli się umowę podpisze