Temat: Certyfikat ISO
Na wykonanie specjalistycznej usługi, zamawiający planuje wybrać "solidnego" wykonawcę.
Czy może zażądać Certyfikatu ISO? Jeśli tak, to na podstawie którego przepisu z rozporządzenia można go zażądać?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Zakres stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych → Certyfikat ISO
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Na wykonanie specjalistycznej usługi, zamawiający planuje wybrać "solidnego" wykonawcę.
Czy może zażądać Certyfikatu ISO? Jeśli tak, to na podstawie którego przepisu z rozporządzenia można go zażądać?
Pochwal się czego dotyczy zamówienie. Chcecie mieć certyfikat wykonawcy, czy producenta?
Certyfikat Wykonawcy na wykonanie specjalistycznej usługi inżynieryjnej.
http://www.komunikaty.pl/komunikaty/1,79968,8515880,Czy_mozna_oceniac_posiadanie_certyfikatu_ISO__.html
To, że nie może być kryterium oceny ofert, to wiem.
Ale kwestia warunku - na podstawie którego przepisu z rozporządzenia można go zażądać
Oby taki warunek nie był poczytywany jako ograniczenie rynku wykonawców. Nie każdy wykonawca może sobie pozwolić na certyfikację, wiadomo, że jest to proces czasochłonny i kosztowny. Z drugiej strony masz prawo oczekiwać wykonania zamówienia przez osobę/firmę posiadającą najwyższe kwalifikacje i zdolności. Sprawdź może na szukio, a nóż widelec trafisz jakiś wyrok.
Podłączę się pod temat. Usługa szkoleniowa dla nauczycieli (społeczna) więc i nie ma zakazu ustalania kryteriów na podstawie właściwości wykonawcy (piję do artykułu podrzuconego przez Katiqq). Mam tylko taki problem, zdarza się (co prawda rzadko), że oferty są składane przez uczelnie wyższe, a te z mocy prawa nie mogą ubiegać się o akredytację kuratora oświaty, w odróżnieniu od placówek doskonalenia nauczycieli, zakładów kształcenia ustawicznego czy osób fizycznych działających na rynku usług szkoleniowych. Czy w tej sytuacji zastosowanie jednego z kryteriów, tj. posiadanie akredytacji kuratora oświaty będzie właściwe? Wszak zawsze można spotkać się z zarzutem nierównego traktowania wykonawców, bo tamci mogą, a ci drudzy nie. Pomijam w tym momencie fakt, czy ktoś ma taką akredytację.
Co o tym sądzicie?
A do czego dokładnie potrzebna jest ta akredytacja? Do prowadzenia szkoleń dla nauczycieli?
Potrzebna nie jest (nie jest to warunek konieczny do prowadzenia szkoleń dla nauczycieli), jednak firma która uzyskuje taką akredytację jest bardziej wiarygodna, jakość usług takiej firmy jest na wysokim poziomie (przynajmniej w teorii).
Zapisem o akredytacji wycinasz spore grono Wykonawców. Akredytacja dotyczy już z założenia wąskiego kręgu podmiotów (o ile mi wiadomo wyłącznie placówki oświatowe działające w oparciu o system oświaty). Dyskryminujesz wszystkich, którzy prowadzą działalność w oparciu o inne przepisy niż wpis do ewidencji podmiotów publicznych/niepublicznych.
To podobnie jak często stosowany dawniej bezpodstawny wymóg wpisu do instytucji szkoleniowych wojewódzkich urzędów pracy. A wpis taki dotyczył tylko tych podmiotów, którym zależało na szkoleniu bezrobotnych i itp. a nie dowolnych uczestników szkolenia, np. młodzieży czy pracowników.
Nie tylko instytucje oświatowe mogą ubiegać się o akredytację, poza tym rozpatruję to w kontekście kryterium, a nie warunku udziału.
A kto może się ubiegać poniżej:
Placówki publiczne
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 13 czerwca 2003r. w sprawie ramowych statutów: publicznego centrum kształcenia ustawicznego, publicznego ośrodka dokształcania i doskonalenia zawodowego oraz publicznego centrum kształcenia praktycznego (Dz.U. Nr 132, poz.1226), wyłącznie publiczne centrum kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia praktycznego mogą posiadać filie. Tworzone są one w ramach tej samej placówki, nad którą nadzór pedagogiczny sprawuje właściwy dla niej kurator oświaty, prowadzącej działalność na terenie danego województwa. Wobec tego kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych zgłaszane do akredytacji będzie prowadzone na terenie jednego województwa, a zatem ww. placówki łącznie z ich filiami będą mogły uzyskać akredytację na działalność prowadzoną przez placówkę i jej filię na terenie danego województwa.
Placówki niepubliczne
Placówki niepubliczne zakładane przez osoby prawne i fizyczne zgodnie z art. 82 ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. Nr 67, poz.329 z późn.zm.) są wpisane do ewidencji placówek niepublicznych, prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych i nie mają możliwości tworzenia filii lub innych jednostek organizacyjnych wchodzących w skład jednostki macierzystej i prowadzonych na terenie innego powiatu. Starosta może wpisać do ewidencji jedynie placówkę, która będzie prowadzona na obszarze jego właściwości miejscowej (tam gdzie znajduje się siedziba placówki). Wpisanie do ewidencji placówki, której siedziba znajdować się będzie poza obszarem powiatu, wykracza poza zakres uprawnień danego starosty. Zatem nie mogą one być traktowane jako miejsce prowadzenia działalności, ale jako odrębne placówki, które w związku z tym powinny ubiegać się o akredytację dla każdej z nich oddzielnie u kuratorów właściwych ze względu na ich siedziby.
Działalność oświatowa
W przypadku działalności oświatowej prowadzonej na podstawie ustawy ? Prawo Działalności Gospodarczej, w załączonym do wniosku o przyznanie akredytacji zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpisie z rejestru przedsiębiorców, powinno być wskazane miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem organizator składa wniosek do kuratora oświaty właściwego dla siedziby organizatora ze wskazaniem miejsc prowadzenia działalności, które mogą być zlokalizowane na terenie całego kraju. Kurator oświaty, do którego wpłynął wniosek, będzie delegował zespół akredytacyjny w celu przeprowadzenia wizyty akredytacyjnej, także na teren innych województw.
Jest to niewątpliwie ograniczenie rynku wykonawców. Jeśli sam piszesz, że firma posiadająca akredytację przynajmniej "w teorii" gwarantuje lepszą jakość usługi, to może należałoby się zastanowić, czy warto żądać tej akredytacji?
Na tę chwilę myślę, że możesz zrobić takie kryterium, tylko zastanawiam się, czy będziecie w stanie udowodnić, że dzięki niemu otrzymaliście najlepszą usługę na rynku, tzn. jaka była konkretna korzyść wynikająca z ograniczenia.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc