Temat: art. 24aa.2 a art.94.3
jak się ma art.94.3 w przypadku zastosowania procedury odwrotnej?
czy wtedy zamiast 94.3 bazujemy na 24aa.2?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Forum portalu NowePrzetargi.pl → Zakres stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych → art. 24aa.2 a art.94.3
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
jak się ma art.94.3 w przypadku zastosowania procedury odwrotnej?
czy wtedy zamiast 94.3 bazujemy na 24aa.2?
Przepis art. 24aa ust. 2 PZP stanowi lex specialis w stosunku do unormowania zawartego w art. 94 ust. 3.
A jak mawiają Rzymianie Lex specialis derogat legi generali.
aż sobie wygooglowałem
Jeszcze aby doprecyzować:
1. Jeśli stosujemy 24.aa i Wykonawca odmawia podpisania umowy, to zgodnie z art.24aa ust.2 musimy na nowo dokonać punktacji ofert bez uwzględnienia tej pierwszej. Często w sposobie liczenia punktacji odnosimy się do oferty najtańszej/z najdłuższym okresem gwarancji/itp. W związku z powyższym niekoniecznie oferta druga w kolejności na początku będzie drugą spośród pozostałych ofert, a więc bez uwzględnienia tej, której Wykonawca odmówił podpisania umowy.
2. Jeśli mamy procedurę standardową i zastosujemy 94.3 to wybieramy ofertę najkorzystniejszą wg pierwotnego zestawienia.
Z czego wywodzisz, że przy 24aa trzeba ponownie robić nową oceną punktową , bez tego który odmówił zawarcia umowy?
W 24aa nie ma potrzeby ponownej oceny punktowej.
1. 24aa. 2 "...który złożył ofertę najwyżej ocenioną spośród pozostałych ofert"
2. 94.3 "może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny"
3. takie stanowisko przedstawił szkoleniowiec na ostatnich kilkudniowych warsztatach, w których brałem niedawno udział
Wg mnie ma to sens. Dlaczego w 94.3 jest dopisek bez ich ponownego badania i oceny a w 24.aa 2 nie ma? Ta różnica z czegoś wynika.
edit: zapomniałem dodać, że jeśli w odwróconej nie utworzymy nowego rankingu (w sytuacji z 24aa. 2 lub kiedy wykluczymy tego ocenionego najwyżej bo nie spełnia warunków) to może dojść do sytuacji, że w zależności od tego czy mamy procedura standardowa czy odwróconą wygra inny wykonawca.
Osobiście nie zgadzam się z taką interpretacją (jak też część innych Forumowiczów, bo gadaliśmy o tym), która może wynikać jak dla mnie tylko szukania na siłę logiki w zapisach, które po prostu nie wszędzie uwzględniły procedurę z art. 24aa.
Dla przykładu, czy art. 94.3 nie powinien mieć takiego brzmienia:
3. Jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny, A W PRZYPADKU ZASTOSOWANIA PROCEDURY O KTÓREJ MOWA W ART. 24AA DODATKOWO PO ZBADANIU CZY WYKONAWCA KTÓRY ZŁOŻYŁ OFERTĘ NAJWYŻEJ OCENIONĄ SPOŚRÓD POZOSTAŁYCH OFERT NIE PODLEGA WYKLUCZENIU ORAZ CZY SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania, o których mowa w art. 93 ust. 1.
albo czy np. w art. 24aa.1, słowo ,,najkorzystniejsza" nie powinno być ,,najwyżej oceniona"
jest tu bałagan, o czym wielokrotnie rozmawialiśmy na forum już wcześniej.
"........art. 24aa ust. 2 ustawy Pzp. Wprost z powołanego przepisu wynika, iż zamawiający w takim przypadku może zbadać, czy wykonawca kolejny w rankingu nie podlega wykluczeniu i spełnia warunki udziału w postepowaniu. Brak w przepisie obowiązku dokonywania przez zamawiającego ponownego badania ofert. Zatem zamawiający nie dokonuje ponownego przeliczenia punktów. Procedura odwrócona cechuje się tym, iż najpierw ocenia się oferty zgodnie z kryteriami oceny ofert określonymi w siwz, a dopiero następnie weryfikuje je pod względem przesłanek wykluczenia z postępowania i spełniania warunków udziału w postępowaniu. Przepis art. 24 aa ust. 2 ustawy Pzp jest regulacją szczególną w stosunku do art. 94 ust. 3 ustawy Pzp, zatem w przypadku procedury odwróconej przepis art. 94 ust. 3 ustawy Pzp nie znajduje zastosowania."
r.pr. Katarzyna Ronikier ?Dolańska
w latach 2010 ? 2012 członek Krajowej Izby Odwoławczej, autor licznych publikacji dotyczących zamówień publicznych, wykładowca
Oczywiście, bubli jest więcej.
Marcel - dzięki za opinię.
Ale czy jest logiczne, że w zależności od rodzaju procedury, która zastosuje Zamawiający może dojść do sytuacji, że drugi w kolejności Wykonawca będzie w obu przypadkach inny? W standardowej najpierw zbadasz, potem ocenisz i wg tego rankingu lecisz już do końca.
W odwróconej ocenisz oferty, najwyżej oceniony wypadnie i będziesz się nadał trzymał tego rankingu?
A przyszły mi na myśl inne sytuacje:
1. Co gdy w standardowej po badaniu JEDZ, najwyżej oceniony po wezwaniu z 26.1 nie potwierdzi spełniania warunków udziału? Wykluczam go i pytam następnego? Z którego art. to wynika?
2. w odwróconej tak samo jak w 1 ? Bez ponownego przeliczania? Przecież to może być inny Wykonawca, szczególnie gdy kryteriów oceny ofert jest kilka i w dodatku w sposobie liczenia występuje oferta najkorzystniejsza w danym kryterium.
ad.1 Masz racje , przepisu wprost na to nie znajdziemy, uzp odpowiada na to że po prostu stosujemy do kolejnego art. 26.1/2
https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/pytania-i-odpowiedzi-dotyczace-nowelizacji-ustawy-prawo-zamowien-publicznych/kwalifikacja-podmiotowa-wykonawcow
To logiczne że jak pierwszy odpada to mamy kolejnego jeżeli tylko nas na to stać, przecież składanie ofert nie ogranicza się tylko do złożenia i wybrania w pierwszej w kolejności.
Marcel nie zrozumiałeś mnie :-)
Już wyjaśniam na przykładzie:
W1 - cena 100 gwarancja 8
W2 - cena 110 gwarancja 12
W3 - cena 150 gwarancja 24
A. Procedura standardowa: badam oferty, W3 wykluczony, oceniam W1 i W2 - wg kryteriów wygrywa W2
B. Procedura odwrócona: oceniam oferty, i Wzywam W1 do złożenia dokumentów ponieważ jego oferta jest najwyżej oceniona. Wygrywa W1
Punkty za ceną będą tak samo przyznane bo wykluczeniu podlega najdroższy, ale za gwarancję będę się różnić w obu przypadkach co może zaważyć na wyborze Wykonawcy.
W obliczu innego wątku na forum, gdzie pisałem, że po otwarciu ofert mogę podjąć decyzję o tym czy standard czy odwrócona, może dojść do lekkiego sterowania przetargiem.
Podobnie może być w przypadku niepodpisania umowy i nie ustaleniu na nowo rankingu ofert.
A tu jest fajny artykuł na ten temat http://kartaprzetargowa.pl/artykuly/zastosowanie-odwroconej-procedury-wyboru-moze-zmienic-wynik-przetargu/
A tu jest fajny artykuł na ten temat http://kartaprzetargowa.pl/artykuly/zastosowanie-odwroconej-procedury-wyboru-moze-zmienic-wynik-przetargu/
Ten przykład pokazał jak istotny wpływ ma rodzaj procedury na punktacje.
Uważam, że jeżeli przyjąć że można odstąpić od procedury odwróconej wcześniej przewidzianej to odstąpienie to powinno być dokonane przed terminem składnia ofert.
Jestem tego samego zadania, przewidujesz to stosuj.
To ja z innej beczki. Jak wygląda procedura podstawowa? Po ostatnim przetargu to mam ochotę wrócić do starych zasad.
Badam wszystko naraz?
Badasz ofertę + oświadczenia wstępne wszystkich wykonawców + GK, w odwróconej nie musisz badać oświadczeń wszystkich oprócz najwyżej ocenionego.
Badasz ofertę + oświadczenia wstępne wszystkich wykonawców + GK, w odwróconej nie musisz badać oświadczeń wszystkich oprócz najwyżej ocenionego.
co przy przetargach poniżej progu gdzie oświadczenia mają max 2 strony nie ma w zasadzie równicy i w takich zamóweniach nie stosuję 24aa bo może wydłużyć procedurę zamiast skrócić
Twoja wola, ja od samego początki korzystam z 24aa i jestem zadowolony.
Ale ustalasz ranking po to żeby wiedzieć kogo wzywać. Czyli najpierw badanie ofert - wyjaśnienia w tym cholerna RNC potem ranking i papiery na warunek.
Bez odwróconej można robić wszystko "naraz".
Najpierw zbadać trzeba oferty pod względem ewentualnych omyłek, RNC, właśnie po tym sprawdzisz która jest najwyżej oceniona + sprawdzisz jej wstępne oświadczenie lub JEDZ.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc