Właśnie nie jestem pewna co do tego, że PZP nie ma zastosowania.
Znalazłam wyrok SN (16.09.09), w którym stwierdzono, iż" wyłączenie zastosowania ustawy PZP nie obejmuje zamówień, o których mowa w art. 4 pkt. 4 lit i, jeżeli nieruchomość ta, w szczególności budynek jeszcze nie powstał albo wymaga przeprowadzenia znacznych robót budowlanych (przebudowy, rozbudowy, itp) w rozumieniu PZP, w zakresie oczekiwanym przez zamawiającego, a zwłaszcza ze względu na rozmiary robót, w miarę ich postępowania, sfinansowanych przez niego".
I jeszcze (kontrola KN/51/10) "Gmina zaprosiła oferentów do złożenia oferty cenowej w zakresie wynajmu wybudowanego przez oferenta z jego środków, na nieruchomości stanowiącej własność gminy obiektu. Wybrany wykonawca i zamawiający zawarli porozumienie, w którym przewidzieli z jednej strony obowiązek wykonania określonych r.b, a z drugiej zapłaty wynagrodzenia, które było wkalkulowane w czynsz najmu obiektu. Analiza tej sprawy doprowadziła do wniosku, że mamy tu do czynienia z zamówieniem publicznym na r.b i nie było podstaw do zastosowania wyłączenia z art. 4.3 lit. i"
Konkluzja jest tak, że jeżeli wartość wykonanych prac ma być odliczana od należnych opłat za czynsz, to w takiej sytuacji umowa dzierżawy zawiera element zamówienia pub., ponieważ zamawiający zobowiązany jest do zwrotu nakładów poniesionych przez dzierżawcę związanych z realizacją r.b. Nie ma znaczenia z czyich środków wykonane mają być r.b, jeżeli wykonywane będą w całości wg. wymagań Z., na ściśle określony cel z założeniem, że po wybudowaniu (remoncie) obiekt zostanie oddany w najem.