Odp: Terminy
KIO 1737/14, Wykluczenie wykonawcy ze względu na niewyrażenie zgody na przedłużenie okresu związania ofertą. - Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
LEX nr 1532563 - wyrok z dnia 9 września 2014 r.
TEZA | aktualna
1. Zamawiający ma prawo wykluczyć nie tylko tego wykonawcę, który będąc do tego wezwanym, nie wyraził wyraźnej zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, ale również tych wykonawców, którzy nawet bez odrębnego wezwania nie uczynili tego w odpowiednim terminie samodzielnie.
2. Nie sposób podzielić poglądu, że jedynie stanowcze oświadczenie wezwanego wykonawcy, że nie wyraża on zgody na przedłużenie terminu związania ofertą pozwala zamawiającemu wykluczyć tego wykonawcę z udziału w postępowaniu. Wobec nieudzielenia żadnej odpowiedzi na wezwanie go do wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą, winien zostać wykluczony z udziału w postępowaniu zgodnie z przepisem art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p.
KIO 454/14, Przedłużenie terminu ważności wadium a przedłużenie terminu związania ofertą. - Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
LEX nr 1453926 - wyrok z dnia 24 marca 2014 r.
TEZA | aktualna
1. Wykluczenie na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p. obejmuje okoliczności objęte dyspozycją art. 85 ust. 2 p.z.p. Czyli zarówno brak reakcji na wezwanie zamawiającego do wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą jak też zaniechanie przedłużenia tego terminu z inicjatywy własnej wykonawcy. Odmienna interpretacja i wywodzenie z braku oświadczenia złożonego Zamawiającemu, iż do wyrażenia zgody na przedłużenie terminu związania ofertą doszło poprzez przedłużenie ważności wadium, stałaby w sprzeczności z wykładnią przepisu art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p.
KIO 2537/13, Zasada równego traktowania wykonawców. Wykluczenie wykonawcy ze względu na nieprzedłużenie okresu związania ofertą. - Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
LEX nr 1598668 - wyrok z dnia 13 listopada 2013 r.
TEZA | aktualna
1. Skoro wykonawca może przedłużyć termin związania ofertą samodzielnie lub na wezwanie zamawiającego, to brak wyraźnego oświadczenia wykonawcy w powyższym zakresie skutkuje taką samą sankcją (wykluczenie z postępowania). Nie jest bowiem możliwa sytuacja różnego traktowania wykonawców, uzależniona od dokonania czynności przez zamawiającego.
2. Ustawodawca dopuszczając alternatywny sposób przedłużania terminu związania ofertą nie dopuścił alternatywnego wykluczania wykonawców z postępowania (art. 24 ust. 2 pkt 2 p.z.p.). Sankcja przewidziana przez ustawodawcę jest bowiem jedna.
3. Sytuację braku samodzielnego (przez wykonawcę) przedłużenia terminu związania ofertą należy utożsamić z sytuacją braku wyrażenia zgody (przez wykonawcę) na przedłużenie terminu związania ofertą. Obydwie sytuacje prowadzą bowiem do ostatecznego efektu - braku związania ofertą.
http://www.blogprzetargi.pl/kategorie/termin-zwiazania-oferta/niedopuszczalne-jest-dokonywanie-wyboru-oferty-najkorzystniejszej-sposrod-ofert-wsrod-ktorych-znajduja-sie-oferty-pozostajace-w/