Temat: prawo opcji
Czy w zamówieniu na usługi transportowe w ramach prawa opcji mogę zapisać, że przewiduje możliwość zarówno zmniejszenia, jak i zwiększenia zakresu zamówienia o 20% (w obie strony) od podanego w SIWZ zakresu podstawowego?
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Czy w zamówieniu na usługi transportowe w ramach prawa opcji mogę zapisać, że przewiduje możliwość zarówno zmniejszenia, jak i zwiększenia zakresu zamówienia o 20% (w obie strony) od podanego w SIWZ zakresu podstawowego?
prawo opcji działa tylko w górę wpisz że na pewno 60% a reszta prawo opcji
Jak kolega powyżej, trzeba określić jaka ilość na 100% zostanie zrealizowana a jaka może zostać zrealizowana w ramach opcji.
Panowie co do zasady tak jest, że prawo opcji działa w górę, ale ... niestety nie zawsze. Najlepszym na to przykładem jest Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 2016-01-13, XXIII Ga 1923/15, który zapadł po zaskarżeniu wyroku KIO 2207/15.
cyt. wyrok: W konsekwencji uznać należało, że zamawiający może skorzystać z prawa opcji również w postępowaniach, w których przedmiotem zamówienia są dostawy lub usługi mogące być zrealizowane w ramach jednokrotnego świadczenia. Za zasadnością zastosowania w przedmiotowym postępowaniu prawa opcji, przemawiają również względy związane ze specyfiką zamówienia, celem zamówienia, prawidłowością oraz celowością wydatkowania środków przez zamawiającego. W ocenie Sądu Okręgowego zamawiający powołał się na obiektywnie istniejące czynniki powodujące trudności w wiążącym określeniu konkretnej ilości zamawianych gazomierzy. Wskazał, że brak możliwości określenia na etapie przetargu liczby zamawianych gazomierzy wynika po pierwsze z procesu ich legalizacji, po drugie z konieczności wymiany gazomierzy w związku z awariami, po trzecie z potrzeby przyłączania do sieci nowych klientów, w liczbie niemożliwej do oszacowania, po czwarte zaś z potrzeby demontowania i wymiany gazomierzy związanej z manipulacjami dokonywanymi przez nieuczciwych klientów. Przedstawiona przez zamawiającego argumentacja, wbrew ocenie Krajowej Izby Odwoławczej jest przekonująca, spójna i logiczna i jako taka zasługuje na uwzględnianie.
jak wszędzie wszystko zależy od dobrego papieru i tego kto go czyta
Zgadzam się, ale raczej bym nie ryzykował, większość wyroków prawi iż opcja w górę od określonego wcześniej minimum.
określić minimum ja 1 jednostkę a reszta opcja
Monde,
proponuje:
1. możliwość zwiększenia zamówienia poprzez prawo opcji;
2. możliwość zmniejszenia jaki zapis umowny: Zamawiający zastrzega możliwość redukcji zamówienia - maks. do 20 %.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc