Reasumując:
W SIWZ nie wpisałem stawki VAT. W formularzu ofertowym Wykonawca nie miał takiego obowiązku.
Wpisał liczbowo netto, vat i brutto (w zł).
Z przeliczenia wyszło mi, że przyjął 8%.
Wzywam do wyjaśnienia jaką stawkę podatku przyjął Wykonawca z podaniem uzasadnienia.
Wykonawca się tłumaczy. Jeśli nie uznaję jego racji odrzucam jego ofertę. Jeśli ma rację (na 99,99% nie ma) odrzucam wszystkie inne kilkanaście ofert z 23% i przyjmuję jego jako prawidłową?
marekw2 napisał/a:Arek1980 napisał/a: wtedy był przepis, że dla mieszkaniówki może zastosować 8%).
Arek od kiedy dla mieszkaniówki nie można stosować 8 % stawki VAT?
Można, ale w mojej ocenie jeśli montowałby np. węzeł cieplny dla Spółdzielni (choć i tu mam wątpliwości, bo powierzchnia mieszkalna, która ogrzewałby ten węzeł byłaby na pewno większa niż 150m2).
W moim przypadku Wykonawca ma zabudować sieć i zamontować kilkadziesiąt węzłów i radośnie przyjął sobie dla sieci 23% a dla węzłów 8%.
Z ustawy:
12. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
12a. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 ? wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
12b. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
12c. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
A tak na przyszłość: jak unikacie takich "kwiatków" ? wpisujecie %stawkę podatku jaką ma przyjąć Wykonawca do obliczeń?