1

Temat: zaświadczenie z US (data)

Termin składania ofert na usługi sprzątania upłynął 22 maja. Zamawiający w siwz wymagał zaświadczenia z us, cyt.:

"zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert"

Firma, której oferta została wybrana jako najkorzystniejsza przedłożyła Zamawiającemu zaświadczenie z US z datą 25 maja (3 dni po upływie terminu składania ofert). Zamawiający mimo wszystko wybrał tego wykonawcę i twierdzi, że wszystko jest ok, bo zmiana przepisów umożliwiła mu na takie działanie.

Czy Zamawiający postąpił zgodnie z prawem? Można sobie po otwarciu ofert załatwiać wymagane w siwz zaświadczenia, polisy, itd.?

2

Odp: zaświadczenie z US (data)

Odpowiedź:

Dla zamawiającego jest bez znaczenia, czy według stanu na dzień składania ofert wykonawca posiadał dokumenty, potwierdzające że nie podlega wykluczeniu z postępowania i spełnia warunki udziału w postępowaniu. Istotne jest to, że wykonawca jest zobowiązany złożyć oświadczenie JEDZ, z którego ma wynikać potwierdzenie spełnienia warunków oraz brak podstaw do wykluczenia z postępowania z terminem nie późniejszym niż termin składania ofert. Natomiast dokumenty przedkładane przez zwycięskiego wykonawcę na podstawie art. 26 ustawy Pzp mają być aktualne na dzień ich złożenia (wyrok z 19 grudnia 2016 r., sygn. akt KIO 2249/16).

To nie oznacza wcale, że nie mogą to być dokumenty wystawione po dacie składania ofert. Wręcz przeciwnie. W opisanej sytuacji wykonawca może posługiwać się dokumentami, odzwierciedlającymi stan po terminie składania ofert, z tym zastrzeżeniem, że dokument pozostaje aktualny w zakresie określonej sytuacji danego wykonawcy.

3

Odp: zaświadczenie z US (data)

Zamawiający zrobił bardzo dobrze

4

Odp: zaświadczenie z US (data)

2. Na kiedy powinny być datowane dokumenty i oświadczenia potwierdzające warunki udziału i brak podstaw do wykluczenia?

Kolejną kwestią budzącą wątpliwości w związku ze stosowaniem art. 26 ust. 1
i 2 ustawy Pzp jest aktualność oświadczeń i dokumentów składanych w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego. Przepisy te mówią o konieczności złożenia aktualnych na dzień złożenia oświadczeń lub dokumentów. Co to oznacza w praktyce? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w wyrokach, które pokrótce opisuję poniżej.

Wyrok KIO z 9 marca 2017 r. (sygn. akt KIO 352/17)dotyczył sprawy, w której odwołujący podnosił, m.in. że złożenie przez wykonawcę wymaganej przez zamawiającego informacji z banku z datą po dacie składania i otwarcia ofert, może wskazywać, że na dzień składania ofert warunek nie został spełniony.

W wyroku tym Izba stwierdziła, iż dokumenty składane w wyniku wezwania zamawiającego w trybie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp mają być aktualne na dzień złożenia tych oświadczeń lub dokumentów. To oznacza, że mogą być one wystawione po dacie składania ofert, gdyż stan spełnienia warunków i niepodlegania wykluczeniu musi być utrzymany również na moment ich złożenia.

Zdaniem Izby za przyjęciem takiego stanowiska przemawia przede wszystkim cel wprowadzenia w przepisach Pzp regulacji, zgodnie z którą wykonawcy nie mają obowiązku składania wraz z ofertą dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postepowaniu i brak podstaw do wykluczenia.