1

Temat: część dokumentacji niejawna

Przetarg na wykonanie budynku. Jak udostępnić dokumentację projektową a wraz z nią część dokumentacji dot. pomieszczeń - kancelarii tajnych - co jest niejawne. 

art.8 2 a cos mówi;

2a. Zamawiający może określić w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymogi dotyczące zachowania poufnego charakteru informacji przekazanych wykonawcy w toku postępowania.

Może przetarg ograniczony zastosować, najpierw zweryfikować wykonawców pod względem posiadania uprawnień co do dostępności do informacji niejawnych i potem zaprosić do składania ofert z przekazaniem pełnej dokumentacji celem wyceny.

2 (edytowany przez janek159 2017-07-06 06:43:14)

Odp: część dokumentacji niejawna

ale nie wszyscy naraz

3 (edytowany przez jarosław 2017-07-06 08:35:50)

Odp: część dokumentacji niejawna

Z czego wynika że dane dotyczące kancelarii są niejawne?
Czy na pewno masz kancelarię tajną w której przetwarzane są dok. tajne?
Może art 131a . 1a i potraktować jako infrastrukturę krytyczną zgodnie z tym przepisem i zgodnie z ustawą wymienioną w tym przepisie (art 3 - definicje)

4

Odp: część dokumentacji niejawna

Chodzi nawet o inne pomieszczenie, temat wypłynie może za 2 lata, na razie z tym spokój. Dzięki.

5 (edytowany przez marekw2 2017-07-06 11:10:34)

Odp: część dokumentacji niejawna

Ostatnio trochę pracowałem nad tematem kancelarii tajnych, bo nadgorliwi urzędnicy z ministerstwa zmuszają nas do zorganizowania takowej, choć jak dotąd nigdy nie było nam takie pomieszczenie potrzebne i chyba nie będzie. Przeglądając w internecie ogłoszenia o Z.P na budowę K.T. znalazłem kilka kompletnych projektów takich pomieszczeń włącznie ze schematami instalacji S.W.i N., monitoringu wizyjnego i wszelkich innych instalacji. Czy jesteś pewny, że te dane są niejawne ? W odróżnieniu do wykonawców tych pomieszczeń, którzy muszą mieć akredytację MSW projektanci nie są zobowiązani do posiadania uprawnień do dostępu do informacji niejawnych. Wnioskuję z tego, że same projekty są jawne ale już sposób ich realizacji nie.

6

Odp: część dokumentacji niejawna

Wytworzenie dokumentacji projektowej - brak wymogu posiadania świadectw bezpieczeństwa przez osoby tworzące dokumentacje? a wykonywanie robót w oparciu o tą dokumentacją to już jest wymóg?

7 (edytowany przez marekw2 2017-07-06 12:03:33)

Odp: część dokumentacji niejawna

Tak, rozmawiałem z projektantami. Upierają się przy tym, że do projektowania K.T nie muszą mieć jakichkolwiek dodatkowych uprawnień/upoważnień/koncesji oprócz tych budowlanych. Co innego już z wykonawstwem, szczególnie wszelkich instalacji zabezpieczających. Nie szukaj logiki w czymś co ociera się o wojsko i temu podobne instytucje.

8

Odp: część dokumentacji niejawna

To dziwne, bo szukaliśmy właśnie firmy z tymi poświadczeniami i dla siebie jako tzw. przemysłowe i dla osób. Nie chce mi się wierzyć w to co piszesz. W stosunku do czegoś co zawiera informacje zastrzeżone raz stosujemy zaostrzone wymogi co do ochrony tych danych a raz nie.

9

Odp: część dokumentacji niejawna

W przypadku, gdy przedsiębiorca staje do przetargu, w którym określony jest wymóg dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ?poufne?, ?tajne? lub ?ściśle tajne?, przedsiębiorca jest obowiązany posiadać odpowiednie świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Powyższa zasada nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo i osobiście, które obowiązane są posiadać odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa. Świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego jest dokumentem potwierdzającym zdolność przedsiębiorcy do zapewnienia ochrony informacji niejawnych, przed nieuprawnionym ujawnieniem w związku z realizacją umów lub zadań.

Świadectwo wydaje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego zwanego postępowaniem bezpieczeństwa przemysłowego.

Postępowanie bezpieczeństwa przemysłowego prowadzone jest celu ustalenia, czy przedsiębiorca jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo informacji niejawnych w różnych aspektach, jak np.: finansowym, organizacyjnym czy też kadrowym. W ramach tego postępowania przeprowadzane są postępowania sprawdzające wobec osób mających uzyskać dostęp do informacji niejawnych.

Podstawowym obowiązkiem jednostki zlecającej jest wprowadzenie do umowy lub zlecenia zadania instrukcji bezpieczeństwa przemysłowego, w której zawarte są szczegółowe wymagania dotyczące ochrony informacji niejawnych, skutki oraz zakres odpowiedzialności z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z ustawy oraz instrukcji.

Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy w zależności od stopnia zdolności do ochrony informacji niejawnych o klauzuli ?poufne? lub wyższej wydaje się świadectwo odpowiednio:

    pierwszego stopnia ? potwierdzające pełną zdolność przedsiębiorcy do ochrony tych informacji,
    drugiego stopnia ? potwierdzające zdolność przedsiębiorcy do ochrony tych informacji, z wyłączeniem możliwości ich przetwarzania we własnych systemach teleinformatycznych,
    trzeciego stopnia ? potwierdzające zdolność przedsiębiorcy do ochrony tych informacji, z wyłączeniem możliwości ich przetwarzania w użytkowanych przez niego obiektach.

10

Odp: część dokumentacji niejawna

z Myszy zgoda

11

Odp: część dokumentacji niejawna

janek, czy zamawiając projekt tej kancelarii żądałeś od projektanta posiadania poświadczenia dostępu do informacji niejawnych i czy projekt został opatrzony klauzulą tajne/poufne czy jakąkolwiek inną ograniczającą dostęp do zawartych w niej informacji ?

12

Odp: część dokumentacji niejawna

Takie wymogi były postawione wykonawcy i jego osobom. Dokumentacja jeszcze nie jest ukończona. Dot kancelarii tajnej ale też innego bardzo ważnego pomieszczenia o którym nie chce mówić co do których te wymogi nie jawności są.

13

Odp: część dokumentacji niejawna

Wymagałeś i dostałeś, potwierdzenie od wszystkich projektantów czy tylko od tych zajmujących się instalacjami ochrony tj.SSWiN, SAP, CCTV itd.