Temat: wadium
w przetargach publicznych na stronie 26 jest fragment mówiący ".....dotychczasowe orzecznictwo dopuszcza możliwość wniesienia wadium przez dokonanie gotówkowej wpłaty w kasie..... " spotkaliście się z czymś takim??
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
w przetargach publicznych na stronie 26 jest fragment mówiący ".....dotychczasowe orzecznictwo dopuszcza możliwość wniesienia wadium przez dokonanie gotówkowej wpłaty w kasie..... " spotkaliście się z czymś takim??
Z tym stwierdzeniem i wpłatą na konto gotówki - tak.
Darek, Jo mówi o wpłacie gotówkowej w kasie nie na konto
"Nowelizacja ustawy Pzp dokonana ustawą z 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy ? Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 28 lipca 2016 r. w istocie zmieniła regulacje dotyczące konsekwencji niewniesienia lub nieprawidłowego wniesienia wadium. Przed nowelizacją niewniesienie wadium do upływu terminu składania ofert stanowiło przesłankę wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Obecnie w sytuacji, gdy wykonawca nie wniósł wadium lub wniósł je w sposób nieprawidłowy, zamawiający ma obowiązek odrzucić złożoną przez niego ofertę (art. 89 ust. 1 pkt 7b ustawy Pzp).
Przykładem nieprawidłowo wniesionego wadium jest wpłata środków pieniężnych w gotówce w kasie na rachunek zamawiającego. Stanowi to naruszenie ustawowego obowiązku wpłacania wadium przelewem na wskazany rachunek bankowy (art. 45 ust. 7 ustawy Pzp).
Mimo ustawowego obowiązku wniesienia wadium przelewem istniejącego również przed wspomnianą wyżej nowelizacją ustawa Pzp nie przewidywała wówczas sankcji, jeżeli wadium zostanie wpłacone gotówką wprost na rachunek wskazany przez zamawiającego. Wykluczeniu podlegał wyłącznie wykonawca, który wadium nie wniósł lub złożył je w niewłaściwej formie. Za formę należy zgodnie z art. 45 ust. 6 ustawy Pzp uznać pieniądz, a nie drogę, którą wadium wpłynęło na wskazane konto (Prawo zamówień publicznych. Komentarz LEX ? M. Stachowiak, J. Jerzykowski, W. Dzierżanowski, Warszawa 2014, s. 318).
A zatem, mimo że wpłata wadium gotówką w kasie zamawiającego była niezgodną z ustawą Pzp formą wniesienia wadium, to zamawiający nie mógł wówczas odrzucić oferty wykonawcy. Oferta w takiej sytuacji, była bowiem zabezpieczona, a cel wadium osiągnięty (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 14 lipca 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 663/08).
Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wpłacenie wadium gotówką w kasie banku na rachunek bankowy zamawiającego stanowi podstawę do odrzucenia oferty."
Podstawa prawna
art. 89 ust. 1 pkt 7b oraz art. 45 ust. 7 ustawy z 29 stycznia 2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.).
...i tak do tej pory tak myślałem
Strony 1
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
Forum oparte o PunBB, wspierane przez Informer Technologies, Inc