Uwaga! Niedołączenie bądź dołączenie niepełnego kosztorysu do oferty może prowadzić do jej odrzucenia
Daniel Wycinka
Dodano: 19 kwietnia 2011
Dodaj do ulubionych
AAA
Pytanie:
W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane zamawiający zażądał w siwz dołączenia do oferty z wynagrodzeniem obmiarowym przedstawienia kosztorysu szczegółowego sporządzonego na podstawie załączonego przedmiaru robót. W naszej ofercie załączyliśmy kosztorys uproszczony z wycenionymi wszystkimi pozycjami. Mimo że oferta została sporządzona prawidłowo co do treści i zawierała wszystkie elementy i koszty związane z wykonaniem zamówienia, a różniła się tylko formą od opisanej w siwz, zamawiający odrzucił ją, powołując się na art. 89 pkt 2 ustawy Pzp. Czy zamawiający miał podstawy prawne do odrzucenia oferty? Czy odwołanie wobec czynności zamawiającego może przynieść zmianę werdyktu?
Odpowiedź:
W przypadku gdy zamawiający wymaga dołączenia do oferty kosztorysu szczegółowego, przy zastrzeżeniu ustalenia kosztorysowego wynagrodzenia, wykonawca, który nie złoży wypełnionego kosztorysu lub kosztorys uproszczony, narażany jest na odrzucenie złożonej oferty.
Kosztorys ofertowy zawiera spis czynności do wykonania oraz wyliczenie ceny oferty i stanowi on treść oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, tj. określa istotne postanowienia umowy, która ma być zawarta. Doniosłość tego dokumentu przy ustalonym wynagrodzeniu kosztorysowym wynika z faktu, iż umożliwiać on będzie ustalenie ostatecznego wynagrodzenia, jakie będzie należne wykonawcy po wykonaniu zamówienia. Tym samym niedołączenie bądź też dołączenie niepełnego kosztorysu do oferty prowadzi do jej odrzucenia.
Czy złożenie odwołania może spowodować zmianę decyzji zamawiającego?
W przypadku gdy wykonawca złożył zamiast wymaganego wprost w siwz kosztorysu szczegółowego kosztorys uproszczony, to możliwość złożenia skutecznego odwołania uzależniona jest od wykazania, iż wykonawca określił w załączonym przez siebie kosztorysie cenę każdego składnika cenotwórczego, w taki sposób, iż zamawiający będzie miał możliwość obliczenia ostatecznego wynagrodzenia w oparciu o posiadane dane. Co do zasady jednak należy przyjąć, iż kosztorys uproszczony, pomimo że uwzględnia wszystkie elementy mające wpływ na cenę, to nie zawiera danych cenowych każdego ze składników oferty, które to znajdują się w kosztorysie szczegółowym (np. zawiera ogólny koszt materiałów niezbędnych do wykonania instalacji elektrycznej, natomiast nie zawiera jednostkowych cen za poszczególne elementy instalacji).
Podstawa prawna
art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
Odpowiedź udzielona:
19 kwietnia 2011 r.
Autor: Daniel Wycinka
Radca prawny. Obecnie pracownik kancelarii prawnej, wcześniej pracował w Urzędzie Zamówień Publicznych.