Dla madzi_aaa1:
Informacja o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez zamawiającego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy, nie jest środkiem ochrony prawnej sensu stricto.
Przepis art. 181 Pzp może być stosowany w postępowaniach, w których wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 Pzp i nie może dotyczyć czynności, wobec których przysługuje odwołanie. Instytucja uregulowana w art. 181 ust. 1 Pzp charakteryzuje się tym, że zamawiający nie jest związany dokonanym powiadomieniem, a przepisy Prawa zamówień publicznych nie nakładają na niego nawet obowiązku ustosunkowania się do przekazanej mu informacji. Ustawodawca uznaniu zamawiającemuo pozostawił to, czy uzna on zasadność powiadomienia i w jakim zakresie, co wynika jednoznacznie z art. 181 ust. 2 Pzp. Jeżeli jednak informacja będzie uzasadniona, zamawiający jest obowiązany powtórzyć czynność albo dokonać czynności zaniechanej oraz poinformować o tym wykonawców w sposób przewidziany dla tej czynności w przepisach Prawa zamówień publicznych.
Jeżeli informacja przekazana zamawiającemu będzie uzasadniona, zamawiający może dokonać czynności, wobec której będzie przysługiwało odwołanie na podstawie art. 180 ust. 2 Pzp.
Przekazana zamawiającemu informacja stanowi załącznik do protokołu postępowania o udzielenie zamówienia i jest udostępniana po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania. Zamawiający przechowuje przekazaną informację (wraz z protokołem) przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli czas trwania umowy przekracza 4 lata, zamawiający przechowuje umowę przez cały czas trwania umowy.
Przepis art. 181 Pzp nie ma żadnego znaczenia normatywnego, gdyż wykonawca zawsze może poinformować zamawiającego o niezgodnej z przepisami Prawa zamówień publicznych czynności podjętej przez niego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie tej ustawy, wobec których nie przysługuje ? zgodnie z art. 180 ust. 2 Pzp ? odwołanie, także po upływie terminu przewidzianego do wniesienia odwołania, o którym mowa w art. 181 ust. 1 Pzp.
W wyroku KIO z 5.05.2011 r., KIO 855/11, wskazano, że ?jakkolwiek brak możliwości kwestionowania uprawnienia, o którym mowa w art. 181 ust. 1 ustawy p.z.p. w trybie odwołania, to nie oznacza to, iż ocena zamawiającego dokonana na skutek informacji o niezgodnej z przepisami ustawy czynności lub zaniechania czynności nie podlega jakiejkolwiek kontroli. W tym zakresie działania zamawiającego, biorąc pod uwagę regulację zawartą w przepisie art. 180 ust. 1 ustawy p.z.p., stanowią podstawę do weryfikacji przez Izbę?.
Jeżeli w ocenie zamawiającego informacja będzie nieuzasadniona, wykonawca może zawiadomić Prezesa UZP o naruszeniu przepisów Prawa zamówień publicznych, które mogło mieć wpływ na jego wynik. W takim przypadku Prezes UZP może wszcząć kontrolę doraźną, informując jednocześnie wnioskodawcę o wszczęciu kontroli doraźnej albo o odmowie wszczęcia kontroli doraźnej wraz z przekazaniem uzasadnienia wskazującego na brak naruszenia przepisów Prawa zamówień publicznych, które mogło mieć wpływ na jego wynik.