Se?or, Commandante
Zgodnie z opinią UZP: Możliwość żądania umowy konsorcjum w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego
W art. 23 ustawy - Prawo zamówień publicznych stworzona została możliwość wspólnego ubiegania się o zamówienie publiczne.
Jednocześnie, jedyny wymóg nałożony ustawą na wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielnie zamówienia dotyczy ustanowienia pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego (art. 23 ust. 2).
Żaden z przepisów ustawy nie wprowadza obowiązku przedstawienia przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia umowy konsorcjum, regulującej ich wzajemną współpracę.
Co więcej, ustawa nie zawiera przepisów, które w jakikolwiek sposób wskazywałyby na konieczność zawarcia takiej umowy przez wykonawców już na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia.
Zasadnym jest przyjęcie poglądu, że uregulowanie wzajemnej współpracy wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia poprzez zawarcie umowy konsorcjum (zawierającej postanowienia dotyczące np. realizacji poszczególnych części zamówienia, zasad partycypacji w zyskach oraz kosztach związanych z realizacją zamówienia, sposobu dokonywania rozliczeń itp.) nie jest co do zasady konieczne już na etapie ubiegania się o zamówienie publiczne.
Wykonawcy podejmując decyzję o wspólnym ubieganiu się o zamówienie mogą poprzestać na wstępnych ustaleniach, których uszczegółowienie i konkretyzacja w postaci zawarcia umowy konsorcjum nastąpi dopiero w przypadku wyboru ich oferty jako najkorzystniejszej w postępowaniu. Dla zamawiającego wystarczającym jest, iż poprzez fakt złożenia wspólnej oferty oraz ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielnie zamówienia i ewentualnie zawarcia umowy, grupa wykonawców wyraża zamiar wspólnej realizacji zamówienia publicznego. Tym samym, powinien traktować ich jako wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia i zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy stosować do nich odpowiednio przepisy ustawy dotyczące wykonawców.
Może to pomoże. Bo może umowę ustnie zawarto 21 grudnia 2017 r., a spisano w formie pisemnej 2 stycznia 2018 r., a pełnomocnictwo dano 22 grudnia 2017 r.
Saludos
Wadialny