1

Temat: Podwykonawca którego nie ma (ale będzie)

W oświadczeniu dotyczącym podwykonawcy niebędącego podmiotem, na którego zasoby powołuje się wykonawca wpisano: Podwykonawca zostanie wyłoniony po podpisaniu umowy (czyli go nie mamy)

Zapisy w SIWZ
1. Zamawiający nie wymaga, aby Wykonawca składał dokumenty lub oświadczenia o braku podstaw do wykluczenia odnoszące się do podwykonawcy, który nie udostępnił swoich  zasobów.

2. Zgłoszenie podwykonawcy, na którego zasoby Wykonawca się powołuje, zobowiązuje Wykonawcę aby ten wraz ze złożoną ofertą złożył oświadczenia i na wezwanie Zamawiającego dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy (oświadczenia i dokumenty są składane na zasadach określonych w SIWZ jak dla Wykonawcy). Dla podwykonawców zgłoszonych w trakcie realizacji zamówienia, powyższe zapisy stosuje się odpowiednio.

Czy kiedy wykonawca zgłosi nam podwykonawcę to musimy:
- traktować go jako zgłoszonego w trakcie realizacji wg art. 36ba.1 i żądać dokumentów wg zapisu nr 2 w SIWZ?
- traktować wg oświadczenia w ofercie, jako niebędącego podmiotem, na którego zasoby powołuje się wykonawca (czyli udostępniającego zasoby) wg art. 25a.5 oraz § 9pkt3 rozp. ws dokumentów(§9pkt3. Zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentów wymienionych w § 5 pkt 1-9, dotyczących podwykonawcy, któremu zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia, a który nie jest podmiotem, na którego zdolnościach lub sytuacji wykonawca polega na zasadach określonych w art. 22a ustawy)? wg zapisu nr 1 w SIWZ

2

Odp: Podwykonawca którego nie ma (ale będzie)

Traktować wedle przepisu 36ba włącznie z art. 143a-143d

3

Odp: Podwykonawca którego nie ma (ale będzie)

Czyli mimo to, że w ofercie wykonawca określił, że nie jest to podmiot trzeci/inny/na którego zasoby powołuje się wykonawca, to traktujemy go jakby był tym podmiotem w sensie składania dokumentów na wykluczenie ??
Czy ja dobrze pojmuję?

A jak to wygląda proceduralnie.
Bo ja teraz wezwałam wykonawcę do złożenia z art. 26.2 dokumentów.
Czy jak pojawi się podwykonawca, to Wykonawca musi go zgłosić do nas i przedłożyć umowę o podwykonawstwo, a my mamy go wezwać do złożenia oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu z postępowania oraz dokumenty takie same jak wykonawca odnośnie przesłanek wykluczenia aktualne na dzień złożenia?

4

Odp: Podwykonawca którego nie ma (ale będzie)

Podwykonawca niebędący podmiotem, na zasoby którego powołuje się wykonawca, może być weryfikowany pod kątem przesłanek wykluczenia z postępowania ? tak na etapie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (art. 25a ust. 5 ustawy Pzp), jak i na etapie realizacji umowy (art. 36ba ustawy Pzp). Decyzja  w tym zakresie należy do zamawiającego i powinna być wyartykułowana w treści ogłoszenia o zamówieniu  oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Ocena podwykonawcy nie będącego podmiotem trzecim na etapie realizacji umowy
Decyzję co do weryfikowania podwykonawców pod kątem braku podstaw do wykluczenia z postępowania podejmuje zamawiający, zatem wezwanie w trybie art. 36ba ust. 1 ustawy Pzp ma charakter fakultatywny. Wykonawca składa oświadczenia, o których mowa w ww. przepisie, wyłącznie na żądanie zamawiającego. W postępowaniu poniżej progów unijnych zamawiający może żądać oświadczenia dotyczącego braku podstaw wykluczenia w stosunku do podwykonawcy od wykonawcy, natomiast w postępowaniu powyżej progów unijnych zamawiający może żądać takiego oświadczenia od wykonawcy, z tym że oświadczenie to powinno być złożone przez podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę na formularzu JEDZ.
Realizacja uprawnienia, o którym mowa w art. 36ba ust. 1 ustawy Pzp, dotyczy podwykonawców, którzy nie są podmiotami udostępniającymi swoje zasoby.
Wezwanie może dotyczyć także dalszych podwykonawców, jeżeli zamawiający przewidział taką możliwość w specyfikacji istotnych warunków zamówienia (art. 36ba ust. 3 ustawy Pzp). Przepis nie dotyczy tych podwykonawców, którzy zastępują podmioty udostępniające swoje zasoby (podmioty trzecie) na etapie realizacji umowy.
Wybór przesłanek wykluczenia, co do których ma zostać złożone oświadczenie (ewentualnie dokumenty na potwierdzenie tego oświadczenia) spoczywa na zamawiającym, który powinien uwzględnić odpowiednio treść art. 24 ustawy Pzp. Katalog przesłanek wykluczenia objętych wezwaniem nie powinien być szerszy niż ten, który został określony na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
Oświadczenie złożone w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego winno być aktualne na dzień jego złożenia.
Zamawiający powinien przewidzieć na etapie prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego mechanizmy, służące realizacji uprawnienia wynikającego z art. 36ba ust. 2 ustawy Pzp, ale także sankcje z tytułu nieprzedłożenia przez wezwanego wykonawcę wymaganych oświadczeń lub dokumentów (minimum: niedopuszczenie do realizacji zamówienia przez podwykonawcę negatywnie zweryfikowanego przez zamawiającego). Zasadne jest zawarcie ww. regulacji we wzorze umowy w sprawie zamówienia publicznego.