51

Odp: Konsorcjum

jo napisał/a:

może tak być, chyba że pełnomocnictwo określa inaczej

Taki jest zakres pełnomocnictwa;

a)    podpisania w imieniu wykonawców umowy z Zamawiającym;
b)    reprezentowania Wykonawców w toku realizacji zamówienia;
c)    składania w imieniu wykonawców w toku postępowania wszelkich oświadczeń
i dokonywania czynności przewidzianych przepisami prawa oraz składania innych oświadczeń w związku z postępowaniem;
d)    prowadzenie korespondencji związanej z postępowaniem;
e)    reprezentowania Wykonawcy, jak również każdej z w/w firmy z osobna, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego;

52

Odp: Konsorcjum

chyba pkt c)

53

Odp: Konsorcjum

jo napisał/a:

chyba pkt c)

ano chyba tak ;-)
A w przypadku, gdy poświadczam dokumenty za zgodność z oryginałem to poświadcza każda firma za siebie?

54

Odp: Konsorcjum

PN, wystartowało konsorcjum w skład niego 2 firmy  i 2 osoby fizyczne, badanie spełnienia warunków w postępowaniu, firmy składają  zaświadczenie ZUS i US, osoby fizyczne nie załączyły nic, bo nie są płatnikami, ustawa ani rozporządzenie nie wspominają jakie dokumenty powinny złożyć osoby fizyczne (przynajmniej ja nie wyczytałam, oczywiście mogę się mylić). Czy powinny złożyć oświadczenie czy nic

55

Odp: Konsorcjum

Ponawiam swoje zapytanie, może mała podpowiedź gdzie szukać, osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej  czy powinna złożyć zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu jako dowód

56

Odp: Konsorcjum

http://www.student.lex.pl/czytaj/-/artykul/osoba-fizyczna-nieprowadzaca-dzialalnosci-gospodarczej-jako-uczestnik-postepowania-o-udzielenie-zamowienia-publicznego

57

Odp: Konsorcjum

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Podstawą opodatkowaniaw podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasadniczo suma dochodów z poszczególnych źródeł przychodów.

Źródłami przychodu, z których dochód podlega opodatkowaniu, są m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście (umowa zlecenie, umowa o dzieło), najem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, kapitały pieniężne i prawa majątkowe (np. prawa autorskie), odpłatne zbycie nieruchomości.

Zgodnie z art. 306a Ordynacji podatkowej organ podatkowy (czyli właściwy Urząd Skarbowy) wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, jeżeli:

?         odrębny przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego;

?         ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego osoba ubiega się o zaświadczenie.

Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania i wydawane jest w granicach żądania wnioskodawcy.

W związku z powyższym osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może we właściwym Urzędzie Skarbowym złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub zaświadczenia stwierdzającego stan zaległości, a także zaświadczenia dotyczącego zwolnienia, odroczenia lub rozłożenia na raty zaległych płatności.

Zaświadczenia takie wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wydawane jest na wniosek płatnika składek przez właściwą dla miejsca prowadzenia działalności Terenową Jednostkę Organizacyjną ZUS.

Płatnikiem jest każdy podmiot zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z jakiegokolwiek bądź tytułu.

Są to m.in.:

?         pracodawca - w stosunku do pracowników oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi (np. rodzice zatrudniający opiekę nad dzieckiem),

?         ubezpieczony wyłącznie zobowiązany do opłacenia składek na własne ubezpieczenia społeczne (np. w przypadku bycia pracownikiem i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej składki na ubezpieczenie społeczne odprowadzane są tylko raz od wynagrodzenia ze stosunku pracy, niemniej jednak osoba taka może dobrowolnie odprowadzać dodatkowe składki),

?         ośrodek pomocy społecznej - w stosunku do osób pobierających zasiłki stałe lub gwarantowane zasiłki okresowe z pomocy społecznej,

?         powiatowy urząd pracy - w stosunku do osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium,

?         itp.



Wykonawca będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie pozostającą z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi nie jest płatnikiem składek. W związku z tym może w postępowaniu o udzielanie zamówienia publicznego złożyć zaświadczenie stwierdzające, że podmiot nie figuruje w Centralnym Rejestrze Płatników.

Organem właściwym do wydawania takiego zaświadczenia jest właściwa, z uwagi na miejsce zamieszkania (siedziby) w Polsce Terenowa Jednostka Organizacyjna ZUS, a dla podmiotów mających swe siedziby lub miejsce zamieszkania poza terytorium Polski - I Oddział ZUS w Warszawie.

Jeśli Wykonawcą w Twoim postępowaniu jest osoba utrzymująca się z działalności rolniczej to na mocy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników podlega ona obowiązkowemu ubezpieczeniu i wówczas zaświadczenie o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne otrzymuje z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.