cyt. opinia z lex:
"Pytanie
W przypadku zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu (postępowanie w procedurze unijnej), zamawiający niezwłocznie po przekazaniu zmiany Urzędowi Publikacji UE zamieszcza informację o zmianach na stronie internetowej (art. 12a ust. 2 p.z.p.). O zmianie ogłoszenia jest mowa również w art. 11c p.z.p., gdzie odnosi się on m.in. do art 11 ust. 7d, w którym w przypadku unijnej procedury zamieszczenie ogłoszenia nie może nastąpić przed publikacją w Dzienniku Urzędowym UE albo upływem 48 godzin od potwierdzenia otrzymania ogłoszenia przez UPUE.
W związku z powyższym, kiedy zamawiający zamieszcza na swojej stronie informację o zmianie ogłoszenia o zamówienia/sprostowanie?
Odpowiedź
Obowiązkiem zamawiającego, wynikającym wprost z ustawy, jest zamieszczenie informacji o zmianach ogłoszenia na stronie internetowej niezwłoczniepo zamieszczeniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub jej przekazaniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. W przepisie art. 12a ust. 3 Prawa Zamówień Publicznych z 29.01.2004 r. dalej p.z.p. nie ma mowy, o żadnych dodatkowych obostrzeniach w zakresie terminu zamieszczenia informacji na stronie internetowej.
Zasady i tryb publikacji ogłoszeń dotyczących sprostowań lub zmian ogłoszeń uregulowane zostawały w art. 11c oraz art. 12a p.z.p. Zgodnie z art. 11c p.z.p. zamawiający może zmienić ogłoszenie, zamieszczając sprostowanie lub ogłoszenie zmian. W takim przypadku kierując się zapisami art. 12a ust. 3 p.z.p. Zamawiający niezwłoczniepo zamieszczeniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub jej przekazaniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej zamieszcza informację o zmianach na stronie internetowej.
Przedstawiony powyżej model postępowania, ma zastosowanie odpowiednio do procedur udzielania zamówień publicznych realizowanych w tak zwanej procedurze unijnej, gdzie zamawiający przekazuje ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (UPUE) celem publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (DUUE) jak i procedur uproszczonych gdzie publikacja dokonywana jest w Biuletynie Zamówień Publicznych (BZP).
W opinii udzielającego odpowiedzi, zapisy art. 12a ust. 3 p.z.p. są na tyle jednoznaczne i wyczerpujące, że nie ma powodu rozważać tej kwestii w kontekście pozostałych przepisów ustawy. Obowiązkiem zamawiającego, wprost wynikającym z ustawy, jest zamieszczenie informacji o zmianach ogłoszenia na stronie internetowej niezwłoczniepo zamieszczeniu zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych lub jej przekazaniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. W przytoczonym przepisie nie ma mowy, o żadnych dodatkowych obostrzeniach w zakresie terminu zamieszczenia informacji na stronie internetowej.
Autor stoi na stanowisku, że pomimo zapisów art. 11c p.z.p. stanowiących, iż przepisy art. 11 ust. 7-7d i art. 11a p.z.p. stosuje się odpowiednio do sprostowań lub ogłaszania zmian, to szczególna sytuacja opisana w art. 11 ust. 7d p.z.p. dotyczy innego stanu faktycznego, niż przytoczony w pytaniu.
Przepis powyższy ma zastosowanie w przypadku ogłoszeń, ze względu na wartość szacunkową zamówienia, podlegających obowiązkowi publikacji w DUUE, w przypadku których zamawiający podjął decyzję o dodatkowym, nieobowiązkowym ich opublikowaniu także w BZP. Odnosi się także do ogłoszeń publikowanych w inny sposób niż w DUUE lub BZP, tj. w szczególności w prasie o zasięgu ogólnopolskim."
ja zamieszczam na stronie najpierw wersje przekazanej do unii, a po opublikowaniu , wersje opublikowaną