1

Temat: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

Mam wielką prośbę do Szanownych Forumowiczów

Jeżeli zamawiający w trybie przetargu nieograniczonego nie zdecydował się na procedurę odwróconą i nie przewidział jej w ogłoszeniu o zamówieniu i SIWZ (o ile taka możliwość została przewidziana w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub w ogłoszeniu o zamówieniu) to Jak wygląda przebieg innej procedury - tzw. zwykłej.

I Jaka jest podstawa prawna do takiej procedury zwykłej.

Oczywiście mając na względzie uchylenie art. 44 Pzp (wykonawca składał wraz z ofertą oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie tych warunków również te dokumenty) i wprowadzenie art. 25a ust. 1 i 2 oraz art. 26 ust. 1 i 2  Pzp? A także opinię UZP.

UZP w opinii twierdzi (uważam, że słusznie), że zamawiający nie jest uprawniony na gruncie przepisów ustawy Pzp do wymagania, aby wszyscy wykonawcy wylegitymowali się stosownymi oświadczeniami lub dokumentami (środkami dowodowymi) na etapie składania ofert (wniosków). Wymóg legitymowania się przez wszystkich wykonawców wymaganymi środkami dowodowymi na etapie składania ofert (wniosków) jest niedopuszczalny i Jako taki stanowi naruszenie zasad prowadzenia postępowania.

Pozdrawiam

wadialny

2

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

Badasz wszystkie oferty jakie wpłyną i wszystkich wzywasz do uzupełnienia

3

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

golavox - uprzejmie proszę przeczytaj raz jeszcze moje pytanie. Pozdrawiam. wadialny

4

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

moim zdaniem różnica jest taka że:
1. nic nie pisze w siwz i ogłoszeniu o odwróconej
2. do oferty W. składa tylko oświadczenia
3. badam tylko oświadczenia we wszystkich ofertach,sprawdzam czy nie ma jakiejś do odrzucenia
4. czekam na oświadczenia dot. GK
4. wzywam wszystkich do złożenia dokumentów z art. 26.1 lub 26.2, potem ewentualnie 26.3.
ALE pewności nie mam i dlatego po nowelizacji robie wszytko w odwróconej...

5

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

Badasz wszystkie oferty:
- pod względem braku podstaw do odrzucenia (art. 89),
- oświadczenia z art. 25a ust. 1 (powyżej progów JEDZ),
- złożenia oświadczenia dotyczącego przynależności lub nie do grupy kapitałowej,
- oświadczenia podmiotu trzeciego (jeżeli dotyczy)
(wezwanie do wyjaśnień, uzupełnień - o ile jest to konieczne, ewentualne odrzucenie ofert)
- wskazanie najkorzystniejszej oferty spośród ofert ważnych wg przyjętych kryteriów oceny ofert,
- wezwanie najkorzystniejszego wykonawcę do złożenia dokumentów
(wezwanie do uzupełnienia, wyjaśnień - o ile zajdzie taka konieczność)
- wybór najkorzystniejszej oferty

6

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

Ponieważ w chwili obecnej nie mogę odnieść się do Marty i eva - mam prośbę o zamieszczanie dalszych stanowisk. We wtorek napiszę więcej i pozwolę sobie wyrazić swoje stanowisko. Myślę, że temat będzie wart jeszcze omówienia. Dziękuję Marcie i eva za odpowiedzi.

7

Odp: Jak wygląda przebieg procedury innej niż procedura odwrócona w PN

Wadialny, skąd te wątpliwości. Procedura zwykła jest podstawową i nie wymaga jakiegoś dodatkowego uzasadnienia. Dopiero w przypadku zamiaru zastosowania odwróconej zamawiający ma obowiązek powołać się na 24 aa. Różnice zaczynają się w trakcie badania ofert i oświadczeń złożonych wraz z ofertą. W procedurze zwykłej zamawiający sprawdza treść oświadczeń (do progów unijnych) i jedz (powyżej tych progów) oraz samą treść oferty w zakresie podstaw odrzucenia wynikających z art.89 ust.1. Po zakończeniu tego etapu spośród ofert, które nie podlegają odrzuceniu sporządza ranking ofert wg. kryteriów wyboru i wykonawcę z nr 1 wzywa do złożenia dokumentów poświadczających spełnianie warunków. Natomiast w procedurze odwróconej w pierwszym etapie zupełnie nie interesują nas oświadczenia i jedz. Rozpoczynamy od sporządzenia rankingu ofert wg. kryteriów wyboru i tylko w stosunku do nr. 1 sprawdzamy oświadczenia i jedz. Dalej już jest to samo co w procedurze zwykłej.
Procedura zwykła i odwrócona mają jeszcze jedną - zasadniczą różnicę. Proszę zwrócić uwagę na treść art.93 ust.2 o treści Jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana, uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny,
Tu pojawia się pytanie jak tego dokonać w procedurze tzw zwykłej skoro z powodu braku dokumentów potwierdzających spełnianie.... nie zbadaliśmy uprzednio pozostałych ofert pod kątem spełniania warunków udziału i nie podleganiu wykluczeniu. Czy mamy polegać tu wyłącznie na oświadczeniach, pomimo tego, że żądaliśmy dokumentów potwierdzających?
Inaczej przedstawia się sytuacja w procedurze odwróconej, tu art. 24 aa ust 2 mówi że w przypadku gdy wykonawca uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może zbadać, czy nie podlega wykluczeniu oraz czy spełnia warunki udziału w postępowaniu wykonawca, który złożył ofertę najwyżej ocenioną spośród pozostałych ofert