1 (edytowany przez alicja190604 2018-07-12 07:30:35)

Temat: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

Witam.
Mam pytanie czy po rozwiązaniu umowy na usługi - odbiór odpadów - (umowa podpisana po przeprowadzeniu przetargu nieograniczonego), gdyż usługa nie jest prowadzona w sposób prawidłowy, zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, drugiemu wykonawcy, który złożył ofertę w postępowaniu, na podstawie art. 67 ust.1 pkt 3. Całe miasto jest zawalone śmieciami i brak czasu na przeprowadzenie pełnej procedury przetargowej.
Jeżeli tak to na jaki czas może zawrzeć umowę w trybie z wolnej ręki... czy jest możliwośc na czas taki jaki był określony w tej umowie którą rozwiązał z pierwszym wykonawcą??

2 (edytowany przez eva 2018-07-12 08:10:35)

Odp: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

Moim zdaniem można zawrzeć taką umowę, ale nie na cały okres określony w umowie.  Bezpieczniej było by wszcząć nowe postępowanie przetargowe i na czas wyboru stosownego wykonawcy i podpisania z nim umowy podpisać umowę z wolnej ręki by była zapewniona  na ten czas ciągłość usługi.


W związku z udzielenie zamówienia z wolnej ręki na czas niezbędny do zakończenia postępowania przetargowego prowadzonego w procedurze konkurencyjnej w sytuacji akurat w tym przypadku wygaśnięcia poprzedniej umowy wypowiedziało się KIO (Wyrok z dnia 24 lipca 2017 r., KIO 1415/17)

Nie stanowi jednak naruszenia normy art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp, stosowanej odpowiednio, jeżeli zamawiający doraźnie, na krótki okres udziela zamówienia z wolnej ręki na usługi odbioru i zagospodarowania odpadów - na okres do zakończenia postępowania przetargowego w trybie konkurencyjnym i wyboru wykonawcy zamówienia na przewidziany czas do dnia 30 czerwca 2019 r.

Izba nie zaaprobowała stanowiska odwołującego, że zamawiający może czekać z odbiorem odpadów od mieszkańców C. do czasu zakończenia postępowania przetargowego. Sam odwołujący w treści odwołania przyznał, że: ?potrzeba odbioru i zagospodarowania odpadów na terenie Gminy Miasta C. ma charakter trwały, stały, nieprzerwany.? Odpady winny być odbierane na bieżąco, aby nie stwarzać zagrożeń epidemiologicznych.

Udzielenie zamówienia z wolnej ręki na czas niezbędny do zakończenia postępowania przetargowego prowadzonego w procedurze konkurencyjnej w sytuacji wygaśnięcia poprzedniej umowy, jest stosowane, przyjęte w praktyce i nie budzi zastrzeżeń w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej, wręcz jest wskazywane - jako sposób rozwiązania problemu, przy zamówieniach zwłaszcza na usługi, których ciągłość świadczenia nie może zostać przerwana.

3

Odp: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

No dobrze ale to jest w sytuacji jak jakas umowa trwała i sie skonczyla a postepowanie jest w toku, wtedy udzielemy zamowienia z wolnej reki i kontynujemy umowe do czasu rozstrzygmniecia... a tu jest inna sytuacja... umowa zostala rozwiazana i nie ma czasu na drugi przetarg... zaden wykonawca nie zgodzi sie na podpisanie umowy z wonej reki na tak krotki czas bo mu sie to nie oplaca... co innego kontynuowanie umowy a co innego rozpoczecie jej realizacji od poczatku, gdzie trzeba wszystko przygotowac (np rozwieźć pojemniki). Przy krotkim czasie trwania umowy jest to finansowo nieopłacalne.

4

Odp: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

A jaki jest okres trwania umowy?

5

Odp: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

tamata rozwiązana umowa trwalaby jescze ok 30 miesięcy

6

Odp: rozwiązanie umowy a zamówienie z wolnej ręki

Patrząc z perspektywy art. 142 ustawy Pzp powinno być OK (ale nie jestem na 100% pewna).
W uzasadnieniu zawarcia umowy z wolnej ręki w twoim przypadku znalazłam opinię wraz z wyrokami KIO smile

https://www.blogprzetargi.pl/kategorie/tryb-wr-art-67-ust-1-pkt-3/czy-wypowiedzenie-umowy-z-nierzetelnym-wykonawca-moze-stanowic-podstawe-do-udzielenia-zamowienia-w-trybie-zamowienia-z-wolnej-re