Jak wyznaczać minimalny termin składania ofert w zamówieniach publicznych poniżej progu unijnego?
Przepisy ustawy Pzp określające zasady wyznaczania przez zamawiających terminu składania ofert w postępowaniach o udzielenie zamówienia stanowią instytucję prawa autonomiczna w odniesieniu do innych rozwiązań prawnych w zakresie obliczania terminów do wykonania czynności. Określone w art. 43 ust. 1 Pzp wyrażenie ?nie krótszy niż 7 lub 14 dni? od dnia zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych oznaczają, że przy ich wyznaczaniu, najwcześniejszym dniem na złożenie ofert jest 7 lub 14 dzień od zamieszczenia ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Należy również zauważyć, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 Pzp, otwarcie ofert jest jawne i następuje bezpośrednio po upływie terminu do ich składania, z tym że dzień, w którym upływa termin składania ofert, jest dniem ich otwarcia. Oznacza to, że na gruncie przepisów Pzp niemożliwe jest wyznaczenie przez zamawiających terminu składania ofert jako terminu w dniach pełnych (liczbie dni).
Na gruncie art. 86 ust. 2 Pzp zamawiający jest obowiązany wyznaczyć konkretna datę i godzinę, w której upływa termin składania ofert.
Powyższe stanowisko znajduje uzasadnienie w wyroku z dnia 12 listopada 2014 r., KIO 2167/14 oraz uchwale z dnia 10 czerwca 2009 r. KIO/KD 15/09.
Przykładowo, jeżeli zamawiający zamieścił ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 19 lutego 2018 r. to minimalny 14 - dniowy termin składania ofert upływałby, zgodnie z art. 43 ust. 1 Pzp, w dniu 5 marca 2018 r. o wyznaczonej przez zamawiającego godzinie.
I taka interpretacja jest zgodna z przepisami Pzp.
Na teorię 7 lub 14 pełnych 24 godzinnych dni niestety dni nie mam rady.