1

Temat: kierownik budowy

w 2017 roku ogłosiliśmy postępowanie przetargowe dotyczące części pozwolenia na budowę, prace trwają w ramach tego pozwolenia na budowę ma być realizowany obecnie 2 etap moje pytanie
w pierwszym postępowania zażyczyłem sobie kierownika budowy z odpowiednimi uprawnieniami i kierownik realizuje formalne budowę, w nowym postępowanie chyba nie mogę zażyczyć sobie kierownika budowy bo roboty będą realizowane równolegle a kierownik może być tylko jeden w tym samym czasie. Wpadłem  na pomysł żeby podpisać umowę jako gmina na kierownika budowy nad tym nowym etapem z dotychczasowym kierownikiem i wydaję sie ok. Tylko jest możliwość że firma która realizuje 1 etap może ubiegać się o realizację również drugiego etapu a kierownik budowy chyba jest u nich na etacie. Czy to nie będzie zakwalifikowane jako naruszenie konkurencyjności - pracownik potencjalnego wykonawcy będzie kierownikiem budowy. ps. mamy za mało czasu na realizację żeby czekać aż pierwszy etap się zakończy i dopiero potem wpuścić nowego wykonawcę.

2

Odp: kierownik budowy

Nie wiem co to za roboty i jak wyglądają sprawy, czy ten obecny nie może nadal nadzorować kolejnego etapu?, jakie były zapisy poprzedniej umowy?

3

Odp: kierownik budowy

jo napisał/a:

(...) Tylko jest możliwość że firma która realizuje 1 etap może ubiegać się o realizację również drugiego etapu (...).

Czyli nowe postępowanie?

jeśli tak to jak wygra nowa firma to da swojego kierownika RB; jak wygra ta sama firma to może, ale nie musi mieć tego samego kierownika RB

4

Odp: kierownik budowy

Tylko jo pisze że prace mają być wykonywane równolegle, czyli etap 1 trwa, czy tak?

5 (edytowany przez golavox 2018-06-26 12:47:02)

Odp: kierownik budowy

napisał też, że firma może się ubiegać o kolejny etap.

jeżeli to są 2 różne postępowania to mogą wygrać 2 rożne firmy i może być 2 rożnych kierowników budowy

za mało szczegółowo opisane

6 (edytowany przez jo 2018-06-26 13:22:31)

Odp: kierownik budowy

tak 1 etap trwa przebudowa budynku - pewnie gdzieś do końca września. Obecny kierownik może nadzorować umowę na drugi etap - zagospodarowanie terenu wokół przebudowywanego budynku, ale już jakby odrębnie na nasze zlecenie a nie z ramienia pierwszego wykonawcy. W kolejnym postępowaniu nie mogę żądać kierownika budowy bo w danej chwili może być tylko jeden kierownik budowy ponieważ na oba etapy jest jedno pozwolenie na budowę

7

Odp: kierownik budowy

PN, RB, w trakcie weryfikacji ofert, budowa obiektu kubaturowego ok 2000 m3, jako warunku żądałem kierownika robót o uprawnieniach konstrukcyjno budowlanych i teraz się zastanawiam (w związku z zapisami rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie) czy nie powinienem żądać jednak konstrukcyjno budowlanych bez ograniczeń

8

Odp: kierownik budowy

Raczej na pewno bez ograniczeń.

9

Odp: kierownik budowy

Kierownik robót w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń. "Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym o kubaturze do 1.000 m3".

10

Odp: kierownik budowy

no to kiszka

11 (edytowany przez Marta 2018-11-26 10:09:18)

Odp: kierownik budowy

a jeśli warunek jest postawiony tak:
"do pełnienia funkcji kierownika robót , posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami budowlanymi ??w specjalności konstrukcyjno ?budowlanej
?do pełnienia funkcji kierownika budowy,  posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami
budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych"

i budynki które będą termomodernizowane są o kubaturze powyżej 1.000 m3".- to powinnam dopisać do warunku "bez ograniczeń"? czy tego wykonawca nie powinien wiedzieć?

12

Odp: kierownik budowy

Zamawiający powinien wskazać że bez ograniczeń.

13 (edytowany przez Marta 2018-11-28 06:46:40)

Odp: kierownik budowy

Marcel napisał/a:

Zamawiający powinien wskazać że bez ograniczeń.

w przypadku kierownika budowy , a w przypadku kierownika robót też?

14

Odp: kierownik budowy

znalazłam w lexie:

Czy przy kierowaniu pracami elektrycznymi w budynku wielorodzinnym o kubaturze ok. 2900 m3, kierownik robót elektrycznych winien legitymować się uprawnieniami bez ograniczeń?
Drukuj

Czy w budynku wielorodzinnym o kubaturze ok. 2900 m3 (wysokość 13,8 m, kondygnacje 3 + poddasze), przy kierowaniu pracami elektrycznymi, kierownik robót elektrycznych winien legitymować się uprawnieniami bez ograniczeń?

Czy wystarczą uprawnienia w ograniczonym zakresie, jeśli budynek przekracza kubaturę 1000 m3, ale instalacja nie będzie przekraczała napięcia 1 kV?

W rozporządzeniu jest mowa o tym, że osoba posiadająca uprawnienia w ograniczonym zakresie może kierować pracami przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1000 m3.
Odpowiedź

Tak jak to zostało podane w pytaniu, ograniczone uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami o napięciu do 1 kV w obiektach budowlanych o kubaturze do 1000 m3 - por. § 14 ust. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 11.09.2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1278). Podobne ograniczenie dotyczy uprawnień wydanych na podstawie wcześniejszych przepisów, ale wydanych na mocy obowiązującej ustawy z 7.07.1994 r. ? Prawo budowlane (Dz.U. z 2016 r. poz. 290).

Powyższe oznacza, że przy wyjaśnianiu zakresu tych uprawnień mamy do czynienia z podwójnym ograniczeniem, tj. w odniesieniu do kubatury 1000 m3 oraz do wysokości napięcia do 1 kV.

W konsekwencji powyższego niespełnienie choćby jednego warunku powoduje, że uprawnienia posiadacza takiej decyzji nie będą wystarczające do nadzorowania robót nie mieszczących się w podanym ograniczeniu.

Wobec powyższego opisane w pytaniu uprawnienia w ograniczonym zakresie nie będą wystarczające do kierowania robotami budowlanymi przy instalacji o napięciu do 1 kV w obiekcie budowlanym o kubaturze powyżej 1 000 m3. Funkcję kierownika robót w takiej sytuacji powinna pełnić osoba posiadająca uprawnienia bez ograniczeń.

15

Odp: kierownik budowy

ja zasugerowałam sie wcześniej odpowiedzią udzieloną w Lexie na moje pytanie, poniżej odpowiedź:
Kiedy należy wymagać w SIWZ, w warunku dotyczącym osób - uprawnień bez ograniczeń?

Zamówienie dotyczy termomodernizacji budynków szkoły, pozwolenie na budowę będzie tylko na instalację gazową.

Czy warunek może brzmieć tak jak poniżej, czy zamawiający ma dookreślić, że uprawnienia te mają być bez ograniczeń?

?Wykonawca dysponuje osobami posiadającymi kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie: ? do pełnienia funkcji kierownika robót posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami budowlanymi ? w specjalności konstrukcyjno?budowlanej ? do pełnienia funkcji kierownika budowy sanitarnych, posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Zamawiający określając wymagania w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych, dopuszcza: uprawnienia równoważne ? dla osoby, która posiada uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) - dalej p.b., uprawnienia lub stwierdzenie posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie i zachowała uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie, odpowiadające im uprawnienia wydane obywatelom państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem art. 12a p.b. oraz innych przepisów ustawy Prawo Budowlane oraz ustawy z 18.03.2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65)"
Odpowiedź

Wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, powinien być stosowany w przypadku skomplikowanych robót budowlanych, obejmujących przebudowę lub rozbudowę budynku.
Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ust. 1a ustawy z 29.01.2004 r. ? Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986) ? dalej p.z.p., zamawiający określa warunki udziału w postępowaniu oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia, w szczególności wyrażając je jako minimalne poziomy zdolności.

Z powyższej regulacji wynika, że ?określone przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu mają być proporcjonalne do przedmiotu zamówienia.? (por. Nowicki Józef Edmund, Prawo zamówień publicznych. Komentarz aktualizowany, Lex/el 2018). Powyższe koresponduje z wyrażoną w art. 7 ust. 1 p.z.p. zasadą proporcjonalności, przewidującej podejmowanie przez zamawiającego działań adekwatnych do zaistniałej sytuacji.

W świetle powyższego, wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, powinien być stosowany w przypadku skomplikowanych robót budowlanych, obejmujących np. przebudowę lub rozbudowę budynku.

Natomiast roboty budowlane, polegające jedynie na termomodernizacji budynków, mogą być z powodzeniem realizowane również przez osoby, posiadające uprawnienia budowlane w określonej specjalności w ograniczonym zakresie. W takim przypadku wymóg dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonej specjalności bez ograniczeń, byłby wymogiem zbyt wygórowanym i tym samym naruszającym w/w zasadę proporcjonalności oraz naruszającym zasady stawiania warunków wykonawcom, określone we wskazanym na wstępie art. 22 ust. 1 p.z.p.

Zamawiający, ustalając jaki warunek w zakresie wymogu dysponowania przez wykonawcę osobami posiadającymi uprawnienia budowlane w określonym zakresie, będzie adekwatny do potrzeb w związku z określonymi robotami budowlanymi, powinien sugerować się zapisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 11.09.2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1278), które określa do jakich robót jest uprawniona osoba, posiadająca określony zakres uprawnień budowlanych.

16

Odp: kierownik budowy

Marcel pomożesz?

17

Odp: kierownik budowy

Marta spójrz do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Masz tam napisane:
" §  14.
3. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci i instalacje cieplne, wentylacyjne, gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne.
?4. Uprawnienia budowlane w specjalności, o której mowa w ust. 3, w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3."
i
"
§  12.
?1. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji oraz architektury obiektu.
?2. Uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie uprawniają do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektu, o kubaturze do 1000 m3 oraz:?1) o wysokości do 12 m nad poziomem terenu, do 3 kondygnacji nadziemnych i o wysokości kondygnacji do 4,8 m;
?2) posadowionego na głębokości do 3 m poniżej poziomu terenu, bezpośrednio na stabilnym gruncie nośnym;
?3) przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m;
?4) niezawierającego elementów wstępnie sprężanych na budowie;
?5) niewymagającego uwzględniania wpływu eksploatacji górniczej
."

Wynika z tego, że i kierownik budowy i kierownik robót muszą mieć uprawnienia bez ograniczeń.

18

Odp: kierownik budowy

dzięki!

19 (edytowany przez Marta 2019-01-16 13:56:21)

Odp: kierownik budowy

czyli mogę żądać uprawnień bez ograniczeń jeśli robota jest bez pozwolenia na budowę?
pozwolenie na budowe jest tylko na instalacje gazową, cała reszta termomodernizacji nawet nie poszła na zgłoszenie sieę okazuje, więc tu nie ma wątpliwości będę wymagać uprawnień w tym zakresie bez ograniczeń
ale co z ogólnobudowlanką i branżą elektryczna?