1

Temat: Podpisanie umowy

Witam

mam pytanie czy ktoś z was forumowiczów miał podobną sytuacje i jak postąpił?

W postępowaniu przetargowym wpłynęły 2 oferty. Zamawiający przeprowadził całą procedurę i wybrał ofertę najkorzystniejszą. Wynik postępowania został ogłoszony w dniu 11.02.2019 r., a termin związania ofertą upłynął w dniu dniu 13.02.2019 r. Wykonawca najkorzystniejszy został wezwany do zawarcia umowy w dniu 04.03.2019 r. nie stawił się na Podpisanie umowy i nie napisał informacji z prośbą o przesunięcie terminu zawarcia umowy.  Drugiej ofercie upłynął już termin związania ofertą w dniu 13.02.2019 r. (nie było podstaw wzywania wykonawców do przesunięcia terminu związania ofertą). Czy w związku z powyższą sytuacją można unieważnić postępowanie przetargowe? Jeśli tak czy zastosowanie będzie miał art. 93 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp?

2

Odp: Podpisanie umowy

To że termin związania ofertą upłynął, nie znaczy że wykonawca nie będzie chciał podpisać umowy po tym terminie. On w tej sytuacji nie musi podpisywać tej umowy, bez konsekwencji, ale może.

3 (edytowany przez Marcel 2019-03-07 17:59:00)

Odp: Podpisanie umowy

Unieważnienia dokonać trzeba 93.1.7.

4 (edytowany przez janek159 2019-03-08 11:15:51)

Odp: Podpisanie umowy

nie można wybrać drugiego? po TZO?

to polecam artykuł z którego wynika, że upływ TZO nie powoduje braku możliwości jej wyboru na najkorzystniejszą:

https://www.prawo.pl/samorzad/wybor-oferty-pzp-ktorej-termin-zwiazania-wygasl,233726.html

konstatacja:

Reasumując, mając na uwadze powyższe, w związku iż oferta wykonawcy, który samodzielnie nie przedłużył terminu związania ofertą nie będąc proszony o to przez zamawiającego, nie podlega odrzuceniu, możliwy jest wybór takiej oferty przez zamawiającego. Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje natomiast możliwość podpisania umowy z wykonawcą, który nie potwierdził, że czuje się związany ofertą.

Czy więc możemy mówić o wadzie niemożliwej do usunięcia?

Sądzę że w przypadku gdy zam. nie zdecyduje się na drugiego to powinien zakończyć postępowanie ale bez unieważnienia. Było by to postepowanie zakończone wyborem ale bez umowy.

5

Odp: Podpisanie umowy

Najbardziej niedopracowana część Pzp. Ile możliwości tyle opinii.

6

Odp: Podpisanie umowy

Marcel napisał/a:

Unieważnienia dokonać trzeba 93.1.7.

Nie trzeba. Postępowania nie jest obarczone wadą. Kończymy postępowanie odpowiednią notatką w protokole i tyle. Jak Janek.

7 (edytowany przez wadialny 2019-03-11 11:51:47)

Odp: Podpisanie umowy

Polecam:

https://www.wprzetargach.pl/kategorie/Termin-zwi%C4%85zania-ofert%C4%85/termin-zwiazania-oferta-i-dokonanie-wyboru-oferty-po-uplywie-wyznaczonego-terminu-zwiazania-oferta

Niestety orzecznictwo nadal jest niejednolite.

Brzmienie art. 89 ust. 1 pkt 7a p.z.p. wskazuje, że odrzuca się ofertę, gdy nie jest wyrażona zgoda na przedłużenie terminu związania ofertą. Aby wyrazić zgodę na przedłużenie oferty, to trzeba otrzymać w tym zakresie wniosek od zamawiającego do przedłużenia terminu związania ofertą.

Np. w wyroku KIO 1774/18 - Co do zarzutu nr 2 to jest odrzucenia oferty z powodu nie przedłużenia terminu związania ofertą to w ocenie Izby brzmienie art. 89 ust. 1 pkt 7a wskazuje, że odrzuca się ofertę, gdy nie jest wyrażona zgoda na przedłużenie terminu związania ofertą.

W ocenie Izby aby wyrazić zgodę na przedłużenie oferty to trzeba otrzymać w tym zakresie wniosek od zamawiającego do przedłużenia terminu związania ofertą. Zamawiający nie wskazał okoliczności takiego wystąpienia do odwołującego w związku z tym brak podstaw do odrzucenia z tego powodu oferty odwołującego.

Gdyby przyjąć stanowisko zamawiającego to przepis powinien brzmieć nie przedłużono terminu związania ofertą na wniosek zamawiającego lub samodzielnie przez wykonawcę.

Tym samym zarzut odwołującego jest zasadny co do nieuprawnionego zastosowania art. 89 ust. 1 pkt 7a ustawy Pzp. i odrzucenia z tego powodu jego oferty.

A więc taka oferta jest ważna. Osobiście skłaniam się do orzecznictwa, które dopuszcza wybór takiej oferty.

8

Odp: Podpisanie umowy

za możliwością podpisania umowy:
Zgodnie z wyrokiem KIO z 16 maja 2017 r. (sygn. akt KIO 828/17): ?Ze względu na specyfikę postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz swoisty charakter oferty złożonej na gruncie przepisów p.z.p., należy uznać, że upływ terminu związania ofertą nie przesądza o nieskuteczności oferty, a jedynie o braku istnienia po stronie wykonawcy obowiązku zawarcia umowy?.
Zgodnie z wyrokiem KIO z 7 marca 2017 r. (sygn. akt KIO 324/17): ?Brak samodzielnego przedłużenia przez wykonawcę terminu związania ofertą nie może być podstawą do odrzucenia oferty takiego wykonawcy (?) Zarówno przesłanki wykluczenia, jak i odrzucenia oferty stanowią katalog zamknięty i wykluczona jest jakakolwiek rozszerzająca ich interpretacja?. Podobnie orzeczono w wyroku KIO z 11 stycznia 2017 r. (sygn. akt KIO 2431/16; KIO 2436/16).
Przeciw:
Odmienne stanowisko jest prezentowane przez wiele składów orzekających KIO, w tym w wyroku KIO z 6 grudnia 2016 r. (sygn. akt KIO 2206/16):

9

Odp: Podpisanie umowy

Przejrzałam wyroki KIO w tej sprawie i nie ma jednoznacznej linii w orzecznictwie. To zamawiający ma zdecydować jak wybrnąć z danej sytuacji... ręce opadją na nasza ustawe

10

Odp: Podpisanie umowy

Sytuacja akurat jest prosta.

Albo wybierasz drugiego (po wezwaniu do złożenia dokumentów) albo zostawiasz postepowania bez wezwania drugiego. Ten drugi nie może się domagać zawarcia z nim umowy. To niezłe rozwiązanie dające pewną swobodę zam.